Jak připravit vaše bydlení na zimu?
Publikováno: 20.09.2021
Zima už je tady, a pokud jste to ještě nestihli, je dobré na toto roční období připravit i svůj dům. Zároveň se podíváme na pojištění nemovitosti.
Příprava topení na zimu
Topení a vše kolem něj často podceňujeme, i když zákon přikazuje jeho pravidelnou revizi, stejně jako u kotlů. Správné fungování kotle a čisté komíny však mají význam nejen z pohledu bezpečnosti, ale také z pohledu efektivity celého procesu. Jde tak o zdraví a peníze. Inspekci topného systému a vymetení komínů nezvládnete sami. Budete si muset na to zavolat odborníka. Za peníze utracené navíc to však stojí. Servisního technika si tedy zarezervujte s dostatečným předstihem.
Přeorientuje stropní ventilátory
Stropní ventilátor promíchává vzduch mezi stropem a nižšími vrstvami. Pokud přepnete směr otáčení ventilátoru (pokud to váš systém umožňuje), v místnosti začne stoupat vzduch směrem nahoru a vzduch z vrchu klesat dolů. Fyzikální zákony způsobují, že teplejší vzduch má tendenci stoupat. Nejteplejší tak je u stropu. Nejvyšší teplotu bychom však chtěli mít nad podlahou. Stropní ventilátor při správném nastavení tak umí pomoci i v zimním období.
Kontrola střechy
Střecha je základní bariérou mezi vnějším a vnitřním prostředím. Pokud přijdete na nějakou chybu či díru v době, kdy je na střeše půl metru sněhu, moc s tím už neuděláte. Zkontrolujte tedy střechu, ideálně ještě před sněhovou nadílkou, a zkontrolujte, zda je vše v pořádku. Případně stačí střechu důkladně prozkoumat dalekohledem či jinou vizuální pomůckou.
Vyplnění děr u oken
Jakákoliv díra v izolaci osazení oken ve stěnách představuje problém. Opět zde platí, že je lepší být připraven a neřešit problém tehdy, když už způsobují nepříjemnosti. Jakékoliv mezery je třeba zaplnit. Nejčastěji se za tímto účelem používají různé silikonové tmely. Totéž platí i o dveřích, případně dalších stavebních otvorech.
Vyčistěte okapy
Toto by měla být samozřejmost, pokud máte zájem o to, aby vám okapy a střecha vydržely co možná nejdéle. Do rýn se během roku dostane poměrně velké množství nečistot, zejména listů. To může vést až do stavu, kdy tyto nečistoty zadržují vodu. A tato voda může v zimě zmrznout a porušit ucpané okapy nebo dokonce část střechy.
Přemístěte odtok vody
U okapů a odvodu vody ze střechy ještě zůstaneme. Odborníci doporučují, abyste na zimu prodloužili odtokové žlaby. Cílem je to, aby se voda ze střechy nedostávala k základům domu. Odtokové okapy stačí prodloužit o jeden metr, aby voda odtékala pryč od domu.
Vypněte přívody vody
Zmrzlá voda má větší objem než voda v kapalném stavu. Toto představuje riziko pro rozvody vody. Proto je potřebné vnější rozvody vody vypnout nebo schovat. Týká se to především všech hadic a baterií. Pokud je to možné, tak je dobré z trubek dostat ven vodu a uzavřít přívod dalším ventilem.
Totéž platí také o zavlažovacích systémech. Pokud máte pod trávníkem automatický zavlažovací systém, tak před zimou je nutné ho odvodnit. Abyste na jaře nemuseli kupovat kompletně nový systém.
Zásobte se než udeří mrazy
Na zimu se nepřipravuje v zimě, ale ideálně před ní. Je to jednodušší a pohodlnější. Mezi základní vybavení na zimu patří i například:
- sůl;
- rozmrazovací směs
- a množství dalších drobností.
Jelikož jde o drobnosti, tak běžný člověk má tendenci jejich koupi odkládat a řešit příležitostně. Pokud však udeří zima, ani nákup běžných potřeb nemusí být jednoduchý. Zásoby je dobré mít vždy v plné pohotovosti, takže dobře přístupné tam, kde je budete potřebovat.
Příprava sekačky na zimu
V tomto odstavci budeme řešit zařízení se spalovacím motorem. U nich je totiž třeba před zimou udělat něco navíc. Problém je v tom, že benzín v sekačce nemůže zůstat příliš dlouho. A zima u nás trvá někdy dlouho a nárazově umí být celkem silná. Benzín mění časem svou strukturu a může poškodit karburátor. To bude mít za následek to, že na jaře budete mít problém s nastartováním sekačky. Před uložením zařízení na zimu, je třeba palivo odstranit. Nádrž můžete odčerpat a zbytek je nejjednodušší spálit.
Dlouhodobější zlepšení situace
Dosud jsme psali o úkonech, které lze provést okamžitě. Chcete-li však mít domov připraven na zimu, je dobré ho mít výborně zaizolovaný. Velká část lidí tak už udělala. Mnozí se připravují. Při neustále rostoucích cenách energií je dobře zaizolovaný dům ekonomickou povinností. Zateplování bydlení je nezbytné dobře naplánovat. Ideální je, když se to vše děje pod drobnohledem odborníka. Vždy je lepší, když se na to podívá někdo, kdo tomu rozumí, obraťte se raději na odborníka.
Jak na pojištění domácnosti a nemovitosti?
Pokud si chcete vypočítat, kolik vás vyjde pojištění domácnosti, vyzkoušejte naši online kalkulačku pojištění domácnosti. V případě pojištění nemovitosti můžete využít kalkulaci, se kterou vám pomohou naši specialisté.