Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zákaz stání

Dopravní značky hrají zásadní roli v bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Jednou z často vyskytujících se je značka zákaz stání. Co tato značka znamená, co hrozí za porušení a jaký je rozdíl mezi zákazem státní a zákazem zastavení? Může nějak stání na zákazu ovlivnit vaše autopojištění? Neznáte odpovědi na tyto otázky? Pak jste tady správně.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění

Co je zákaz stání?

Zákaz stání je dopravní značka, která zakazuje řidičům nechat své vozidlo stát na určitém místě nebo v určitém úseku komunikace. Vozidlo tedy v dané lokalitě nesmí parkovat.

Jak si ukážeme dále, značka nezakazuje řidiči zastavit, tedy krátkodobě přerušit svou jízdu, ale pouze ponechat vozidlo na místě po delší dobu bez řidiče.

Jak vypadá značka zákaz stání?

Zákaz stání označuje značka evidovaná pod symbolem B29. Značka má kulatý tvar a po obvodu má červený pruh. Vnitřní pole je modré a směrem z levé horní části vede do pravé spodní části přeškrtnutý pruh.

Zákaz stání

Můžeme se setkat i se značkou zákaz stání se šipkou. Ta většinou ukazuje úsek, na který se zákaz vztahuje, nebo v případě doplnění číslem a značkou metru ukazuje přesný rozsah zákazu.

Co znamená značka zákaz stání?

Přítomnost této značky u pozemní komunikace znamená, že řidič nesmí vozidlo nechat stát na místě, u kterého je značka umístěna.

Nejčastěji se používá na úzkých silnicích, kde by zaparkovaná auta mohla bránit plynulému průjezdu nebo v blízkosti důležitých vjezdů či výjezdů, kde je třeba zajistit volný prostor pro pohyb vozidel - například hasičárny a podobně.

Na daném místě mohou být také určeny časové limity, které určují, v jakých časech zákaz stání platí a v jakých ne. Může se jednat třeba o platnost jen v pracovních dnech.

Podívejte si i na další dopravní značky.

Sankce za porušení zóny zákazu stání

Zaparkovali jste své auto v zóně zákazu stání? Pak se vystavujete riziku pokuty. A to nemalé - může dosáhnout i nižších jednotek tisíců korun. Pokud navíc případ putuje do správního řízení, můžete zaplati až 10 tisíc korun.

V některých případech může být vozidlo i odtaženo, zejména pokud jeho parkování výrazně omezuje provoz nebo překáží ve vjezdu či výjezdu.

Odtah není nepříjemnou záležitostí jen z hlediska času, ale je i finančně nákladný. Kromě již zmiňované pokuty totiž musí řidič zaplati i náklady na odtažení. Například v Praze v září zdražili cenu nucených odtahů z 1900 Kč na 3800 Kč, tedy přesně na dvojnásobek.

Hledáte havarijní pojištění?

Rozdíl mezi zákazem stání a zákazem zastavení

Zákaz stání a zákaz zastavení jsou dvě různé značky a mají tudíž i rozdílné významy:

Povoleno Zakázáno
Zákaz stání Zastavit na krátkou dobu (například pro potřeby vyložení cestujících nebo zboží). Nechat auto na místě stát po delší časový úsek.
Zákaz zastavení Pouze průjezd. Nechat auto na místě stát po delší časový úsek nebo jakkoliv přerušit jízdu.

Zdroj: www.besip.cz

Může parkování na zákazu státní ovlivnit autopojištění?

Ponechání auta na místech se zákazem stání nebo zastavení nejenže zvyšuje riziko pokut a odtahů, ale může mít dopad i na autopojištění. A v případě stojícího auta hlavně na havarijní pojištění.

Pokud totiž zaparkujete vozidlo v zákazu stání a vaše auto zde bude poškozeno nehodou nebo vandalismem, pojišťovna se může zdráhat vyplatit pojistné plnění. Může argumentovat tím, že jste vozidlo vystavili vyššímu riziku - například v již zmiňovaných úzkých průjezdech.

Tento postup se ovšem liší v závislosti na podmínkách jednotlivých pojišťoven a také se vždy vztahuje ke konkrétní situaci. Posuzuje se tzv. příčinná souvislost mezi poškozením vozu a porušením zákazu stání.

V případě, že vás při čtení tohoto textu napadlo, zda by nestálo za to si zkontrolovat, zda nepřeplácíte na havarijním pojištění, tak můžete využít naší kalkulačky havarijního pojištění. Ta vám pomůže srovnat jednotlivé nabídky a vybrat si tak podle svých preferencí přesně to pojištění, které bude pro vás nejvhodnější.

havarijní pojištění online

Autor: Tomáš Keramidas