Připravte snadno své auto na hlavní sezónu
Publikováno: 15.03.2020
Naše rady zvládne každý, nejde o nic těžkého. Přinášíme některé nejčastější tipy při změně sezóny řidičů ze zimy a před příchodem jara. Současně přinášíme informace jak na vaše vlastní pojištění auta, případně, jak poznáte, zda je čas na revizi smlouvy vašeho auta. Dozvíte se dále, co obnáší střet se zvěří a také, že pojištění střetu s ní se vám vyplatí zvážit při úpravě stávající smlouvy nebo uzavírání nové.
Měli byste přezout kola
- Můžete, ale nemusíte. Pokud máte zimní kola nebude se vám na nich jezdit pohodlně, budete mít vyšší spotřebu v létě, budou pravděpodobně i hlučnější, a co je nejhorší – prodlouží se vám brzdná dráha, co je vysloveně nebezpečné, takže výměnu doporučujeme.
- Ideální také je, zvlášť pokud máte jednu kompletní sadu na zimu a jednu na léto (ráfky + pneumatiky), abyste nechali kola vyvážit, a to nejen pokud opravdu něco najezdíte. Vyplatí se vám to: má to přímý vliv na chování za jízdy a stejně tak správná geometrie vozu prodlužuje životnost vozu, nebudete muset např. tak často nechávat seřídit geometrii auta, rovnoměrně se sjíždí pneumatiky, máte ideální jízdní vlastnosti vašeho vozu – prostě plus pro vás.
- Určitě kontrolujte tlak v pneumatikách, to byste měli dělat pravidelně v létě i v zimě na předepsané hodnoty vašeho vozidla. Často jsou uvedeny zevnitř na víčku palivové nádrže, minimálně v návodu vozu nebo např. po otevření dveří řidiče případně spolujezdce najdete štítek s předepsanými hodnotami na jaký tlak správně pneumatiky hustit. Myslete také na to, že pneumatiky se hustí jinak při částečně nebo napůl obsazeném voze a jinak při plně nebo maximálně obsazeném voze. Ideální je, když budete kontrolovat tlak minimálně před každou delší jízdou nebo cca jednou měsíčně.
- Samozřejmě pokud máte pneumatiky vašeho vozu příliš sjeté, tedy ty na léto, které budete potřebovat nyní, je na čase zvážit, jestli koupit novou sadu – určitě najdete na trhu spousty kvalitních nebo cenově dostupných alternativ. Obvykle nejsou doporučovány více ojeté pneumatiky z druhé ruky, protože nevíte kolikrát byly například propíchnuté, jak často s nimi majitel najížděl, i když nechtěně, na ostré hrany obrubníků při parkování, případně zda dělal něco jiného, co pneumatikám úplně nesvědčí. Myslete také na to, že pneumatiky mají jen několik málo let životnosti takže pokud například máte pneumatiky, které mají více přes 5 let, určitě už jsou staré až moc a stojí za výměnu i pokud jezdíte málo, že vám prostě vydrží déle.
Jak můžete pomoci karoserii vašeho vozu?
- Určitě tak, že ho důkladně umyjete nejlépe na ruční myčce. Doporučujeme nechat umýt i podvozek, případně se jej umýt sám na tlakové myčce, určitě se vyplatí, aby na něm nezůstalo žádné ani minimální množství zbytkové soli, která je v zimě běžně na silnicích a má negativní vliv na karoserii vašeho vozu.
- Komu se nechce ručně dělat nic, zvolí na automatické myčce na čerpací stanici nejlepší program, obvykle vše odpovídající včetně mytí podvozku již obnáší.
Stěrače po zimě
- Stěrače v zimě dostanou zabrat vždy, většina výrobců doporučuje je nechat vyměnit jednou optimálně dvakrát za rok. To znamená vždycky před každou hlavní sezónu, kterou je vždy léto a zima.
- Každopádně po zimě určitě zabrat dostaly, takže pokud rozmazávají stíranou vodu nebo nechávají různé šmouhy apod. případně dělají podivné zvuky, skáčou po skle – je to jednoznačně znamení kupte nové, alespoň gumičky pokud to jde.
