Odvzdušnění brzd - návod krok za krokem
Brzdy jsou jednou z nejdůležitějších součástí každého vozidla. Zanedbání jejich údržby, jako je odvzdušnění či doplnění brzdové kapaliny, by se žádnému řidiči nemuselo vyplatit. I když odvzdušnění brzd provádí většinou odborníci v autoservisech, můžete si vše udělat i svépomocí ve vaší garáži. Poradíme vám, jak na to, abyste předešli proplacení pojistné události z vaší pojistky.
Proč odvzdušnit brzdy?
Odvzdušnění brzd vozidla je zásadní pro jejich funkčnost a dlouhou životnost. Že je nutné se věnovat jejich servisu, pozná řidič už při jízdě, protože brzdy začnou reagovat jinak - příliš měkký brzdový pedál a pozdější reakce brzd. Místo brzdové kapaliny se totiž v hadičkách stlačují vzduchové bubliny, které nepřenáší žádný tlak.
Brzdy jsou naprosto základním bezpečnostním mechanismem vozidla. Bez funkčních brzd váš vůz neprojde přes STK a v běžném provozu vám hrozí rozsáhlá újma na majetku i zdraví. Kontrolu brzd byste měli provádět i před každou delší dovolenou v zahraničí, aby se vám jejich oprava zbytečně neprodražila.
Jak postupovat při odvzdušnění brzd?
Odvzdušnění brzd můžete zvládnout i bez pomocníka, stačí vám k tomu jednoduché nástroje a náš návod krok za krokem. Vzduch se do systému mohl dostat po jeho mechanickém narušení, proto zkontrolujte, jestli z auta neuniká brzdová kapalina. Ta by se také měla pravidelně doplňovat a měnit, podobně jako olej. Výměna brzdové kapaliny se doporučuje jednou za 2 až 3 roky.
Jaké nástroje budete k odvzdušnění potřebovat?
Všechny potřeby si připravte dopředu, abyste proces odvzdušnění nemuseli zbytečně přerušovat. Jde o tyto nástroje:
- Hydraulický zvedák nebo stojky
- Nově zakoupená brzdová kapalina
- Nádoba na vytékající kapalinu z okruhu
- Čisté hadříky
- Klíče a kombinačky pro uvolnění ventilů a šroubů, včetně WD 40 spreje
- Pro jistotu si zakupte dopředu náhradní díly, jako jsou hadičky a trubky.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění
Postup k odvzdušnění brzd
- Kontrola unikající brzdové kapaliny je prvním krokem před samotným odvzdušněním.
- Auto zaparkujte na rovinu a připravte si hydraulický zvedák nebo stojky.
- Bude nutné demontovat kola, abyste se k systému brzd lépe dostali.
- Při odvzdušnění auta s ABS odpojte autobaterii a také si raději pročtěte manuál výrobce.
- Důležité je pořadí odvzdušnění brzd - postupovat budete od zadních kol k těm předním (jinak to může být u aut s ABS).
- Bude nutné vyčistit všechny brzdové ventily a šrouby odvzdušnění, aby se vám do systému nedostaly žádné nečistoty.
- Připravte si nádobu na vytékající kapalinu.
- Odvzdušnění probíhá tak, že do nádržky, nejčastěji v prostoru motoru, nalijete brzdovou kapalinu, odšroubujete ventil pro odvzdušnění a v krátkých intervalech budete sešlapávat pedál brzdy. Pro tento úkon by bylo úplně ideální, kdyby vám pomohla druhá osoba, abyste mohli kontrolovat vytékající kapalinu.
- Kapalina musí vytékat čirá a bez náznaků pěny nebo bublin.
- Průběžně u odvzdušnění jednotlivých ventilů kontrolujte míru brzdové kapaliny v nádržce, aby neklesla pod rysku minima, jinak byste museli odvzdušňovat znovu.
- Jakmile odvzdušnění dokončíte a nasadíte kola, auto pro jistotu projeďte a vyzkoušejte funkčnost brzd i ABS, pokud ho vaše auto má.
Provádíte odvzdušňování brzd úplně sami? Pak lze provést odvzdušnění brzd kompresorem, díky kterému natlakujete brzdový okruh maximálně do 0,1 Mpa přes nádržku, namísto mačkání brzdového pedálu.
Pojistěte své auto pro případ nehody
Kvalitní pojištění vozidla vám pomůže financovat potřebné opravy nebo újmu na zdraví v případě pojistné události. K sjednání ideální smlouvy využijte naši kalkulačku povinného ručení i havarijního pojištění.
Stačí zadat vaši SPZ nebo VIN kód a veškeré údaje o vozidle se v dalším kroku objeví už vyplněné, takže potom už můžete doplnit jen vaše osobní údaje a následně si pročíst dostupné produkty jednotlivých pojišťoven - vybrané pojištění si můžete rovnou sjednat.
A nezapomeňte, že pojišťovna vám nemusí pojistnou událost proplatit, pokud zjistí, že vaše brzdy během provozu vozidla nebyly funkční. I proto je jejich servis důležitý.