Cestovní pojištění do Francie
Cestovní pojištění do Francie si sjednejte v každém případě, ať už jedete do této krásné země na dovolenou za poznáním, na nákupy, nebo pracovně. A jaké pojištění pro cestu do Francie vybrat? Tak s tím se vám pokusíme pomoci v následujícím článku.
Proč si sjednat cestovní pojištění do Francie?
Samozřejmě vás může napadnout, že se budete pohybovat na území Evropské unie, a tak přeci není nutné si cestovní pojištění do Francie sjednávat. Ano, v rámci EU vám je zajištěna nezbytná zdravotní péče díky Evropskému průkazu zdravotního pojištění. Standardní zdravotní pojištění vám však nepokryje případnou spoluúčast na ošetření v zahraničí, případný převoz zpět do ČR nebo repatriaci ostatků.
Také nemáte k dispozici asistenční službu, která vám v případě potíží při pobytu v zahraničí může pomoci v řešení složitých situací, jako je tlumočení, komunikace se zdravotnickým zařízením apod. A z těchto důvodů je na místě uzavřít si tedy i komerční cestovní pojištění, které vám zajistí klidnou a bezstarostnou dovolenou. Jak ale vybrat to správné?
Součástí cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb. Limity na léčebné výlohy se mohou výrazně lišit u jednotlivých produktů cestovního pojištění a to je pak samozřejmě nutné při výběru pojištění zohlednit. Samozřejmě platí, že čím vyšší limit, tím lepší.
Pro cesty v rámci Evropy doporučujeme volit limity kolem 5 mil. Kč na léčebné výlohy. Pokud jedete za běžnou turistikou, můžete si k základnímu pojištění sjednat například ještě připojištění odpovědnosti, které případně uhradí škody způsobené třeba nešťastnou náhodou na vybavení hotelu nebo při návštěvě obchodu či galerie.
Pokud pak jedete do zahraničí za sportem, nezapomeňte si zjistit, do jaké kategorie je daný sport u vybrané pojišťovny zařazen a případně si jej i správně připojistit jako sport rizikový či extrémní. V případě lyžování ve Francii určitě nezapomeňte do cestovního pojištění přidat připojištění zimních sportů.
Pokud si dovolenou zařizujete s velkým časovým předstihem a máte strach, že nebudete moci odcestovat třeba kvůli nemoci, pak si určitě k cestovnímu pojištění do Francie sjednejte i připojištění storna cesty, které vám v případě nutnosti uhradí částku, o niž byste v případě zrušení zájezdu na poslední chvíli přišli. Aby ale bylo pojištění platné, nezapomeňte si zjistit podmínky sjednání, které je nejčastěji vázáno na nákup daného zájezdu.
Jak cestovní pojištění do Francie sjednat?
Sjednání cestovního pojištění nebylo nikdy jednodušší. Abyste si cestovní pojištění do Francie sjednali, nemusíte opouštět pohodlí svého gauče. Stačí si vzít k ruce chytrý telefon, notebook nebo tablet a za chvíli máte hotovo.
Na stránkách Top-Pojitění.cz stačí zvolit kalkulaci cestovního pojištění, zadat termín vaší dovolené, cílovou destinaci Francii a věk pojišťovaných osob. V dalším kroku už uvidíte přehledné porovnání nabídek většiny pojišťoven, ze kterých můžete vybírat. Po výběru pak pokračujete přes tlačítko Koupit dále v objednávce, a to zadáním konkrétních údajů o pojistníkovi a pojištěných.
Po platbě obratem obdržíte veškeré dokumenty včetně smlouvy a asistenčních kartiček na zadanou e-mailovou adresu, stačí si je jen vytisknout.
A že si nevíte rady? Pak neváhejte využít služeb našeho zákaznického centra, kde jsme vám k dispozici každý den včetně víkendů na telefonu, online chatu či e-mailu. S výběrem pojištění vám rádi pomůžeme, případně vám jej rovnou telefonicky sjednáme.
