Jarní silnice a jak se bránit výmolům
Publikováno: 29.04.2021
Česká republika leží v podnebném pásmu, kde se pravidelně střídá horké léto s mrazivou zimou. Právě mráz a vlhko způsobují na českých silnicích malou apokalypsu, alespoň, než se na jaře začnou jednotlivé úseky opravovat. V našem článku si řekneme, jak se vypořádat s problémy při nájezdu do výmolu, a také se zaměříme na nejvýhodnější pojištění.
Dívejte se na dopravní značení
Při pojistné události, kdy si kvůli výmolu například zničíte pneumatiku, bočnice, nápravu nebo výfuk, musíte dobře vědět, zda jste dostatečně přizpůsobili jízdu stavu vozovky, na jejíž nerovnosti upozornila dopravní značka. Právě umístění značky bývá častým důvodem, kdy pojišťovna k vyplacení pojistného nepřistoupí a nebo pouze částečně.
Pokud prokážete, že značka chyběla a tudíž jste o nerovnostech na vozovce nemohli být včas informováni, můžete škodu na vozidle rovněž vymáhat po vlastníkovi nebo správci silnice, což ovšem bývá velmi složité.
Vlastníci a správci dle rozdělení komunikací:
-
silnice I. třídy (vlastník stát, správce Ředitelství silnic a dálnic)
-
silnice II. a III. třídy (kraj)
-
místní komunikace (obec)
Důkaz k nezaplacení
Vyplacení peněz za škodu na autě kvůli stavu vozovky zkrátka není žádnou jistotou. Naprosto stěžejní je fotodokumentace, ať už jste nebo nejste pojištění. Nafoťte stav vozu i výtluky, které škodu způsobily. Pojišťovny dokonce mohou využít i vámi dodané souřadnice z GPS, které dané místo specifikují. Dalším důležitým podkladem jsou svědci, což může být spolujezdec, projíždějící řidiči, kteří u vás zastaví nebo mají stejný problém, ale stejně tak i technik asistenční služby. Pro případ takovéto nehody je dokonce možné zavolat policii, aniž byste platili za výjezd.
TIP
Když už jsem nakousli asistenční služby, jednak se podívejte, co vše u vašeho pojištění obsahují, a jednak se nezdráhejte je při protrhnutí pneumatiky po nájezdu do výmolu zavolat. Ani řidiči, kteří mají s výměnou pneumatiky zkušenosti, nemusí poznat, zda na vozidle nedošlo k dalšímu, závažnějšímu poškození.
Havarijní připojištění
Pro případ nehody vlivem najetí do výmolu vám bohužel nebude stačit samotné povinné ručení. To totiž kryje pouze střet s jiným vozidlem, pokud k němu nemáte speciální připojištění. Za tímto účelem je tedy nejlepší sjednat havarijní pojištění. Vzhledem k tomu, že nejčastěji se tyto nehody týkají pneumatik, české pojišťovací společnosti nabízejí pojištění i na ně. Cena se pak odvíjí od stavu a stáří pneumatik, tedy čím starší, tím hůře pojistitelné.
Pojištění VÝMOL od Kooperativy
Společnost Kooperativa nabízí speciální pojištění VÝMOL, které můžete získat k povinnému ručení i havarijnímu pojištění. Pokud si navíc sjednáte obojí zároveň (povinné ručení musí obsahovat limity pojistného plnění 100/100 mil. Kč), vztahuje se ke smlouvě pojištění VÝMOL již automaticky, takže na něm ušetříte.
Parametry pojištění:
- limit pojistného plnění je 10 000 Kč
- spoluúčast 1 000 Kč
- platí na území ČR
A pokud si chcete přečíst, co přesně dělat při defektu pneumatiky, stačí kliknout sem. Pro porovnání pojištění pak využijte našeho srovnávače.