Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vlakem do Chorvatska v roce 2024

Publikováno: 27.06.2024

Období letních dovolených je tady a řada z nás se už pomalu chystá na cesty. Vydáváte se letos k moři? A co se k němu tentokrát vydat vlakem? V tomto článku se podíváme na možnosti cestování vlakem do Chorvatska na dovolenou, jeho výhody a nevýhody, jak dlouho taková cesta trvá a kolik stojí.

Vlakem do Chorvatska

Při cestě do zahraničí nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění. Kvalitní cestovní pojištění si můžete srovnat a sjednat online do 2 minut v našem srovnávači cestovního pojištění. Tak neváhejte na pojistěte se nyní se slevou až 60 % na cestu vlakem do Chorvatska.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cesta vlakem do Chorvatska

Do Chorvatska letos z České republiky vypravují své vlaky pouze České dráhy. Společností RegioJet se letos k Jaderskému moři dostaneme pouze dálkovými autobusy. Ještě loni bylo možné cestovat přímým vlakovým spojením RegioJet z Prahy, Brna nebo Břeclavi; není jasné, jestli dopravce toto spojení v budoucnu obnoví.

Přímé vlaky do Chorvatska v roce 2024

Přímé vlaky z ČR do Chorvatska aktuálně nejezdí. Na přímý vlak jedoucí třeba do Rijeky, Záhřebu, nebo Splitu můžete nasednout třeba ve Vídni.

Z Vídně se navíc do Splitu můžete vydat také autovlakem, je tedy možné vycestovat i vlastním autem. Chystáte se autem do Chorvatska, nebo svoje vozidlo budete budete používat až na místě? Ať tak, či onak, nezapomeňte si do svého cestovního pojištění přidat také autoasistenci - ta vám může být v případě nesnází velmi užitečná.

Nepřímé vlaky do Chorvatska v roce 2024

Pokud se nebojíte přestupů, můžete do Chorvatska vlakem vyrazit i přímo z České republiky. Vhodné je vybrat si jako výchozí stanici některé z velkých vlakových nádraží (ideálně to v Praze, Pardubicích nebo v Brně). Vlakovými spoji můžete do Chorvatska vycestovat například po těchto trasách:

Trasa 1: Praha-Záhřeb

Praha-Pardubice-Vídeň-Zidani Most-Záhřeb

  • 3 přestupy, doba cesty 17 hodin, cena od 3 600 Kč (jednosměrná jízdenka pro dospělou osobu)

Praha-Graz-Zidani Most-Záhřeb

  •  2 přestupy, doba cesty přes 12 hodin, cena 1 310 Kč (jednosměrná jízdenka pro dospělou osobu)

Praha-Vídeň-Záhřeb

  • 1 přestup, doba cesty necelých 12 hodin, cena 1 310 Kč (jednosměrná jízdenka pro dospělou osobu)

Trasa 2: Praha-Rijeka

Praha-Pardubice-Vídeň-Lublaň-Rijeka

  • 3 přestupy, doba cesty asi 18 hodin, cena od 4 196 Kč (jednosměrná jízdenka pro dospělou osobu)

Praha-Vídeň-Salcburk-Rijeka

  • 2 přestupy, doba cesty 16,5 hodiny, cena na vyžádání na pokladně ČD/infolince

Trasa 3: Praha-Split

Praha-Bruck/Mur-Split

  • 1 přestup, doba cesty asi 19,5 hodiny, cena od 5 541 Kč (jednosměrná jízdenka pro dospělou osobu)

Praha-Graz-Záhřeb-Split

  • 2 přestupy, doba cesty 22,5 hodiny, cena na vyžádání na pokladně ČD/infolince

Letní soutěž s cestovním pojištěním

České dráhy: Chorvatsko

Do Chorvatska vlakem můžete jet s Českými drahami na Včasnou jízdenku Chorvatsko za 1 cestu, jízdenky NRT nebo na zvýhodněné zpáteční jízdenky City Star.

  • Včasná jízdenka Chorvatsko - vhodné pro výlet nebo dovolenou v Chorvatsku, lze koupit přes internet (u pokladní přepážky za poplatek 50 Kč). Platí, že čím dříve jízdenku koupíte, tím levněji pojedete.
  • Jízdenky NRT - jedná se o základní jízdenky pro cestování po Evropě. Platnost jednosměrné i zpáteční jízdenky je 4 dny; není vázaná na konkrétní vlak.
  • Jízdenky City Star - vhodné pro cestování do zemí východní Evropy s návratem nejpozději do 1 měsíce (jízdenka je vždy zpáteční). Platí, že čím více lidí cestuje (až 5 cestujících), tím je cena jízdenky nižší. S jízdenkou je možné cestovat mj. také do Chorvatska (v tranzitu přes Slovensko a Maďarsko).

Cena jízdenky vlakem Českých drah do Chorvatska

Cena Včasných jízdenek Evropa začíná na 38 eurech (cca 1 041 Kč za jednu cestu). Cena Základního jízdného NRT závisí na tarifní vzdálenosti (a zvolené vozové třídě) a o ceně konkrétní jízdenky City Star je třeba se informovat na přepážce (na e-shopu ČD lze zakoupit pouze City Star na Slovensko). Oproti nákladům na dálniční známky, mýtné a pohonné hmoty jde ale stále o poměrně nízké částky.

