Jak se vyhnout potížím na silnici
Při cestě na dovolenou do zahraničí, ale i po Česku se rozhodně vyplatí jezdit dostatečně vyspaní a s největší možnou obezřetností. Nejsou to ovšem jen tyto dvě základní kritéria, jak se do cíle svého pobytu dostat v bezpečí. Řekneme si, jak se potížím vyhnout a na jaké pojištění myslet pro případ, kdyby se skutečně něco stalo.
Připravte auto i sebe
Kontrolu vozu proveďte dostatečně dlouho před odjezdem, protože řešit na poslední chvíli výměnu chladiče, brzd, výfuku a jiné opravy, to zřejmě nechcete. Také si zkontrolujte povinnou výbavu, včetně informací, jaká výbava platí ve státech, kterými budete projíždět.
Naprostým základem je také kontrola pojištění vašeho vozu. Základní povinné ručení lze připojistit, případně si můžete na čas sjednat i havarijní připojištění. Zcela zásadní jsou limity pojistného plnění a například rozsah asistenčních služeb. V zahraničí platí, čím rozsáhlejší, tím lepší. Některé vám půjčí náhradní vůz, zajistí nocleh v případě potřeby, nebo přepraví opravené auto zpět do Česka.
Pokud vás čeká skutečně dlouhá cesta s rodinou k moři a nemůžete se při řízení vystřídat, tak nezapomeňte, že jezdit na jeden zátah například do Itálie nebo Chorvatska není vůbec bezpečné. Trasu si řádně naplánujte a zjistěte, kde bude vhodné na chvíli zastavit a třeba se klidně i půl hodinky prospat. Přestávky byste měli dělat ideálně každé 4 hodiny, pokud na vás vyloženě po hodině nepadne únava. Rozhodně ji nepodceňujte, aby nedošlo k mikrospánku. I pouhé protažení, krátká chůze a čerstvý vzduch trochu pomohou.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ
Nastudujte si trasu
Nemusíte znát každou zatáčku a křižovatku, ale vždy se na trasu trochu podrobněji podívejte, rozhodně nejezděte tzv. naslepo. Pokud se pokusíte zapamatovat například města, kolem kterých máte po dálnici projet, bude to výhoda i přesto, že máte navigaci. Dělali to tak řidiči před užíváním navigace, ale to neznamená, že to nezvládnete taky. Dlouhý pohled do displeje v případě, že nevíte, kam dále jet, může být fatální, zejména při houstnoucí dopravě.
Zejména se podívejte, zda se na vaší trase nenachází nějaké zásadní omezení, abyste si stihli vyhledat objížďku nebo náhradní trasu.
Hlavně žádnou paniku
Při špatném odbočení nebo sjezdu nepanikařte. Ztratíte jen pár minut a kilometrů, ale vždy se na vaši původní trasu můžete opět vrátit, i když to vezmete například přes město nebo oklikou. Rozhodně se neotáčejte na dálnici, nejezděte do protisměru a zbytečně nezastavujte.
Co dělat a nedělat při jízdě
Samotná jízda vyžaduje pozornost a předvídatelnost. Konec konců, budete projíždět cizími státy, kde mohou platit jiná pravidla i jiný styl řízení řidičů, ať již jsou místní nebo rovněž jen projíždějí z úplně jiných zemí. Rozhodně vám pomůže dodržovat pravidla silničního provozu, včetně rychlostních limitů a udržování minimálního odstupu 2 sekund od vozidel. Pokud se nebudete zbytečně hnát a nebezpečně manévrovat, velké riziko vám nehrozí.
Pravděpodobně pojedete po dálnici. Mnoho řidičů a řidiček z toho má strach, ale dálnice klame. Jede se po ní rychle a provoz může být velký, ale právě dálnice bývá bezpečnější, než dvouproudová silnice, která se klikatí krajinou a městy. Navíc se na ní setkáte i s chodci, cyklisty, zemědělskou a jinou technikou, včetně provozu v protisměru. Na dálnici máte komfort plynulé jízdy, dobré viditelnosti, kvalitní vozovky a značného prostoru pro případné manévrování. Pokud dodržíte odstup a nepojedete 160 km/h, snížíte tím riziko nehody, která může na druhou stranu na dálnici způsobit větší škody.
Rychlost na evropských dálnicích
- Polsko 140 km/h
- Rakousko 130 km/h
- Německo 130 km/h (doporučená rychlost)
- Slovensko 130 km/h
- Chorvatsko 130 km/h
- Itálie 130 km/h
Pokud řídíte, jakékoliv další úkony v kabině vozu nechte na někom jiném. Plně se soustřeďte na vozovku a situaci kolem vás. Máte zodpovědnost za bezpečí posádky, ale i řidičů kolem vás.
Osvěžujte se a nejezděte hladoví
Doplňujte tekutiny a vždy sebou vozte něco k snědku, případně zastavte na benzince a občerstvěte se. Jedině tak si udržíte dostatek energie a nebudete tolik podléhat únavě. Nejlepší je čistá voda, ale vhodná je i káva, lehké jídlo, včetně svěžího ovoce. Vyvarujte se rychlých cukrů v podobě sladkých limonád, čokoládových tyčinek, nebo také energetických nápojů. Váš tlak i energie pak totiž mohou být jako na houpačce.