Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kam bez očkování?

Publikováno: 14.08.2024

Období koronaviru, které bylo spojené s řadou omezení a kdy se nesmělo cestovat bez očkování, už máme za sebou a můžeme cestovat po světě podle našich představ. Někdy je ale potřeba si doplnit očkování i na jiné nemoci, které mohou být stejně tak nebezpečné. Podíváme se, jaká očkování jsou v současnosti pro cestovatele doporučená, jaká povinná a také kam lze vycestovat bez očkování.

Kam bez očkování

Ať už se vydáte kamkoliv, nezapomeňte si kromě potřebného očkování zajistit i cestovní pojištění. Bude se hodit nejen v případě náhlého onemocnění nebo úrazu, ale taky při ztrátě zavazadel nebo když někomu způsobíte omylem škodu. Cestovní pojištění si můžete vybrat a ihned online sjednat v naší kalkulačce cestovního pojištění. 

SPOČÍTat cestovní pojištění

Proč se nechat očkovat?

U povinných očkování je důvod jasný. Bez očkování vás do dané země nepustí. Týká se to i tranzitních zemí (bez povinného očkování nesmíte danou zemí ani projet). Někdy je povinné očkování podmíněno délkou pobytu (u kratších pobytů se nevyžaduje) nebo předchozím místem pobytu. Pokud jste byli například v místě výskytu žluté zimnice a následně přejíždíte do jiné země, může být po vás vyžadováno očkování. 

Ovšem stojí za to zamyslet se i nad doporučenými očkováními. Jejich absolvování je jen na vaší volbě, a proto je důležité zvážit, jak vysoké riziko onemocnění vám hrozí. 

Podle čeho se řídit při rozhodování, které očkování podstoupit? 

  • Délka pobytu - u kratších pobytů je riziko onemocnění menší, ale ne vyloučené. 
  • Program dovolené - zda jedete na organizovaný zájezd a budete se držet zejména v hotelovém komplexu, nebo plánujete poznávat zemi na vlastní pěst a budete hodně cestovat. Roli hraje i to, jestli budete ve velkých městech, nebo na odlehlém venkově. 
  • Způsob stravování - hodláte se stravovat výlučně v hotelu, nebo podle toho, kam vás zrovna cesta zavede? Chcete se držet osvědčené hotelové stravy, nebo budete poznávat místní gastronomii a neodoláte dobrotě na trzích? 
  • Roční období - zjistěte si, jaké nemoci se v tuto dobu v místě vaší cesty vyskytují. Není někde epidemie? 
  • Zdravotní stav a věk - očkování je třeba přizpůsobit věku, stavu imunity, chronickým onemocněním a podobně. Poraďte se se svým lékařem. 
  • Kontraindikace - vždy je třeba rozhodnout, zda dané očkování vůbec můžete absolvovat, opět je nutná konzultace s lékařem. 

Doporučené očkování je vhodné absolvovat, pokud míříte do exotických destinací, kde panují zcela jiné hygienické podmínky a kulturní zvyklosti. Řada vážných nemocí se přenáší vodou nebo potravinami, mnoho jich mají na svědomí zvířata (kousnutí volně pobíhajícími psy nebo opicemi, štípnutí hmyzem). Ne vždy stačí opatrnost, někdy je nemožné zabránit přenosu virů nebo bakterií.

Povinné očkování pro cestovatele

Povinná očkování do zahraničí jsou předepsaná do regionů, kde je zvýšené riziko onemocnění nebezpečnými chorobami. Většina z těchto zemí se nachází v Africe, Jižní Americe, ale také Asii, a to zejména v chudších zemích.  

Podívejte se, do kterých zemí je aktuálně v roce 2024 nutné povinné očkování a která jsou k němu doporučená. 

