Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povodeň

Katastrofické povodně v září 2024 nám opět připomněly, že příroda si s námi zahrává, jak se jí zachce, a toto riziko nemůžeme podceňovat. Dokonce ani v místech, kde dosud problémy s velkou vodou nebyly, si nemůžeme být jistí, že nás povodeň nepotká. Podívejte se proto, co dělat během povodně, jak zajistit svůj majetek a zda je možné se povodni nějak bránit.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ MAJETKU

Jak a kdy vzniká povodeň?

V naší zeměpisné šířce je vznik povodní často vázán na roční období a má různé příčiny.

Typy povodní

  • Jarní nebo ledové - Vzniknou, pokud je v zimě příliš sněhu nebo jsou zamrzlé vodní plochy a toky. Jakmile se začne oteplovat a sníh a led taje, nemusí množství vody pojmout ani koryta řek, pole a další větší plochy.
  • Přívalové - Vznikají za silných letních bouřek, označují se také jako bleskové. Netrvají dlouho, ale problémy způsobuje to, že v krátké době spadne na jednom místě velké množství vody. Pokud bylo před deštěm delší dobu sucho a zem je vyprahlá a tvrdá, nemusí stíhat dešťovou vodu pojmout dostatečně rychle.
  • Letní, podzimní - Povodně z vytrvalých několikadenních lijáků. To byl případ velkých povodní na Moravě v roce 1997 i těch na Jesenicku v roce 2024.

Povodeň

Je možné se vyhnout povodni?

Základní prevencí je nestavět si obydlí poblíž vodních toků, resp. v povodňové zóně. Rozlišujeme celkem 4 stupně povodňových zón, od zóny 1 se zanedbatelným stupněm nebezpečí až po zónu 4 s vysokým stupněm nebezpečí.

Jestli se váš dům nebo vyhlédnutý pozemek nachází v povodňové zóně, zjistíte online z tzv. povodňových map. Povodňovou mapu vašeho okolí by vám měli ukázat na obecním úřadě, nebo si ji můžete prohlédnout online zdarma na Elektronickém digitálním povodňovém portálu (www.edpp.cz), kde si v horním pravém rohu mapy vyberete, jaké záplavové území chcete zobrazovat.

Placenou aplikaci povodňových map nabízí i Česká asociace pojišťoven, tato mapa slouží jako primární zdroj k ohodnocení povodňového nebezpečí při sjednávání pojištění.

V případě, že v povodňové zóně už dům máte nebo se rozhodnete jej postavit, je vhodné udělat alespoň některá preventivní opatření. Opatřete si do domácnosti zpětné kanalizační klapky, které zabrání vytečení vody z kanalizace do domu. Novostavbu je vhodné stavět už s ohledem na možné povodně a poradit se s odborníky o správném technickém řešení.

Vodní toky by měly být pokud možno čisté a umožnit volné proudění vody. Přes potůčky na vašem pozemku nedávejte zbytečné překážky (mostky, ploty).

Jak se připravit na povodeň?

Co ale dělat, když už poblíž vody bydlíte, a výstrahy varují před povodní? Zkušenosti z velkých povodní ukazují, že je vždy lepší počítat s nejhorším a připravit se opravdu důkladně. Lidé z oblastí postižených povodněmi často mluví o tom, že voda přišla i ze strany, odkud ji neočekávali, kde se nikdy voda nerozlila, nebo zasáhla mnohem širší okolí, než všichni podle zkušeností z minulých let předpokládali. Přípravu na velkou vodu proto nepodceňujte.

Sledujte pečlivě výstražné informace Českého hydrometeorologického ústavu. Aktuální situaci zjistíte na jeho webu (www.chmi.cz). Poslouchejte zprávy v televizi a rádiu, dívejte se na sociální sítě, dobrým zdrojem jsou komunikační kanály vaší obce (například aplikace Mobilní rozhlas).

