Seriál dovolená v pohodě – 7. část: Správný návrat po dovolené do práce
Publikováno: 11.09.2018
Už jste byli letos na dovolené? Návrat z dovolené je pro mnohé z nás noční můrou. Zvykněte si znovu na přísný pracovní režim po dovolené, kdy jste měli všechno tzv. „Na salámu“, může být někdy docela problém. Jak tedy na to, aby byl tento přechod co nejméně bolestný – poradíme vám, jak na to?
K tomu, co většina nás po návratu z dovolené čeká, jsou vyčerpávající hodiny, dokonce možná i dny, strávené snahou zpracovat tu zaplavení e-mailů, které nám během dovolené byly doručeny. Naopak naneštěstí znamená ještě větší odkládání povinností, které se mezi tím ocitly na stole. Jak se tedy vyhneme, aby se po návratu z dovolené necítili více zničení než před odchodem na ni?
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Naplánujte si svůj návrat
Při plánování dovolené se většina lidí zaměřuje na naplánování odchodu, ale příchod je také velmi důležitý. Můžete se tak vyhnout problémům, které se s návratem do práce po dovolené spojují. Většina z nás se snaží prodloužit si svůj čas na dovolené a domů se vrací až v neděli v noci, než půjde v pondělí zpět do práce. Lepší pro Vás je přemýšlet i nad dřívějším návratem, například o jeden nebo dva dny.
„Zvaž návrat už v sobotu, místo toho, aby si přišel až v neděli,“ aneb při dřívějším návratu má člověk více času na vybalení, nákup nějakých potřebných věcí - třeba pro děti v září do školy, a samozřejmě také i na nějaký ten odpočinek, na který by při návratu na poslední chvíli určitě nebyl čas. Důležité však je to, že dřívější návrat Vám poskytne i více času na vyřízení všech těch e-mailů, které se během dovolené nahromadily a Váš první den v práci pak bude vypadat úplně jinak.
Vytřiďte si povinnosti
Nevstupujte po dovolené do práce bez nějakého „plánu útoku“. Tedy pokud nechcete, aby Vás povinnosti ,,převálcovali". Lidé mají po návratu do práce sklon k všemožné snaze nahradit všechny schůzky, které během dovolené zmeškali. Pokud je to možné, zkus tato setkání posunout až na druhý den nebo alespoň na odpoledne. To Vám poskytne alespoň o něco více prostoru.
Konzultanti produktivity často hovoří o tom, abyste si to málo času, které Vám po návratu do práce zůstane nevyplněno povinnostmi, neinvestoval ihned do různých setkání s ostatními. Chraňte si ho, jako by byl ten volný čas pro Vás více nebo minimálně stejně důležitý jako setkání, které musíte dohnat. Základ je, aby si lidé neplánovali schůzky hned na první den v práci a nenechali si tak zaplnit volná místa ve svém kalendáři: Když to vypadá, že jste hned zase plně k dispozici, lidé Vám budou vkládat nové věci do kalendáře. No a těmito věcmi jsou právě různá setkání a povinnosti, které je třeba provést.
Automatická odpověď – Vaše zbraň
Vaši automatická odpověď na e-maily je Vaší první obranou, když jste na dovolené. Udělejte z ní snadno svou výhodu!
Automatická odpověď lidem, kteří Vás budou během dovolené kontaktovat musí být přímá, nápomocná a upřímná. Často se hovoří o tom, abyste si ji ponechali i během doby, kdy se vrátíte z dovolené například první den ideálně a znovu se mohli v pohodě ,,zaběhnout" v práci. Vaši kolegové budou samozřejmě vědět, že jste znovu dostupní, avšak může to pomoci ztlumit vlnu otázek a požadavků, které přicházejí od lidí mimo kancelář nebo alespoň snížit jejich očekávání, že odpovíte ihned.
Správně nastavená automatická odpověď by měla zahrnovat přímé instrukce o tom, koho kontaktovat, kdo může lidem namísto Vás pomoci, jako i to, dokdy mají čekat odpověď e-mailu, odkdy budete odpovídat po Vašem návratu. Měli bychom lidem, kteří nás v době naší nedostupnosti shánějí, dát vědět, aby se nebáli svůj e-mail znovu připomenout později po Vašem návratu, není to nezdvořilé. Každý, kdo využívá e-maily, rozumí tomu, že se některé věci prostě mohou ztratit nebo se někde zpomalit v záplavě množství e-mailů celkově, když je někdo déle na svém e-mailu neaktivní třeba během dovolené. Prostě jen hezky varujete lidi o tom, že se to může stát a povzbuďte je, ať se nebojí Vám svůj e-mail připomenout.
Jen pro odvážné!
Jste opravdu odvážní? Vyhněte se dnům, během nichž byste se museli dostat přes hromadu e-mailů a prostě vymažte vše ze své schránky.
Ano, přesně tak. Pomyšlení na to, že se zbavíme všech těch e-mailů, na které je třeba po dovolené odpovědět samozřejmě přináší značné uvolnění. Ačkoli s tím někteří nesouhlasí, prostě někteří lidé se jen v krátkosti podívají na to, co nepovažují za důležité a to, co za důležité považují, si přečtou a pak vše smažou. To může i nad velkým množstvím e-mailů obnášet jen desítky minut investovaného času. Ale, je to podle profese jen pro odvážné z vás :-).
Nenahraditelný?
Měli byste se snažit být nenahraditelní. Nicméně to, že si uvědomíte, že nejste, z Vás může udělat lepšího zaměstnance.
Odborníci radí, že naplánování a pak i samotný návrat z dovolené může být správným časem na úpravu svého profesionálního názoru. Všichni se snažíme být dobrými týmovými hráči, ovšem to, že budeme věřit, že firma nemůže fungovat bez nás, může být časem škodlivé.
Naučte se proto plánovat vše v práci před dovolenou dopředu a nebojte se spolehnout i na své kolegy během Vaší nepřítomnosti, včas je zapojte a úkoly rozdělte. Smiřte se s tím, že je někdy pro Vás nezbytné, abyste nebyli v kontaktu s prací a nemohli odpovědět na všechny ty e-maily a požadavky. Toto vše pomůže Vaší produktivitě, když se z dovolené vrátíte, držíme palce.
Mohlo by Vás zajímat
Další části našeho seriálu článků na téma "Dovolená v pohodě":
- část: Dovolená není práce, užijte si jí
- část: Jak si vybrat vysněnou dovolenou?
- část: Jak se sbalit na dovolenou?
- část: Nejlepší tipy pro řidiče na letní cesty
- část: „Po vlastní ose“ nebo s „cestovkou“?
- Seriál dovolená v pohodě – 6. část: Hlavně se v pořádku vraťte
Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz