Koronavirus jednoduše, tipy proti nákaze a jak se léčit
Publikováno: 30.01.2020
Koronavirus. Tento nový tip viru v posledních týdnech plní zprávy všech světových médií. K 31.1.2020 je hlášeno více než 9900 nakažených, z nichž už 213 lidí nákaze podlehlo. Virus se doposud objevil již ve dvacetitřech zemích, světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli epidemii Globální stav zdravotní nouze. Svět se tak připravuje na možné scénáře a my jsme připravili přehled s tím, co o koronaviru doposud víme. Jak se před ním můžeme chránit a na co si dát pozor. Jak je to s cestováním?
Dosud známá fakta o koronaviru
Co to je koronavirus?
Koronaviry jsou rodinou virů, která má na svědomí širokou škálu onemocnění a to od běžného nachlazení až po závažné obtíže jako je například náhlé selhání dýchaní. První případy nového kmene koronaviru, který se aktuálně šíří po světě a je označován jako 2019-nCoV, se objevily v prosinci v čínském Wu-chanu. Z dosud dostupných informací se virus na člověka zřejmě přenesl ze zvířat na místním tržišti, kde byla živá zvěř prodávána.
Jak se přenáší?
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci přenášenou vzduchem. Nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních cest dýchacích.
Příznaky a inkubační doba
Inkubační doba koronaviru je poměrně dlouhá, uvádí se týden až 14 dní. Již po týdnu od nakažení se nemoc projevuje v podstatě jako chřipka, tedy neustupujícími horečkami, nepříjemnými pocity jako jsou bolesti kloubů a svalů a později se objeví projevy kašle. Nakažený ovšem může chorobu šířit již během inkubační doby, aniž má zjevné příznaky.
Kdo je nejohroženější skupinou?
Mezi nejvíce ohrožené skupiny s vyšším rizikem nákazy koronavirem jsou zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní a osoby s oslabenou imunitou.
Jak se koronavir léčí?
Na infekci 2019-nCoV doposud není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Infikovaní lidé tedy podstupují podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce využíváním běžně dostupných léků. Dle světové zdravotnické organizace se dá léčit mnoho symptomů této nemoci a léčba je vždy individuální dle potřeb konkrétního pacienta.
Jak se mohu chránit?
Bohužel vakcína proti viru 2019-nCoV v současné době k dispozici není.
Nejúčinnější ochranou je tedy stále takový postup, jako při klasickém respiračním onemocnění a aktuálním chřipkové období:
- Vyhýbejte se těm, kdo jsou zjevně nemocní.
- Dodržujte základní hygienická pravidla.
- Používejte i dezinfekci, speciálně pak v případě, že jste v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí.
- Nezdržujte se v místech s vyšším počtem lidí.
- Ti, co již respiračním onemocněním trpí, by měli dodržovat základní pravidla jako je při kýchání a kašlání užívat nejlépe jednorázové kapesníky, při kašli a kýchání si zakrývat ústa paží nebo rukávem, nikoliv rukou - pomocí kapénky by tak mohli přenášet infekci dál.
Dle zpráv jsou už i v českých lékárnách ve velkých vykupovány textilní roušky. Nicméně takové roušky chrání před bakteriemi, ne viry. Roušky jsou vhodné především pro lidi již nakažené, brání tomu, aby infekci dále šířili. Odborníci se shodují na tom, že před viry chrání respirátory s třídou filtrace FFP 3, které chrání člověka i před pronikáním virů či bakterií zvenku dovnitř. Pro účinnost respirátoru je ale nutné pravidelně měnit filtr.
Co dělat, pokud pociťuji příznaky onemocnění?
V současné době se Česká republika a vlastně i celá severní polokoule potýká s chřipkovou epidemií. Rozhodně tedy neplatí, že každý kdo má respirační obtíže a teplotu, trpí infekcí koronaviru!
Každý případ infekce virem 2019-nCoV musí být charakteristický:
- Epidemiologickými kritérii – nemocný se nacházel v ohnisku nákazy.
- Klinickými kritérii - nemocný vykazuje symptomy, které jsou typické pro dané onemocnění.
Pokud potřebujete poradit, je vám k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu na čísle: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin.
Koronavirus a cestování
Výskyt onemocnění koronavirem byl k 31.1.2020 potvrzen ve 23 zemích. Podívejte se na interaktivní globální mapu, která je stále aktualizována.
Z Evropy jsou nakažení potvrzení ve Finsku, Francii, Německu, Velké Británii, Švédsku, Itálii a Rusku. Ve všech případech se ale vždy jedná o případy, které jsou pod kontrolou a nehrozí další šíření nemoci.
Aktuální doporučení pro cestovatele
Aktuální doporučení pro cestovatele můžete sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR pod záložkou Cestujeme.
Většina uvedených doporučení pro cestovatele souvisejících se šířením koronaviru se týká států a území v Asii. Informují především o zavádění preventivních opatření v podobě zdravotních kontrol včetně plošného měření teploty, týkajících se především pasažérů z Číny, ale i z okolních zemí, které evidují potvrzení případy nákazy. Některé státy mohou omezit vstup osobám, které cestují nebo v nedávném období pobývaly v čínské provincii Hubei. Některá preventivní opatření a kontroly na letištích mohou mít negativní dopad na časový harmonogram jednotlivých spojů.
Dále MZV doporučuje dbát zvýšenou hygienu, nezdržovat se v místech s velkou koncentrací osob a preventivně používat respirátory, případně ústní roušky. Upozorňují také na uzavření některých hraničních přechodů mezi Čínou a okolními státy.
Výjimku pak tvoří Čína, kam je dle MZV doporučováno cestovat pouze v opravdu nezbytných případech. Pokud se v současné době v Číně zdržujete, MZV ČR doporučuje zvážit odcestování ze země v co nejkratší době, než budou zavedena další opatření, která mohou mít dopad na veškeré mezinárodní lety z Číny.
Zdroj: Nemocnice Bulovka
Autor: Andy