Volání z Francie
Než se vydáte do Francie, raději si u svého mobilního operátora aktivujte roaming (službu volání ze zahraničí). Každý poskytovatel mobilních služeb má totiž své roamingové zóny, které se liší tarify i cenami. Jak aktivovat roaming? Zvládnete to přes mobilní aplikaci i přes infolinku svého operátora. A neuškodí se také podívat na aktuální srovnání mobilních tarifů, kde si můžete vybrat ten nejlepší pro volání ze zahraničí.
Výběr z bankomatů ve Francii
Ve Francii se platí eurem, takže si před cestou vyměňte nějakou menší hotovost, i když se v této zemi dá na většině míst bez problémů platit kartou. Hotovost si samozřejmě můžete vybrat také z bankomatů, které jsou zde běžně dostupné. Informujte se ale u své banky, jaké máte pro výběr z bankomatů v zahraničí u svého běžného účtu stanovené poplatky. Některé běžné účty tuto možnost mají zdarma, jinde se setkáte s poplatky v různé výši.
Co si připravit před cestou do Francie?
Vzhledem k tomu, že je Francie součástí Evropské unie, bude vám pro vstup do země stačit pouze platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pamatujte, že vlastní cestovní doklad potřebují také děti, a to včetně miminek. Jestli se chystáte do Francie autem, určitě budete potřebovat také platný řidičský průkaz.
Rovněž si před cestou autem ověřte, že máte uzavřené povinné ručení. Bez něj zkrátka vyjet nemůžete. Kromě toho se doporučuje taky havarijní pojištění. To sice povinné není, ale jeho sjednání by mělo být ve vašem vlastním zájmu, jelikož v případě nehody pokryje škody na vašem autě. Porovnat i sjednat si ho můžete přes naši online kalkulačku havarijního pojištění.
Důležitá telefonní čísla ve Francii
Míříte do Francie a chcete být opravdu připraveni takzvaně na vše? Máme pro vás něco speciálního, co jsme pro vás připravili. Sami rádi cestujeme a víme, jak je důležité mít správné informace, obzvlášť v případě nouze. Nemusíte tedy nikde nic hledat, jednoduše je najdete tady nebo si naše kartičky, pro vás rovnou připravené, prostě stáhněte na odkazu u každé pod ,,ke stažení zde".
Kontakt | Telefonní číslo | |
---|---|---|
Tísňová linka | 112 | |
Policie | 17 | |
První pomoc | 15 | |
Hasiči | 18 | |
Velvyslanectví | +33 607 764 394 | ke stažení zde |
Zdroj: MZVCR
Užitečné informace pro pobyt ve Francii
- Jazyky: Úředním jazykem je francouzština a vzhledem k hrdosti Francouzů se určitě naučte alespoň základní fráze a vybavte se slovníkem. S mladšími lidmi a v turisticky frekventovaných místech se domluvíte také anglicky.
- Očkování: Není povinné, ale doporučuje se to proti spalničkám, tetanu žloutence typu B.
- Na co si dát pozor:
- Ve Francii se dodržuje bezpečnostní plán VIGIPIRATE. Jedná se o soubor pravidel a bezpečnostních opatření pro místa s vysokou koncentrací osob. Všímejte si tedy oblastí označených červeným trojúhelníkem, které nesou nápis VIGIPIRATE, případně ALLERTE ATTENTAT (při nebezpečí útoku). Na těchto místech dochází k posílení policejních hlídek a doporučuje se zde velká obezřetnost. Pokud se chystáte na LOH 2024 v Paříži, nejspíše se s těmito opatřeními setkáte.
Praktické dopravní informace ve Francii
V případě, že se chystáte do Francie vyrazit autem, seznamte se předem s místními dopravními pravidly a specifiky:
- Rychlostní limity: Osobní vozidla mohou jet po dálnici maximálně 130 km/h, mimo obec 80 km/h a v obci 50 km/h.
- Mýtné: Jízda po francouzských dálnicích je zpoplatněná formou mýtného.
- Alkohol za volantem: Ve Francii platí tolerance 0,5 promile alkoholu v krvi, u profesionálních řidičů je to pak 0,2 promile.