Nechoďte pozorovat rozvodňující se toky na mosty a na hráze přehrad, zvyšujete riziko úrazu.

Postupně mohou být vyhlášeny 3 stupně povodňové aktivity:

  • I. stupeň - stav bdělosti, nebezpečí teprve nastává, hladina ve vodních tocích se zvyšuje nad normál
  • II. stupeň - vyhlašuje se stav pohotovosti, probíhají přípravy na velkou vodu
  • III. stupeň - vyhlašuje se stav ohrožení, nutná evakuace

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Příprava na povodeň krok za krokem

  • Zavřete všechna okna a dveře, připravte si materiál na jejich utěsnění a na utěsnění odpadů (nejlepší jsou pytle s pískem, dále fólie nebo desky). Nezapomeňte si nachystat potřebné nářadí.
  • Auto přeparkujte na bezpečné, výše položené místo, kde nebude bránit průjezdu hasičů. Garáž pod úrovní terénu není bezpečné místo. Za oknem nechte lístek s kontaktem na vás.
  • Udělejte prohlídku okolí domu, upevněte nebo ukliďte všechny věci, které by voda mohla odnést a způsobit jimi větší škody (zahradní nábytek, kolečka, žebřík). Umožněte vodě volný průtok, odstraňte všechny překážky, které by způsobily hromadění vody.
  • Pokud máte možnost, odneste všechny cenné věci z přízemí do vyšších pater nebo na půdu.
  • Připravte se na to, že můžete být i několik dní bez elektřiny. Nabijte si mobily, tablety, notebooky a powerbanky. Nachystejte si baterky a svítilny, nezapomeňte na zásoby potřebných baterií. Ideální je i rádio na baterky kvůli informacím.
  • Udělejte si zásobu pitné vody, hygienických potřeb a balených potravin.
  • Nachystejte si vhodné oblečení (nepromokavou bundu, pláštěnku, pevné boty nebo gumáky, hodí se i pracovní rukavice) a evakuační zavazadlo.
  • Pokud máte domácí zvířata, využijte každé možnosti převézt je včas do bezpečí. Pro kočky nebo psy, které budete případně evakuovat spolu s vámi, nachystejte přepravku, vodítko, náhubek, očkovací průkaz, krmivo. Klece s drobným zvířectvem přesuňte do vyšších pater se zásobou krmiva a vody.
  • S evakuací hospodářských zvířat může pomoct místní samospráva (pokud to nestihnete, je vhodnější zvířata vypustit z ohrad ven, aby sama mohla utéct, označte si je před tím fixem).
  • Vyfoťte si stav domu před povodní pro pozdější komunikaci s pojišťovnou.

Co má obsahovat evakuační zavazadlo?

S přípravou evakuačního zavazadla neotálejte. Situace se může zhoršit velmi rychle a jakmile bude evakuace zahájena, už nebudete mít čas (a pravděpodobně ani možnost) chystat si zavazadlo.

Při jeho přípravě myslete na to, že by mělo obsahovat vše důležité pro několikadenní pobyt v provizorních podmínkách. Zavazadlo musí být pevné (žádné igelitky), například velký batoh, kufr nebo sportovní taška. Označte ho jménem a adresou, ať se vám ve zmatku neztratí.

Do zavazadla zabalte:

  • osobní doklady, cennosti, peníze,
  • léky, které užíváte (minimálně na týden), a cestovní lékárničku,
  • pojistné smlouvy od pojištění majetku,
  • trvanlivé potraviny a balenou vodu (alespoň na 3 dny),
  • základní hygienické potřeby a ručník,
  • příbor, zavírací nůž, otvírák na konzervy, ešus nebo misku, hrnek (nádobí nerozbitné),
  • náhradní oblečení a boty,
  • spací pytel nebo deku,
  • mobil, powerbanku, rádio, náhradní baterie,
  • svítilnu, čelovku, baterku,
  • propisky, blok,
  • adresy na příbuzné, seznam důležitých telefonních čísel,
  • knihu, pro děti hračku nebo stolní hru pro zabavení.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Voda přichází - co dělat při povodni?

