Muj dům, můj hrad
Publikováno: 17.06.2019
,,Můj dům, můj hrad." Tohle rčení jistě již někdy zaslechl každý z nás. Léto a s ním spojené období dovolených, je pro váš domov tou nejrizikovější dobou. Opuštěné domácnosti jsou zlatým dolem pro zloděje a to bohužel není jediné nebezpečí, které vašemu dočasně prázdnému domu či bytu hrozí. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak domácnost před dovolenou nejlépe zabezpečit a udělat tak váš „hrad“ nedobytným.
Vyzrajte na zloděje
1. Já na to mám...
V době, kdy součástí života velké spousty z nás, je i život na sociálních sítích, se nám tahle rada může zdát jako bezpředmětná. Bohužel je ale faktem, že pokud veřejně sdílíte své nadšení pro blížící se dovolenou a v jejím průběhu přidáváte na Facebook a Instagram několik fotek denně, abyste ostatním ukázali, že se máte skvěle, vedlejším efektem může být skrytá pozvánka pro zloděje do vaší opuštěné domácnosti. Zkuste se tedy nad tím zamyslet a pokud možno udržet informace o termínu vaší dovolené v kruhu vašich nejbližších a alespoň dbát na ,,Nastavení soukromí" a zobrazování příspěvků v rámci vašich aktivit na sociálních sítích.
3. A zase to zabezpečení
Pořád dokola diskutované téma, nicméně stále aktuální. Zabezpečení vaší domácnosti je skutečně důležité a investice do kvalitních dveří a zámků se rozhodně vyplatí. Vyberte zámek, který by svou funkčností měl odolat mechanickému poškození jako je rozlomení nebo odvrtání. Vstupní dveře musí být z pevného materiálu a nesmí se v žádném místě prohýbat. Ideálním řešením je pak pořízení druhého zámku. Se dvěma zámky je přeci jen vyšší šance, že už na první pohled takové dveře zloděje od pokusů od vloupání, odradí.
3. Jsme doma!
Starý trik, který prostě nikdy nevyjde z módy. Vytvoření iluze, že domácnost není na 14 dní opuštěná, je dalším krokem k tomu, jak zloděje odradit od pokusů o vloupání do vašeho domova. Zapomeňte tedy na zatažené závěsy, žaluzie či rolety a nechte okna odkrytá. S některým ze sousedů či rodiny se domluvte na pravidelné vybírání poštovní schránky, přetékající schránka je totiž jasným signálem pro zloděje, který hlásá, že doma skutečně nejste. Vyplatit by se vám také mohla investice do časových spínačů světel, aby v bytě nebylo permanentně zhasnuto.
4. Zavřít, zamknout, schovat
Pokud máte doma více cenností, důležitých dokumentů a finanční hotovosti, zvažte pořízení trezoru anebo se alespoň pokuste tyto věci schovat po částech různě po bytě, vybírejte netypická místa. Možností je také uložit vaše cennosti a hotovost po dobu vaší dovolené do bezpečnostní schránky v bance. Před odjezdem pak samozřejmě důkladně uzavřete všechny okna včetně těch do světlíku, balkónové dveře, vstupní branku, garáž či kůlnu.
Krádeže vloupáním za období roku 2018 na území ČR
Krádeže vloupáním celkem | Z toho objasněno | Objasněno v % | Škoda celkem v tisících Kč |
---|---|---|---|
21 151 | 5 014 | 23,7 % | 899 241 Kč |
Zdroj: PČR – Statistické přehledy kriminality za rok 2018
Chraňte svůj majetek
Vloupání a vykradení vašeho bytu či domu bohužel není jedinou situací, jak můžete o svůj majetek přijít. Požár, vytopení a podobné, to vše vám může život nemálo zkomplikovat.
Před odjezdem tedy dodržujte následující:
1. Vypněte, co se dá
Vypněte všechny elektrické spotřebiče, samozřejmě mimo ledničky, mrazničky a elektronického zabezpečení. Přístroje, u kterých je to možné, nejlépe rovnou úplně vypojte z elektrické sítě. Televizi odpojte od antény.
2. Zkontrolujte topidla
Nezáleží na tom, zda máte kamna, topení, krb nebo plynový kotel, vše musí být vypnuto. Nezapomeňte to tedy před odjezdem důkladně zkontrolovat.
3. Zavřete vodu
Uzavřete hlavní přívod vody, zkontrolujte, zda nekapou kohoutky. O potopu v obýváku, ani při tak horkém létě, nikdo z nás nestojí.
4. Rezervní klíč
Pokud je to možné, zanechte u některého ze sousedů rezervní klíč od svého bytu a mobilní kontakt na sebe. Pokud by došlo k požáru nebo jinému problému, je pak každá minuta drahá a mít k ruce klíče od bytu se může opravdu hodit.
5. Poslední kontrola
Zajistěte všechny dveře, okna, vypněte světla. Důkladně zamkněte a můžete s čistou hlavou vyrazit na dovolenou.
Myslete i na nejhorší
Nikdo z nás si nechce připustit, že by nějaké neštěstí mohlo potkat i jeho domov. Ať už je to vloupání, požár nebo jiná událost, následky takové situace vám pomůže řešit pojištění vašeho domova. Ideální variantou je sjednání komplexního pojištění, tedy pojištění domácnosti i nemovitosti současně.
Pár důležitých bodů pro sjednání kvalitního pojištění:
- Nastavte si odpovídající pojistnou částku. U pojištění domácnosti se jedná o hodnotu vybavení domácnosti a všech vašich osobních věcí, u pojištění nemovitosti o hodnotu dané stavby. Proto do této částky zahrňte skutečně vše.
- Zajímejte se o to, na co všechno se dané pojištění vztahuje, základem by mělo být pojištění proti živelným katastrofám, odcizení a povodni.
- Výše limitu u odcizení se odvíjí od zabezpečení vašeho bytu či domu, stejně tak v případě vyššího zabezpečení máte možnost získat i vyšší slevu na pojistném.
- Pokud si nejste s čímkoliv jisti, neváhejte se obrátit na odborníky. Naši specialisté na pojištění majetku vám rádi s čímkoliv poradí.