POZOR: Ceny jízdenek se také průběžně mění podle obsazenosti vlaku - setkat se můžete až s dvojnásobkem zaváděcí ceny. Pokud chcete ušetřit, kupujte si jízdenky s co největším předstihem a plánujte minimálně tři měsíce před odjezdem.

Mimo Česko

Pokud se nechcete možnosti cestování vlakem do Chorvatska vzdát a nabídka Českých drah vám nevyhovuje, využijte dopravního spojení sousedních států, jako je Německo, Rakousko nebo Slovensko. To se vám vyplatí v případě, že bydlíte poblíž hranic do cizí země.

Jaká je cena za cestu vlakem do Chorvatska ze sousedních států?

  • Z Německa jezdí vlaky do Záhřebu dvakrát týdně. Ceny začínají na 29,9 eurech a děti do 14 let cestují většinou zdarma.
  • U Rakouska záleží na výchozí stanici. Z Villachu do Záhřebu se dostanete už za 40 eur, z Vídně k moři v jižní části Chorvatska si připlatíte až na 130 eur.
  • Slovensko spolupracuje s rakouskými sousedy, ceny jsou paradoxně nižší. Začínají už na necelých 30 eurech.

Většina spojů vyjíždí tak, abyste většinu cesty strávili ve vlaku přes noc. Pokud tedy máte rádi pohodlí nebo cestujete s dětmi, doporučujeme rezervaci lůžkového kupé, kde se můžete pohodlně natáhnout a odpočinout si. Ne každý zvládne spát vsedě a bez bolestí beder překonat minimálně 12 hodin (cesta většinou trvá déle, protože se chcete dostat do teplejší části Chorvatska k moři). Výhodou je, že pokud si zabookujete speciální jízdenku do Chorvatska, jede se bez přestupů nebo tak, aby na sebe vlaky plynuly navazovaly a nemuseli jste nikde čekat.

Vlakem do Rijeky se dostanete za necelých dvacet hodin, vlakem do Zadaru to trvá o něco déle; pokud vyrážíte vlakem do Splitu, pojedete dokonce až 27 hodin. Je to ale snesitelné pro děti i dospělé. S dostatečným vybavením, jako jsou cestovní hry, pohodlné polštáře, tablety, knihy nebo obyčejné pastelky, to zvládnete levou zadní.

Výhody a nevýhody cestování vlakem do Chorvatska

Mezi nesporné výhody cestování vlakem na dovolenou patří rozhodně fakt, že je tento způsob dopravy jedním z těch nejbezpečnějších. Zároveň je vlaková doprava skvělým řešením pro ty, kteří nevlastní auto a zároveň během cestování preferují ,,zůstat nohama na zemi". Vlaky vás na rozdíl od letadel většinou dopraví přímo do center měst, ne na jejich periferie, a jsou daleko šetrnější k životnímu prostředí.

Nevýhodou cestování vlakem na dovolenou může naopak být potenciální zpoždění spojů nebo přestupy mezi nimi. Přečtěte si obchodní podmínky a ujistěte se, na co máte v případě komplikací nárok - zajištění ubytování, nástup do dalšího spoje nebo rezervace místa.

Jak dlouho trvá cesta vlakem do Chorvatska?

Je třeba počítat s tím, že do Chorvatska pojedete vlakem déle než autem. V případě, že jste si zakoupili místo v lůžkovém voze, je možné se ovšem pohodlně prospat, dále se také občerstvit a protáhnout nohy. Délka cesty vlakem do Chorvatska se samozřejmě odvíjí od zvolené cílové destinace:

Cílová vlaková destinace v Chorvatsku Doba na cestě
Rijeka 16-17 hodin
Split 19-27 hodin

Zdroj: Idos.cz, k 14. 5. 2024.

Cestovní pojištění do Chorvatska

Nezapomeňte si na svou letní cestu sjednat kvalitní cestovní pojištění, které se o vás bezpečně postará. Uvidíte, že vás bude stát doslova pár korun a v případě potřeby za vás může uhradit nemalé částky, i když třeba jen ve vodě šlápnete na ježka. Krytá záda máte ale i v případě ztracených dokladů nebo zavazadel a poničení hotelového nebo restauračního zařízení.

Spočítejte si své cestovní pojištění do Chorvatska pomocí naší online kalkulačky. Nezávazně a zdarma. 

Další možnosti cesty do Chorvatska

Do Chorvatska se dále můžete vypravit:

  • autem,
  • letadlem,
  • autobusem,
  • nebo autovlakem.

V případě cesty autem se vám budou hodit informace o povinné výbavě a dálničních poplatcích. A v každém případě oceníte havarijní pojištění, které se případně postará o pokrytí nákladů na opravu auta. Naše online kalkulačka vám přehledně porovná nabídky pojišťoven.

porovnat havarijní pojištění