Ve chvíli, kdy je jasné, že vás povodeň nemine, začněte se chystat na evakuaci:

  • V domě nebo bytě zastavte vodu a plyn, vypněte pojistky a kotel.
  • Elektrické spotřebiče vytáhněte ze zásuvky.
  • Utěsněte dveře a okna (pytle s pískem je nutné skládat zavázaným koncem dál od očekávaného toku vody a mírně zešikma ve směru toku, druhou vrstvu skládejte jako cihly tak, aby se ,,spáry" překrývaly).

Stále sledujte situaci a vždy se řiďte pokyny záchranných složek a policie. Nekomplikujte záchranné práce.

Pokud můžete sami odjet do bezpečí, například k příbuzným, udělejte to včas. Nezapomeňte, že ve chvíli, kdy již po ulicích teče voda, není bezpečné tudy projíždět autem, ani procházet. Povodňová vlna má velkou sílu a je schopná strhnout i auto. Navíc nejde o čistou vodu, ale vodu kontaminovanou a plnou bahna, větví, stromků a všelijakých předmětů, které voda cestou sebrala.

Povedlo se vám utéct před povodní včas? Nalepte nahoru na dveře ceduli, na které budou jména všech osob z domu, které se evakuovaly, dále informace, kdy a kam jste odjeli, a telefonní kontakt. Jednak tím dáte vědět záchranářům, že vás nemusí hledat. Jednak mají obecní úřady povinnost v době vyhlášení krizového stavu evidovat údaje o změně pobytu osob, a proto má každý, kdo opustí místo svého trvalého pobytu, povinnost to nahlásit.

Nemohli jste se evakuovat sami? Vyčkejte na pokyn k hromadné evakuaci nebo na příjezd záchranářů. Evakuaci se nebraňte, jde o život. A to jak o ten váš, tak i lidí, kteří vám přijeli pomoct. Nevystavujte je zbytečně většímu nebezpečí.

V případě, že uvíznete v zatopeném domě, dejte vědět záchranářům, že potřebujete pomoc - volejte tísňovou linku 112 a vyvěste z oken nejlépe bílou látku (ručník, deku, prostěradlo, ubrus), jedná se o obecně známý signál volání o pomoc.

Co dělat po povodni?

Konečně je všechno za vámi a vy se chcete co nejdříve vrátit domů. To je pochopitelné, ale přesto nespěchejte.

  • Počkejte, až pověřené osoby (povodňová komise, starosta obce nebo hejtman kraje) zruší krizový stav a rozhodnou o zrušení evakuace. To se stane až ve chvíli, kdy už nehrozí další nebezpečí a návrat obyvatel do jejich domovů je bezpečný.
  • Vždy musíte nejprve zjistit, jaký je stav vaší nemovitosti a jestli je možné do ní vstoupit bez rizika úrazu. Stav domu nebo bytu po povodni může být velmi rozdílný, od spíše menších a snadno odstranitelných škod až po nutnost demolice nemovitosti. Částečně zbořené, popraskané či jinak narušené budovy musí vždy nejdříve zhodnotit statik.
  • Pořiďte si fotky a videa aktuálního stavu pro pojišťovnu a co nejdříve ji kontaktujte, abyste se domluvili na dalším postupu. Podívejte se na návod, jak vyřídit škodní událost po povodni.
  • Váš dodavatel plynu, elektřiny a vody musí prověřit stav rozvodů a rozhodnout, zda je možné je znovu používat. Pokud máte vlastní studnu, nepoužívejte z ní vodu dřív, než budete mít hotový rozbor vody.
  • Odčerpávat vodu můžete začít až ve chvíli, kdy klesne stav spodní vody pod úroveň podlah (nebo sklepu), jinak by zdi nemusely vydržet tlak vody ze stran a ze spodu. Po odčerpání vody můžete začít vyklízet z domu bláto. Otevřete dveře a okna kvůli větrání.
  • Při odstraňování následků povodní dodržujte hygienické zásady. Povodňová voda vám může způsobit řadu nemocí (vyskytují se kožní problémy, střevní onemocnění, infekce, horečky a podobně), navíc nevíte, co pod bahnem je. Vždy pracujte v rukavicích, gumácích a pracovním oděvu, který vám bude zakrývat nohy i ruce. I sebemenší zranění ošetřete.
  • Zjistěte si možnosti pomoci od vaší obce, státu, dobrovolníků. Využijte humanitární pomoc.
  • Zlikvidujte zbytky potravin, nikdy nekonzumujte nic, co bylo zasaženo vodou. V případě, že se jedná o balené potraviny, do kterých voda nevnikla, dezinfikujte před otevřením obal a omyjte ho pitnou vodou. Léky zasažené vodou už neužívejte.
  • Vyneste z domu zničený nábytek, strhněte tapety, otlučte omítku, odstraňte koberce a podlahu. Před vysoušením je třeba dům ,,obnažit", někdy je nutné odkrýt i základy. Větrejte okny, dveřmi a použijte speciální vysoušeče.

Pro rychlou finanční pomoc si zažádejte na Úřadu práce o dávku mimořádné okamžité pomoci a řešte s pojišťovnou náhradu škody.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Nezapomeňte si obnovit pojištění majetku

Škody po povodních bývají rozsáhlé a obvykle není v našich silách opravu financovat z úspor, zvlášť pokud je nutné postavit celý dům znovu nebo potřebuje důkladnou rekonstrukci. Zachránit vás může kvalitní pojištění majetku, díky kterému vám pojišťovna uhradí škodu.

Co se myslí kvalitním pojištěním? Pojištění musí obsahovat riziko povodní a záplav. Tyto pojmy běžně zaměňujeme, ale přesto rozdíl mezi povodní a záplavou je. Spočívá v tom, jaká byla příčina vyplavení vašeho domu nebo bytu.

  • Povodeň vznikne, když se vylije voda ze břehů a vyplaví vás. Je jedno, jestli se vylila voda z koryta řeky, nebo se protrhla hráz přehrady. Povodeň vám tak hrozí, když bydlíte poblíž vodních toků a ploch.
  • Záplavou se rozumí vyplavení z jiné příčiny, například situace, kdy vám v důsledku silného deště zateče do domu přes střechu nebo přes váš dům proteče bláto, které déšť splavil z kopce nad vámi. Záplava tak může postihnout každého.

Při sjednávání pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti si zkontrolujte, jestli je riziko povodní a záplav obsaženo už v základní verzi, nebo je nutné připojištění. Podívejte se také, jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti.

Dalším důležitým znakem kvalitního pojištění je, že ho máte sjednané podle aktuální ceny nemovitosti. Pojistnou smlouvu si nezapomínejte pravidelně aktualizovat podle toho, jak roste cena vašeho domu nebo bytu. V důsledku podpojištění nemovitosti byste totiž nedostali odpovídající finanční náhradu škody.

Prostřednictvím naší online kalkulačky si můžete udělat rychlé a přehledné porovnání pojištění majetku.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ MAJETKU

Myslete i na pojištění svého auta

Automobily jsou dalším majetkem, který bývá při povodních často poškozen. A i když pro ochranu svého auta před povodní uděláte maximum, někdy to nemusí stačí, nebo pohroma přijde rychleji, než stihnete zareagovat. I auto se proto vyplatí mít proti nepřízni počasí pojištěné. Škody, které na vašem vozu napáchají povodně nebo záplavy, vám pomůže uhradit havarijní pojištění. Vybrat si takové, které vaše auto i peněženku dostatečně ochrání, můžete také přes naši kalkulačku autopojištění.

Najít havarijní pojištění

Autor: Petra Maříková