- Stěrače nejsou pro parádu, jsou jednou ze základních věcí pro vaší bezpečnost při každodenních jízdách.
- V létě vám voda v ostřikovačích nezamrzne. Poradíme fígl, jak mít účinnou vodu v ostřikovačích „za babku“. Prostě dolijte vodu v ostřikovačích doplna, nechte si jen malý kousek místa po hrdlo a do něj kápněte jen opravdu kapku jaru nebo jiného prostředku a uvidíte, že to funguje a i na mouchy uprostřed léta pomůže lépe než čistá voda.
A co interiér po zimě
- Tak jako ostatní části auta, tak i interiér dostal pravděpodobně zabrat. Je na vás, jak často ho vysáváte, ale doporučuje se co nejčastěji, to je ovšem vždy individuální. Pokud máte děti, asi je úklid nutný trochu častěji. Rozhodně utřete nebo vysajte koberečky, vysajte sedadla, přebytečný prach není nikdy ku prospěchu nikomu.
- K interiéru také patří okna, konkrétně jejich vnitřní část. Zvažte, jestli není čas je aspoň jednou za půl roku otřít a vyčistit. Kdo jezdí hodně ve městě, zná ten nepříjemný film, který vzniká zevnitř a vytváří se v podstatě kdykoliv. Je tedy na zvážení, zda proti němu nezakročíte při úklidu auta při střídání sezón.
A jak se má pojištění vašeho vozu?
- Ať už se jedná o povinné ručení, tedy správně o pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla nebo o havarijní pojištění vašeho vozu, vždy myslete na to, že vaše smlouva může být příliš stará, resp. pro vás nevýhodná. Co to pro vás znamená: například, že nejste pojištění na správnou aktuální cenu vašeho vozu, nebo že jsou na trhu jiné alternativní produkty, jiné nabídky aktuální nabídky, různá zvýhodnění apod.
- Pokud jste se vaší smlouvě nevěnovali např. 2 nebo 3 roky a déle, nebo se mohla změnit aktuální cena vašeho vozu na trhu, je načase zvážit jestli vaši pojistku změnit nebo zrušit a uzavřít novou.
- Cílem vašeho ověření je zrevidovat nabídku na trhu a vybrat si lépe nebo minimálně vědět, že vaše současná smlouva odpovídá podmínkám na trhu a vašim očekáváním.
Zvažte připojištění střetu se zvěří
- Střet s divokou zvěří může vážně poškodit karoserii vašeho vozidla. Proto je důležité si za pojištění střetu se zvěří připlatit, protože taková událost není z pojištění většinou standardně krytá.
- Průzkum jednotlivých pojišťoven ukázal, že období jara a podzimu, je nejkritičtějším obdobím pro střet se zvěří. Jako u každé škodní události i zde je třeba nepodlehnout panice a zachovat se duchapřítomně. Jelikož se při střetu se zvěří jedná o dopravní nehodu způsobenou na silniční komunikaci, bez ohledu na to, zda se na ni vztahuje vaše pojištění, je třeba vzniklou událost nahlásit policii. Policie by měla kontaktovat uživatele honitby, se kterým by se měla daná škodná událost dále řešit. Majitelé nebo správci loveckého pozemku budou dále řešit odstranění sraženého zvířete z cesty, stejně jako v případě, pokud najdete zvíře, které po srážce z místa uteklo. V žádném případě však z místa nehody neodcházejte! Takový skutek by se mohl stát předmětem trestního řízení.
- Jak chránit vozidlo vůči střetu se zvěří? Jak jsme již zmínili výše, běžné havarijní pojištění ani povinné ručení většinou nepokrývá škodní událost, jakou je střet se zvěří. Můžete si však střet se zvěří připojistit v rámci sjednání vaší nové pojistky. V případě dotazů vám rádi poradíme viz. Kontakt Top-Pojištění.cz.
Přejeme všem řidičům každý jejich kilometr jízdy vždy jen s úsměvem.
Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz