Cestování do Chorvatska 2023
Chorvatsko patřilo už za Rakouska-Uherska k oblíbeným destinacím u moře a stejné je to i v dnešní době. Proto mají tuto krásnou zemi rádi i Češi, kteří si ji pravidelně vybírají pro svou letní dovolenou, a to klidně i na několik týdnů. Ať už jedete do Chorvatska v páru, nebo jako celá rodina s dětmi, pak jste tu správně. Dozvíte se spoustu důležitých informací o cestování do Chorvatska v roce 2023. Hlavně nezapomeňte na cestovní pojištění.
Cesta do Chorvatska aktuálně
Do Chorvatska se dostanete vlakem, letadlem a autem, což je nejoblíbenější varianta Čechů. Cestování do Chorvatska autem přináší nezávislost a je také pohodlné. Využít lze totiž kvalitní dálniční a silniční síť napříč střední a jižní Evropou.
Také Chorvaté v posledních letech investovali do kvalitní dálniční sítě, díky které se pohodlně dostanete do Záhřebu, Rijeky, Splitu nebo až na Makarskou a do Dubrovníku. Pokud se tedy rozhodnete do cestovat do Chorvatska autem, ,,přibalte" si ke svému pojištění a povinnému ručení i autoasistenci, která se o vás postará v případě defektu kola, poruchy vozu nebo dalších auto-moto nesnází. Samozřejmě nezapomeňte na havarijní pojištění.
Chorvatsko nově v Schengenu
Jaké jsou dnes podmínky pro cestování do Chorvatska? Chorvatsko se od roku 2023 stalo součástí Schengenského prostoru. To znamená, že odpadají časově náročné kontroly dokladů na hranicích se Slovinskem a Maďarskem. Řidiči tak zažijí mnohem větší komfort a ušetří nemalé množství času i energie při cestě autem do Chorvatska.
Kam do Chorvatska?
Chorvatsko je země s překrásným pobřežím, na kterém najdete celou řadu krásných pláží. Ty jsou často ukryté v malebných zátokách a obklopené průzračným tyrkysovým mořem.
Nejkrásnější pláže Chorvatska
- Zlatni Rat, Brač
- Pláž Sv. Ivan, Lubenice
- Pláž Bačvice, Split
- Pláž Punta Rata, Brela
- Pláž Nugal, Makarska
- Pláž Oprna a Škrila, Stara Baška, Krk
- a další nejhezčí pláže Chorvatska.
Kam do Chorvatska mimo pláže
Češi do Chorvatska jezdí primárně na letní dovolenou. Do Chorvatska se ale můžete vydat i za lyžováním. Sjezdovky se nacházejí zejména v blízkosti Záhřebu, tedy na severu země, kde je podnebí odlišné oproti přímořským oblastem, lyžovat se dá ale i nedaleko Rijeky. Přímo nad Záhřebem se nachází sjezdovky v Sljeme, blíž k pobřeží na západě je pak olympijský areál Bjelolasice.
Samotný Záhřeb je historické město spíše středoevropského typu, a proto se zde turisté příliš ,,neohřejí". Většina turistických cílů se nachází na proslulém chorvatském pobřeží. Zmínili jsme poloostrov Istrii, kde najdete hned několik historických památek, jako je šestý největší římský amfiteátr v Pule, byzantská bazilika s mozaikovou výzdobou ze 6. století v Poreči nebo opuštěný středověký urbex Dvigrad uprostřed istrijských kopců. Istrie je také proslulá jeskyněmi a přívětivou viniční krajinou pro cykloturistiku.
Pod ochranou UNESCO jsou rovněž průzračná Plitvická jezera u hranic s Bosnou, ale doporučujeme sem dorazit brzo ráno, abyste se na úzkých stezkách nemačkali s velkým počtem turistických zájezdů z celého světa.
Dále na jih se nachází Zadar s dalšími římskými památkami a vodními varhanami, proslulý přístav s historickým městem Split, chorvatská riviéra Makarska a úplně na jihu monumentální Dubrovník. Oblíbené jsou i chorvatské ostrovy, kterých je v Jaderském moři 79 s rozlohou více než 1 km čtverečních (známý je zejména Krk nebo Belej), a více jak 500 menších ostrůvků. U pobřeží se dá věnovat horské turistice, ale také potápění, jachtingu nebo jízdě na kajacích.
Dálniční poplatky v Chorvatsku
Podobně jako v Itálii se i zde vybírá mýto na mýtných branách, takže dálniční známku v Chorvatku nemusíte řešit. Na druhou stranu se zde každoročně zvyšuje cena mýtného kvůli letní turistické sezoně, a to až o 10 % (od 1. července do 31. září). Cestou do Chorvatska si pak budete muset pořídit dálniční známky (dle zvolené trasy) v Rakousku a Slovinsku, či na Slovensku a Maďarsku.
Cena mýtného v Chorvatsku se liší podle dálničních úseků, které chcete využít. Pro lepší představu doporučujeme web chorvatských dálnic (www.hac.hr/en/interactive-map), kde si svou trasu můžete i naplánovat a zjistit případná dopravní omezení.
- Informace pro řidiče do Chorvatska
- Autem do Chorvatska
- Kdy vyrazit autem do Chorvatska?
- Cestování vlakem do Chorvatska
- Na dovolenou do Chorvatska
- Pojištění auta do Chorvatska
- Havarijní pojištění do Chorvatska
- Jak postupovat při nehodě v Chorvatsku?
Co potřebujete pro cestu do Chorvatska
Pro cestu do Chorvatska si s sebou přibalte:
- Občanský průkaz (pro všechny členy rodiny) - pokud cestujete i se psem, pak i jeho pas. Váš pes musí být také očipován a mít platné očkování proti vzteklině.
- Zelenou kartu, povinnou výbavu (nejen pro cílovou destinaci, ale pro všechny státy, kterými budete projíždět)
- Odpovídající cestovní pojištění
Platba kartou v Chorvatsku nebo nově Eurem
Velkou část služeb lze v Chorvatsku bez problémů zaplatit kreditní kartou. Platba kartou v Chorvatsku je možná i v případě dálničního mýta. Při vstupu do Schengenu Chorvatsko také zavedlo jako národní měnu euro. Nemusíte tedy řešit výměnu českých korun na chorvatské kuny. Stačí si jen zajistit několik bankovek a drobných v eurech, které využijete dále v Rakousku a Slovinsku. Hotovost se hodí i pro případy, kdy může v restauraci nebo lokálním obchůdku chybět platební terminál.
A jak je to s výběrem peněz, pokud potřebujete hotovost? Výběr z bankomatu v Chorvatsku může být stejně rizikový, jako v jiných zemích. Důležité je, vybrat si bankomat, u kterého zadáte možnost výběru EUR. Přepočet měny provede vaše banka. Pokud vyberete dynamickou měnovou konverzi, tedy českou měnu, zaplatíte velkou velkou přirážku, takže pro vás bude výběr nevýhodný.
Chorvatsko s dětmi
Chorvatsko je jako stvořené pro dovolenou s dětmi. V podstatě v jakékoliv destinaci je příjemný vstup do moře (většinou písečné a oblázkové pláže). Bohatý je také výběr zábavních a sportovních aktivit a rezortů nebo zábavních parků, které tyto možnosti nabízejí.
A pokud jsou vaše děti zvyklé navštěvovat památky a procházet se po městech, v Chorvatsku si dostatečně užijí i tuto aktivitu. Stačí se zkrátka podívat na mapu Chorvatska a uvidíte, že skrývá spoustu skvělých výletních a dovolenkových cílů!
- Jaké je počasí v Chorvatsku?
- Jak cestovat vlakem až do Chorvatska?
- Cestovní pojištění na letní dovolenou
- Co je dovolená last minute a vyplatí se vůbec?
- S cestovkou nebo na vlastní pěst?
- Je lepší autobus, vlak nebo letadlo?
- Jak vybrat ideální ubytování?
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Na co si dát v Chorvatsku pozor?
Chorvatsko je velmi bezpečná země, takže ,,nebezpečí", která vás tu mohou potkat, je velmi málo.
- Zvířata - vzácně se tu potkáte se štíry, černou vdovou (pavouk) i s několika druhy jedovatých hadů (hlavně v horských oblastech). Ve vodě si pak dejte pozor na mořské ježky; je dobré do vody nosit vhodnou obuv.
- Zákaz chození v plavkách na nevhodných místech - například v historických centrech měst. Daná oblast je označená značkou, na které jsou přeškrtnutí panáčci v plavkách. Pokud zákaz porušíte, můžete dostat pokutu.
- Vstup do památek pouze ve vhodném oblečení - do některých významných památek (bazilik, kostelů apod.) je vstup umožněný pouze ve vhodném oblečení, tzn. v oděvu, který zakrývá i ramena a jeho délka sahá alespoň ke kolenům. Na některých místech vám půjčí například šátek pro zahalení, jinde ovšem budete mít smůlu.
- Srdeční červivost psů - vaši domácí mazlíčci si z Chorvatska mohou přivézt i nepříjemného parazita, který napadá srdce. Před cestou tedy zajděte ke svému veterináři, který vám dá odpovídající medikaci.
- Pokuty v Chorvatsku - upozorňujeme na nově zavedené pokuty ve městě Split za nevhodné chování na veřejnosti. Důvodem je ochrana památek a veřejného prostoru před vandalismem, nejčastěji v důsledku opilosti (močení na veřejnosti, lezení po památkách, koupání v kašnách, konzumace alkoholu v centru mimo restaurační zařízení, zvracení na veřejnosti). Výše pokuty může být až 300 eur (zhruba 7 140 Kč).