Destinace Povinné očkování
Ghana žlutá zimnice
Kamerun žlutá zimnice
Benin žlutá zimnice
Mali žlutá zimnice
Burkina Faso žlutá zimnice
Centrální africká republika žlutá zimnice
Francouzská Guyana žlutá zimnice
Gabon žlutá zimnice
Libérie žlutá zimnice
Kongo (Zair) žlutá zimnice
Niger žlutá zimnice
Rwanda žlutá zimnice
Senegal žlutá zimnice
Togo žlutá zimnice

Zdroj: portál Centra cestovní medicíny Praha; aktuální k 10. 8. 2024.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Kdy před odjezdem se nechat očkovat?

Očkování nenechávejte na poslední chvíli. Je nutné dodržet předepsaný očkovací kalendář, aby očkování bylo účinné. Vždy se o očkování zajímejte s dostatečným předstihem. Někdy je zapotřebí více dávek a celkem se může očkování protáhnout až na tři měsíce. 

Jak dlouho je očkování účinné?

To záleží na konkrétním druhu očkování. Očkování mohou mít platnost: 

  • celoživotní - například proti žluté zimnici nebo horečce dengue, 
  • dlouhodobou - proti hepatitidě A 25 let, proti tetanu 15-20 let, 
  • střednědobou - proti meningokokovi 5 let, proti břišnímu tyfu 3 roky, 
  • krátkodobou - proti chřipce 6-12 měsíců. 

Kde se nechat naočkovat?

Očkování vám provedou v centrech očkování a cestovní medicíny. Některá očkování zajišťují i praktičtí lékaři nebo lékaři pro děti a dorost. 

Doporučení pro cestovatele

Každý cestovatel by se měl připravit na případné zdravotní potíže při cestách, které mohou být způsobeny onemocněním, a potenciální hospitalizaci. Z toho důvodu je důležité si sjednat správné cestovní pojištění, které má dostatečně vysoké limity jak na pokrytí léčby, tak případného převozu do České republiky.

V neposlední řadě je nutné se dopředu informovat ohledně epidemické situace v dané destinaci. To vám pomůže se na cestu a pobyt připravit bez obav.

Pravidla pro evropské země

Cestování po Evropě je možné bez omezení a nutnosti povinného očkování. Většina evropských zemí zároveň předpokládá, že jste očkováni proti žloutence typu A a B. Epidemickou situaci je možné kontrolovat přes portál Ministerstva zahraničních věcí ČR. 

Pravidla pro exotické země

Příprava dostatečně dlouho před cestou je základ. Sledování situace doporučujeme kvůli možným epidemiím, které mohou v konkrétní zemi propuknout, zatímco v okolí ne. Před odjezdem si vyhledejte aktuální informace na webu Centra cestovní medicíny, kde zjistíte, jak to právě vypadá v místě vaší cesty a zda zde hrozí zvýšené nebezpečí některé nemoci. 

Proti jakým nemocem je vhodné se očkovat do exotických zemí?

