Jak na ochranu čelního skla před námrazou?
Znáte ta zimní rána. Spěcháte do práce, hned před dveřmi domu jste uklouzli na náledí a ještě vás čeká protivné škrábání auta, které na náladě rozhodně nepřidá. Důkladné odstranění námrazy z čelního skla byste ale rozhodně neměli podcenit. A to nejen z důvodu dobré viditelnosti, ale i proto, že za nedostatečně očištěné čelní sklo hrozí pokuta. V případě nehody vás pak navíc ani povinné ručení, ani havarijní pojištění neochrání, pokud ji způsobíte se špatně očištěným čelním sklem. Poradíme vám ale jednoduché triky, které vás téhle nepříjemnosti zbaví. Jak ochránit čelní sklo před námrazou?
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Jak vzniká námraza na oknech?
Námraza se v zimě neobjevuje pouze na oknech, vidět ji můžete také na stromech, anténách a dalších předmětech, které jsou vystaveny větru, mlze a teplotám pod nulou. Studené kapky mrznoucí mlhy nebo vlhkosti vzduchu přimrzají k těmto předmětům a tím vzniká ona námraza, která řidičům v zimě tolik znepříjemňuje život. Existuje však několik způsobů, kterými lze proti námraze bojovat. A jsou i takové, kterým se rozhodně raději vyhněte.
Zapomeňte na platební kartu i horkou vodu
To, že váš soused řeší odstraňování námrazy z čelního skla platební kartou, není rozhodně něco, čím byste se měli nechat inspirovat. Nejen, že účinnost karty je v tomto případě mizivá, ale také je zde velké riziko jejího poškození, případně rovnou zlomení. Zapomeňte také na horkou vodu. Tím, že čelní sklo polijete horkou vodou, riskujete jeho prasknutí a v silných mrazech by zbytková voda mohla opět přimrznout. Skokový rozdíl teplot je pro sklo šok a nemuselo by ho ustát.
Investujte raději do kvalitní škrabky, ta se nikdy neztratí. Stejně tak rozmrazovač čelních skel pořídíte v běžném supermarketu - může být účinným pomocníkem a ve spolupráci se škrabkou tvoří silný tým v boji s námrazou. Pokud ani tak nechcete spoléhat na tyto dva prostředky, nabízí se ještě jedno velmi oblíbené řešení, jak zabránit námraze na okně.
Clona na čelní sklo proti námraze
Clona na čelní sklo proti námraze a slunci je efektivní pomocník, kterého navíc využijete během celého roku - v zimě slouží jako ochrana předního skla proti námraze, v létě pak od čelního skla odráží sluneční paprsky a zmírňuje tak přehřátí interiéru vozu. Manipulace s ní je navíc velmi snadná. Na přední sklo ji umístíte buď pomocí popruhů, které přivřete dveřmi, nebo pomocí magnetů. Clonou tak chráníte svůj vůz před mrazem díky vrstvě hliníku, který obsahuje.
Její skladování také nevyžaduje žádné zvláštní opatření, clonu jednoduše srolujete nebo složíte a umístíte například pod sedačky nebo do kufru auta. Tento kryt na čelní sklo proti námraze není žádnou velkou investicí, většinou jej pořídíte za pár stokorun.
Za namrzlé okno pokuta
Asi nikomu se nechce strávit rozmrazováním svého vozu víc času, než je nezbytné nutné. Stále se však najdou řidiči, kterým stačí si v námraze na skle vyškrábat malý průzor s tím, že nějak do té práce dojedou, vždyť je to kousek. O bočních sklech v tu chvíli nepřemýšlí už vůbec. Nejenže za tento přístup hrozí poměrně vysoké pokuty, je také velmi nebezpečný.
S omezeným zorným polem je k nehodě jen malý krůček, ať už se jedná o srážku s jiným vozidlem, nebo s chodcem, která může skončit tragicky. V případě takových nehod je pak z pohledu pojišťovny viník jasný a od toho se také odvíjí ochota pojišťovny vzniklou škodu uhradit. Ani skvěle nastavené havarijní pojištění v tu chvíli provinilce nezachrání.
Nezbytné povinné ručení
Povinné ručení je zákonem daná povinnost, která od roku 2024 přechází z majitele na provozovatele vozidla. Tento druh autopojištění kryje škody, které svým vozem způsobíte na zdraví či majetku třetích osob. Nehoda se může stát během vteřiny a úhrada vzniklých škod se může vyšplhat do astronomických výšin. Pokud máte povinné ručení uzavřeno, nemusíte si s náklady dělat starosti - pojišťovna se o vše postará. Je však důležité mít správně nastavené limity maximálního plnění.
Existují však výjimky, kdy vás ani povinné ručení nezachrání, a to v případě, kdy o vašem podílu na nehodě není pochyb. Jedná se například o řízení pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Nebo pokud řídíte vozidlo, které není k jízdě způsobilé, což může být případ právě špatně očištěného čelního skla.
Povinné ručení snadno sjednáte u každé pojišťovny, jejich podmínky se ale mohou lišit. Vybírat pojištění pouze podle ceny se nemusí vyplatit, levnější varianty nemusí zahrnovat asistenční služby. Cena je vypočítána na základě technických parametrů vozidla a vašich osobních údajů. Pokud nechcete zbytečně přeplácet, využijte naše srovnání povinného ručení a najděte takové, které vám bude vyhovovat.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Je třeba si správně nastavit limity maximálního plnění, tj. maximální částku, kterou pojišťovna v případě nehody vyplatí. Minimální zákonem stanovený limit pojistné ochrany je 50 mil. Kč na zdraví a 50 mil. Kč. na majetkovou újmu. V případě hromadné dopravní nehody tyto částky však nemusí být dostačující, proto pojišťovny nabízejí limity až do výše 200 mil. Kč. Náhrada škody z povinného ručení se však týká pouze škody způsobené třetím osobám, poškození vašeho vozidla nekryje.
Pro ochranu svého vozu byste si proto měli sjednat havarijní pojištění.
Havarijní pojištění vám kryje záda
Havarijní pojištění kryje škody způsobené na vašem voze. V případě nehody zaviněné druhou osobou vám škody na vašem auta uhradí pojišťovna viníka. Pokud však nehodu způsobíte vy a nemáte havarijko, je to na vás. Pojistit se můžete pro rizika:
- havárie,
- odcizení,
- poškozením živlem,
- poškození cizí osobou (vandalismus).
Můžete zvolit také vhodné připojištění, například pojištění čelního skla, úrazové pojištění osob ve vozidle, pojištění zavazadel nebo různou úroveň asistenčních služeb. Nejvýhodnější havarijní pojištění najdete snadno v naší online kalkulačce, ve které během chvilky uvidíte nabídky pojišťoven. Vyberete si tak tu, která vám nejlépe vyhovuje vzhledem k vašemu životnímu a řidičskému stylu.