Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Parkovací senzory: Jak fungují a jaké mají výhody?

Publikováno: 30.10.2024

Parkovací senzory jsou už dnes součástí téměř každého trochu novějšího auta. Napomáhají řidičům aut při parkovacích manévrech. Detekují překážky v okolí vozidla a zvukovým nebo vizuálním signálem upozorní řidiče, aby se před nimi měli na pozoru. Díky tomu je parkování pro řadu řidičů jednoduchou záležitostí. Jak fungují a jaké mají výhody?

Parkovací senzory

Pořizujete si nový vůz? Spočítejte si, na kolik vás vyjde povinné ručení, které, jak už z názvu vyplývá, je ze zákona povinné.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Co jsou parkovací senzory?

Parkovací senzory jsou součástí moderního technologického systému, který pomocí čidel napomáhá řidiči při parkovacím manévru. V základní výbavě už je má většina moderních aut. Parkovací senzory dávají řidiči zvukovým či vizuálním signálem vědět, že se jeho vůz při parkování přiblížil překážce.

Mnozí už se bez zadních parkovacích senzorů, případně i předních parkovacích senzorů, téměř neobejdou. Pro jiné jde jen o jakousi pojistku pro obzvlášť nepřehledné situace. Rozhodně se však jedná o pomůcku, která jednou pro vždy změnila způsob parkovacího manévru.

Přečtěte si, co dělat, pokud dojde na parkovišti k bouračce

Typy parkovacích senzorů

Nejčastěji se v dnešní době setkáme se dvěma typy parkovacích senzorů:

  • ultrazvukové senzory - k detekci překážek využívají zvukové vlny, které se odrážejí od předmětů v okolí parkujícího auta,
  • elektromagnetické senzory - kolem vozidla vytvářejí magnetické pole a dovedou rozpoznat, když nějaký objekt toto pole naruší.

Pakovací senzory s kamerou

U většiny novějších aut už jsou samozřejmostí také parkovací senzory kombinované s kamerou. Díky tomu máte k dispozici nejen parkovací čidla a s nimi spojené parkovací systému, ale rovnou na displeji na přístrojové desce vidíte v reálném čase, kde se překážka nachází.

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak fungují parkovací čidla?

Parkovací senzory fungují na bázi parkovacích čidel. Ta dovedou rozpoznat, kdy se auto přiblíží nebezpečně blízko nějaké překážce. 

Ultrazvukové senzory využívají fyzikálního jevu, kdy se od předmětů odrážejí zvukové vlny. Podobně jako netopýři využívající pro svou orientaci ve tmě tzv. echolokaci, vysílají auta zvukové vlny tak vysoké frekvence, že je lidské ucho nepostřehne. Řídicí systém auta však ano, a tak dovede rozpoznat, kdy se k němu signál vrátí od nebezpečně blízko položené překážky. 

Senzory elektromagnetické zase sázejí na využití magnetického pole kolem auta. Jakmile jej naruší nežádoucí objekty, vozidlo upozorní řidiče. 

Jakmile systém pozná, že jste se přiblížili nebezpečně blízko překážce, upozorní řidiče pípáním, které nabírá na intenzitě podle toho, jak blízko se vůz nachází od daného objektu. Některé systémy přidávají i vizuální výstrahu na přístrojové desce. 

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Hlavní výhody couvacích senzorů

Parkování může být v některých podmínkách skutečným oříškem, znepříjemňujícím život nejednomu řidiči. Zejména couvací senzory tak mohou zásadně ulevit při parkování v nepřehledných situacích, třeba když je potřeba auto vměstnat do co nejmenšího prostoru. A ještě třeba navíc za špatných světelných podmínek. 

Hlavní výhody parkovacích asistentů:

  • jsou relativně jednoduché na údržbu
  • jsou spolehlivé
  • řidičům pomohou i v situacích, kdy by jinak potřebovali od někoho dalšího navádět
  • poradí si v různých světelných podmínkách a nepřehledných situacích

Spousta řidičů tzv. ze staré školy může namítnout, že správný řidič by si měl umět poradit i v takových případech. Pravdou ale je, že technologie směřuje kupředu nezadržitelným tempem a nelze ji ignorovat. Obzvlášť v případech, kdy může pomoci zabránit nebezpečí či nehodě. 

Zejména u nových aut může každá oděrka znamenat škody za tisíce, ne-li desetitisíce korun. A to by bylo škoda riskovat. 

Povinné ručení a havarijní pojištění

Abyste předešli nežádoucím výdajům spojeným byť třeba jen s lehkým nedopatřením při parkování, je dobré se také vhodně pojistit. 

Může se stát, že při parkování ani senzory nepomůžou a vy poškrábete auto svého souseda. V takovém případě se budou náklady na škodu hradit z vašeho povinného ručení. To musíte mít sjednané ze zákona, ale je jen na vás, jaký produkt u které pojišťovny zvolíte. Vybrat si můžete pomocí naší online kalkulačky povinného ručení, kde si případně také ověříte, zda na své stávající smlouvě neproděláváte. 

Pakliže škoda vznikne jen na vašem vlastním autě, ze šlamastyky vás vyseká jedině havarijní pojištění. To kryje náklady tehdy, kdy se nelze využít povinné ručení viníka nehody. Třeba i v případě škody způsobené zvěří či přírodními živly, například krupobitím. I tady si můžete pomocí naší online kalkulačky havarijního pojištění spočítat, na kolik by vás havarijní pojištění vyšlo. A rovnou si ho můžete z pohodlí domova během pár snadných kroků pořídit.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Autor: Maxim Hrozný