  • Žloutenka typu A: přenáší se kontaminovanou vodou, potravinami nebo rukama. Nakazit se můžete také snězením čerstvého ovoce, zeleniny, z ledu v nápoji, z jídla prodávaného na ulici. Projevuje se nejprve jako chřipka, následně může dojít ke změně barvy kůže a očního bělma. Rekonvalescence trvá několik měsíců. U oslabených či starších lidí může být i smrtelná. 
  • Žloutenka typu B: přenáší se kontaktem s krví nebo jinými tělními tekutinami. Virus je velmi odolný, přežívá i v kapičce zaschlé krve několik týdnů. Často k nákaze dochází ve zdravotnických zařízeních s nízkými hygienickými standardy. Příznaky jsou podobné chřipce, postupně jsou ale stále více zasažena játra. Průběh bývá těžký, často smrtelný. 
  • Cholera: bakteriální průjmové onemocnění. Vyskytuje se v zemích se špatnými hygienickými podmínkami, s nedostatečným systémem čištění odpadních vod nebo v zemích postižených přírodní katastrofou. Zdrojem je voda, pozor i na omývání ovoce vodou z kohoutku. V rámci prevence je nutné pít jen balenou vodu a dodržovat hygienu. Má prudký průběh, během několika hodin dochází k silné dehydrataci, křečím, selhání ledvin a krevního oběhu. 
  • Vzteklina: přenáší ji domácí i divoká zvířata. Postihuje centrální nervový systém a je smrtelná. Jakmile propuknou příznaky, nemáme účinný lék. Končí halucinacemi a paralýzou. Je velmi rozšířená v Asii, Africe a Latinské Americe. 
  • Přenosná dětská obrna: velmi nakažlivé virové onemocnění, přenáší se z člověka na člověka nebo prostřednictvím tekutin a potravin. Projevuje se ochrnutím končetin, potížemi s polykáním a dýcháním, bolestí svalů, celkovou únavou. Léčba neexistuje. Pozor na to, že očkování nemá celoživotní účinnost, proto by se měli očkovat i cestovatelé, kteří v dětství očkování prodělali. 
  • Klíšťová encefalitida: projevuje se v první fázi jako chřipka teplotou, bolestmi hlavy a svalů. Později se objevují neurologické příznaky (silné bolesti hlavy, světloplachost, poruchy spánku, koncentrace, dezorientace, třes, závratě). Léčí se pouze příznaky a celková rekonvalescence trvá několik týdnů. Onemocnění může být i smrtelné. 
  • Břišní tyfus: velmi rozšířený v zemích tropického a subtropického pásu. Velmi závažné střevní onemocnění, přenáší se vodou nebo potravinami. Bakterie se ze střev dostávají do krevního oběhu, projevuje se vysokou horečkou, průjmem, zvracením, bolestí břicha, celkovou vyčerpaností. Může se objevit krvácení do střev.  
  • Záškrt: postihuje horní cesty dýchací, přenáší se kapénkovou infekcí. Projevuje se bolestí v krku, zimnicí, nechutenstvím. V krku a nosohltanu se tvoří šedé povlaky. Nemocnému se špatně polyká i dýchá, bakterie může napadnou i srdce nebo nervovou soustavu a způsobit srdeční selhání nebo ochrnutí. Může být i smrtelný. 
  • Meningokoková meningitida: zánět mozkových blan. Projevuje se horečkou, bolestí hlavy, zvracením, křečemi a poruchami vědomí. Dochází ke krvácení do kůže a odumírání tkání. Může skončit trvalým postižením mozku nebo smrtí. Vyžaduje rychlé zahájení léčby. 
  • Žlutá zimnice: vyskytuje se zejména v Jižní Americe a Africe, přenáší ji komáři. Projevuje se horečkou, slabostí, únavou, bolestmi břicha, poruchami srdečního rytmu a krvácením do kůže a sliznic. Postupně dochází k poškození jater a ledvin. Až u poloviny případů končí smrtí. 
  • Horečka dengue: horečnaté onemocnění, vyskytuje se v Jižní a Střední Americe, Africe, Asii, začíná se objevovat i v teplých částech Evropy. Přenáší ji komáři rodu Aedes. Onemocnění začíná náhle chřipkovými příznaky a světloplachostí. V druhé fázi se objevuje vyrážka, krvácení z nosu, dásní a do kůže. Průběh může být od lehkého až po velmi vážný, který může skončit oběhovým selháním. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Kam cestovat bez očkování?

Pokud se ptáte, kam na dovolenou bez očkování, máte naštěstí poměrně rozsáhlý výběr. A nemusí jít přitom jen o oblíbené evropské země, jako je například Itálie, Francie, Španělsko, Chorvatsko, Slovinsko, Polsko nebo Řecko, ale také země v severní Africe - Egypt nebo Tunisko, a velká část Asie - Turecko, Izrael, Japonsko, Maledivy.

Exotika a Orient

Pokud míříte za sluníčkem, surfováním nebo potápěním, doporučujeme následující destinace:

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