Užitečné informace pro dovolenou v Chorvatsku
- Pošty jsou v Chorvatsku označené žlutou cedulí s nápisem HRVATSKA POŠTA - HPT. Poštovní známky koupíte na poštách, v novinových stáncích a kioscích.
- Za volání v Chorvatsku, SMS, MMS, internet i příchozí hovory platíte stejně jako v České republice. V Chorvatsku platí roaming v rámci jednotné evropské zóny 1.
- Internet je běžně dostupný - v hotelech, apartmánech, kavárnách, v turistických zónách jsou v dosahu volné Wi-Fi sítě.
- Důležitá telefonní čísla:
- 112 - jednotné evropské číslo tísňového volání
- 192 - policie
- 193 - hasiči
- 194 - záchranná služba
- 062 999 999 - turistické informace
- Elektrický proud - na celém území Chorvatska 220 V, 50 Hz
- Pitná voda - až na výjimky v celé vodovodní síti
- Zákaz kouření - od roku 2009 platí v Chorvatsku zákaz kouření v restauracích, úřadech, někde i na veřejných místech, a to pod pokutou cca 4 000 korun
- Otevírací doba obchodů - v Chorvatsku platí, že si od 1. 7. v neděli nenakoupíte
- Chorvatská siesta - platí spíše v jižnějších částech země. Navíc není tak dlouhá jako například v Itálii. Chorvatská siesta trvá většinou mezi 1. až 3. hodinou odpolední.
- Roaming Chorvatsko – Chorvatsko se nachází v zóně EU, kde platíte za volání, SMS i data stejnou cenu, jako v Česku. Přímo v Chorvatsku ale můžete zakoupit i turistickou SIM kartu, jejíž místní operátor nabízí neomezená data za zhruba 250 Kč.
Jaké si sjednat cestovní pojištění do Chorvatska?
Chorvatsko je sice součástí EU, nemůžete se zde ale spoléhat pouze na ,,modrou kartičku" (průkaz EHIC). Důležité je sjednat si odpovídající cestovní pojištění, které se postará o vaši klidnou a bezpečnou dovolenou. Při jeho výběru byste se měli orientovat podle toho, jak budete svou dovolenou trávit - jestli například ,,pouze" lenošením, nebo máte v plánu i nějaké sportovní aktivity, a brát v potaz aktuální rizika (např. hustotu dopravy nebo krádeže v hlavní turistické sezoně).
Proč si sjednat cestovní pojištění do Chorvatska?
Jednoduše proto, abyste se cítili bezpečně. I s úplným rozvolněním bezpečnostních opatření, která souvisela s pandemií covidu-19, by vaše cestovní pojištění do Chorvatska mělo obsahovat i krytí pro riziko v případě léčby, hospitalizace, repatriace či storna dovolené.
Zároveň se cestovní pojištění vztahuje na úhradu nákladů spojených s běžnými nemocemi a úrazy, které vás na dovolené v Chorvatsku mohou potkat (například střevní potíže, šlápnutí na mořského ježka nebo sportovní úraz). Sumy se v těchto a dalších případech bez pojištění pohybují v řádech stovek, ale i tisíců korun. Co tak si za tyto peníze spíše zajít na dobrou večeři, velkou porci zmrzliny nebo půjčit plážové lehátko a nechat cestovní pojištění, ať se o nepříjemnosti postará?
Jaké druhy činností cestovní pojištění do Chorvatska kryje?
Cestovní pojištění se běžně vztahuje na klasické rekreační sporty. Pokud plánujete sportovat aktivněji, raději si v cestovním pojištění nastavte vyšší limity pro léčebné výlohy a připojistěte si úrazové pojištění. Zcela jistě si pak v pojistných podmínkách ověřte, do jaké kategorie spadá sport, který se chystáte provozovat (rekreační, rizikový či extrémní). Do smlouvy pak případně přidejte i připojištění rizikových či extrémních sportů.
Dále určitě oceníte i pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na případy, kdy nechtěně způsobíte škodu třetí osobě (na zdraví či majetku). Například pokud někoho srazíte na cyklostezce, vaše dítě shodí zboží z regálu v obchodě a podobně. Toto pojištění se totiž vztahuje na všechny členy rodiny, a to včetně těch čtyřnohých.
Uvidíte, že se správně nastaveným cestovním pojištěním do Chorvatska nebudete muset nic řešit a jen si klidně užívat slunce a moře! Sjednat si ho navíc můžete snadno, rychle, online a z pohodlí domova, stačí použít chytrou kalkulačku cestovního pojištění.
Covid-19 a cestovní pojištění
Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit.
Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.