Auto v depozitu
Máte na dvoře nebo v garáži zaparkované auto, o kterém víte, že ho nebudete delší dobu využívat? Přijde vám zbytečné za takové vozidlo hradit povinné ručení? Nemusíte! Řešením je ,,auto v depozitu", tedy jeho dočasné vyřazení z evidence vozidel. Jak na to? Přečtěte si náš článek, ve kterém pro vás máme všechny důležité informace.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Jak dát auto do depozitu?
Pokud víte, že vůz nebudete využívat, můžete uložit jeho SPZ do depozitu a dočasně ho tak vyřadit z provozu. Jedná se vlastně o dočasné odhlášení vozidla z evidence na určitou dobu, po kterou nemusíte platit povinné ručení. S autem ale samozřejmě nesmíte vyjet na silnici, ani na STK nebo do servisu. Jízda autem bez pojištění se vám může velmi prodražit.
Pro uložení SPZ do depozitu stačí zajít na obecní úřad s rozšířenou působností, kde provádí úkony s registrem motorových vozidel. Mapu těchto úřadů naleznete na stránkách Ministerstva dopravy.
S sebou si vezměte:
- občanský průkaz,
- malý a velký technický průkaz (nebo Osvědčení o registraci vozidla v případě vozidel registrovaných od 1.1.2024),
- registrační značky vozidla (přední i zadní),
- prohlášení, že vozidlo není odstaveno na veřejné komunikaci.
Na úřadě vyplníte žádost o vyřazení vozidla z registru vozidel. Veškeré žádosti týkající se registru vozidel naleznete ke stažení na webových stránkách ministerstva dopravy.
Za auto v depozitu zaplatíte správní poplatek 200 Kč. Úřad vám poté vystaví potvrzení o odevzdání značek do depozitu.
Jak dlouho může být auto v depozitu?
Vozidlo může být v depozitu na 12 měsíců, poté je možné lhůtu prodloužit. O prodloužení je nutné zažádat na úřadě, který vozidlo z depozitu vyřadil a doložit, že vozidlo reálně existuje (např. dodáním fotografií).
Vozidlo musí být ovšem řádně zabezpečeno – nesmí stát na pozemní komunikaci, není povoleno odstraňovat jeho podstatné součásti (tj. motor, karoserii apod.) a nesmí ohrožovat životní prostředí.
Auto v depozitu a ukončení povinného ručení
Po dočasném vyřazení auta z evidence vozidel je třeba ukončit i povinné ručení. Své pojišťovně budete muset předložit potvrzení o odevzdání značek do depozitu, které jste dostali na úřadě, výpověď povinného ručení a kopii velkého technického průkazu. Dokumenty můžete pojišťovně doručit poštou nebo je odevzdat na některé z jejich poboček. Velká část pojišťoven už také umožňuje online podání nebo odeslání e-mailem.
Smlouva je pak ukončena ke dni vyřazení vozidla z evidence vozidel a pojišťovna vám na uvedený účet zašle případný přeplatek pojistného.
Nezapomeňte ukončit i havarijní pojištění.
Úkony, které můžete s autem v depozitu provádět
I v případě, že je vozidlo uloženo v depozitu, je možné realizovat nějaké úkony, jako je například převod vozidla na jiného vlastníka nebo změnit sídlo či trvalé bydliště vlastníka.
Pokud chcete v režimu depozitu u vozidla provést kompletní převod, tj. odhlášení z původního vlastníka a následné přihlášení vozidla na nového vlastníka, je nutné doložit:
- velký technický průkaz;
- protokol o evidenční prohlídce (musí zde být uvedeno, že malý technický průkaz a registrační značky jsou uloženy v depozitu);
- doklad totožnosti (případně doklad o činnosti u právnických osob a OSVČ);
- plnou moc, pokud přihlášení vozidla vyřizuje pověřená osoba.
U auta v depozitu lze také provést pravidelnou kontrolu na STK, vůz ale musí být převezen na podvalu. V žádném případě nesmíte dočasně odhlášeným autem vyjet na silnici.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Vyzvednutí auta z depozitu
Až se rozhodnete, že je čas vozidlo z depozitu vyzvednout, případně uložení SPZ dosáhlo maximální doby 12 měsíců, musíte podat žádost o ukončení dočasného vyřazené z provozu.
Na příslušný úřad si vezměte následující doklady:
- zelenou kartu - doklad o nově sjednaném platném povinném ručení;
- protokol o technické prohlídce;
- velký technický průkaz;
- potvrzení o vyřazení vozidla.
Podání žádosti o vyzvednutí auta z depozitu vás vyjde asi na 50 Kč.
Povinné ručení při vyzvednutí vozidla z depozitu
Rozhodně nezapomeňte svůj vůz znovu pojistit, abyste s ním mohli odjet. Podmínky povinného ručení se za dobu odhlášení auta mohly změnit, rozhodně se tedy vyplatí průzkum nabídek tak, aby vám neunikla ta nejvýhodnější.
S tím vám pomůže naše online kalkulačka povinného ručení, která místo vás prohledá dostupné nabídku na trhu a přehledně vám je seřadí. Vy jen zadáte pár údajů o sobě a vašem autě, nastavíte požadovanou výši pojistných limitů, případně si zvolíte doplňková připojištění a během chvilky si pak vyberete kvalitní povinné ručení na míru.
Proč povinné ručení?
Povinné ručení, neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je ze zákona povinné pojištění vozu, bez kterého nesmíte s autem jezdit. V případě vámi zaviněné nehody kryje škody, které způsobíte druhým, ať už jde o újmu na majetku nebo zdraví. Bez kvalitního povinného ručení by šla úhrada těchto škod za vámi a vaší peněženkou. Proto je důležité mít pojištění nejen uzavřené, ale také správně nastavené.
Při sjednávání povinného ručení doporučujeme nevybírat hned to nejlevnější. Takové nemusí plně vyhovovat vašim podmínkám i životnímu stylu a v případě nehody pak možná nepokryje všechny náklady.
Rozhodně se vyplatí mít nastavené vyšší limity pojistného plnění a za zvážení stojí také doplňková připojištění. Hodit se vám může například pojištění střetu se zvěří, připojištění čelního skla nebo pojištění převážených zavazadel.
Všechna kritéria si nastavíte přímo v naší kalkulačce povinného pojištění a samotnou smlouvu uzavřete na pár kliknutí z pohodlí domova.