- Parkování: Parkování v centrech větších měst bývá komplikovanější, mnohdy se neobejdete ani bez speciálního povolení. Proto auto raději nechejte na některém z odstavných parkovišť a využijte náhradní a městskou dopravu.
Pokud chcete při cestě do Francie využít jiný dopravní prostředek, můžete zkusit třeba vlak. Uvidíte, že taková cesta vlakem do Paříže má v sobě kus romantiky. Navíc z České republiky jezdí pohodlné spoje pouze s jedním přestupem; samozřejmě najdete také noční vlaky do Francie.
Co navštívit ve Francii
Podívejte se na pár základních informací a také tipů, kam se ve Francii rozhodně stojí za to podívat. Francouzská republika se nachází v západní Evropě a navíc k ní náleží i malá území či ostrovy v Karibiku, Severní a Jižní Americe, Indickém oceánu a Oceánii.
Paříž a její okolí
Při dovolené ve Francii si přijde na své opravdu každý. Díky bohaté historii se zde nachází nespočet historických a kulturních památek. Začít můžeme rovnou v hlavním městě, v Paříži.
Při návštěvě tohoto města můžeme obdivovat třeba Eiffelovu věž, která je symbolem Paříže, katedrálu Notre Dame, baziliku Sacré Coeur, Vítězný oblouk nebo Náměstí Bastilly či Náměstí svornosti. Milovníci nakupování nemohou v městě módy samozřejmě vynechat proslulou ulici Champs-Elysées.
Za uměním pak můžete vyrazit do muzea Louvre. Máme pro vás článek ohledně cesty vlakem do Paříže. Další z typických znaků Francie najdeme jen několik málo kilometrů od hlavního města - jedná se o palác krále Ludvíka XIV. ve Versailles, kde vám dech vyrazí nejen samotný zámek a jeho vnitřní prostory, ale také rozlehlé a okázalé zahrady.
Pokud se zajímáte právě o hrady a zámky, pak pro vás bude ideálním výletem plavba po řece Loiře - povodí této řeky je totiž území, které je zámky osázené nejhustěji na světě, navíc pod záštitou UNESCO.
Historická města a místa Francie
Ve Francii najdete nepřeberné množství historických měst, která stojí za návštěvu. Například Carcassonne, známé svým impozantním středověkým opevněním. Pyšní se dobře zachovalými hradbami a obrannými věžemi, které vám připomenou dobu rytířů a epických bitev. Dále tu máme Strasbourg ležící na hranicích mezi Francií a Německem. Ten je výjimečný nejen svým smíšeným kulturním dědictvím, ale také nádherným historickým centrem.
Nesmíme zapomenout ani na Lyon, který bývá označovaný jako gastronomické hlavní město Francie, a Mont Saint-Michel, jedno z nejnavštěvovanějších a nejikoničtějších míst ve Francii.
Přírodní krásy Francie
Ve Francii můžete obdivovat jak zasněžené vrcholky Alp, tak sluncem zalité pobřeží Středozemního moře. Francie toho zkrátka nabízí spoustu i pro milovníky přírody. U těch jsou na prvním místě určitě Alpy, které jsou rájem také pro všechny sportovní nadšence. Pláž a moře si zase užijete na Azurovém pobřeží, známém také coby Côte d’Azur. Nachází se zde například známá luxusní letoviska, jako je Nice, Cannes a Saint-Tropez.
Milovníci dobrého a kvalitního vína pak jistě nevynechají návštěvu rozlehlých francouzských vinic spojených s ochutnávkou místního vína a výborných sýrů. Jednou z nejvýznamnějších a nejkrásnějších oblastí je pak Provence, která nás uchvátí vůní všudypřítomné levandule a pohledem na azurové moře, které můžeme obdivovat třeba ze zahrádky kavárny v St. Tropez nebo Marseille.
Pro sportovně založené cestovatele je pak Francie ideálním cílem v létě i v zimě díky Alpám, které vybízí jak k pěší turistice a cyklistice, tak k zimním radovánkám. To, jakým způsobem budete svou dovolenou trávit, je pak jedním z velmi důležitých ukazatelů při výběru cestovního pojištění.