Co dělat v případě, kdy natankujete benzín místo nafty?
Publikováno: 22.07.2024
Možná si myslíte, že natankování benzínu místo nafty patří jen do vtipů o blondýnách, ale divili byste se, jak často pojišťovny tyto situace řeší. Zatímco natankovat do benzínového auta naftu je kvůli užšímu hrdlu palivové nádrže těžší, opačně to není nic vzácného. Poradíme vám, co dělat, když si spletete palivo.
Věděli jste, že při natankování špatného paliva vám pomůže také vaše povinné ručení? Najděte si proto to nejvhodnější pomocí naší online kalkulačky.
Chybné natankování benzínu místo nafty se může stát každému
Omylem sáhnout vedle nebo si jednoduše splést tankovací pistole není nic, za co by bylo nutné se stydět. Pokud si svůj přehmat uvědomíte včas a před zasunutím pistole do nádrže, můžete se tomu jen pousmát. Pokud ale přece jen do svého naftového auta omylem natankujete benzín, je to velmi nepříjemné.
Záleží na tom, zda na svůj omyl přijdete hned a kolik litrů paliva jste natankovali. Samozřejmě, že čím méně benzínu jste do nádrže nalili, tím menší budou škody. Pojďme se společně podívat, jak postupovat a jaká jsou řešení.
Trocha benzínu v naftovém autě
Pokud jste si během chvilky uvědomili svou chybu, okamžitě vytáhněte pistoli z nádrže a vypněte ji. I když se pár litrů do nádrže už přeci jen dostalo, nemusí to napáchat velké škody. Rozhodně hned nestartujte, aby se nespustilo palivové čerpadlo. Malé množství benzínu (v poměru ke zbylé naftě v nádrži) by nemuselo nijak extrémně vadit.
V ideálním případě do nádrže nalijte osvědčené aditivum a dotankujte plnou nádrž kvalitní naftou. Při natankování 50 l nafty na omylem přidané 2 l benzínu by se vašemu autu nemělo nic stát. Tankujte nějakou dobu naftu v kratších časových intervalech, aby se benzín co nejdříve naředil. Pokud si ale přesto nejste jistí a nechcete riskovat, pak vám nezbyde nic jiného, než zavolat odtah a auto nechat zkontrolovat ve svém servisu.
Plná nádrž benzínu v naftovém autě
Jestliže jste ale natankovali do svého nafťáku plnou nádrž benzínu, hrozí vám již vážné poškození motoru, a dokonce také požár. V tuto chvíli opravdu nemůžete postupovat jinak, než zavolat do servisu a auto nechat odtáhnout. Rozhodně nezkoušejte startovat ani otáčet klíčkem, aby čerpadlo nenasálo benzín hlouběji do palivového systému auta. Nechte vše na odtahové službě a servisu, kde vám auto vyčistí a propláchnou.
Co dělat, pokud už jste nastartovali
Vaším štěstím v neštěstí může být to, že si záměnu paliva uvědomíte hned na čerpací stanici a tam začnete problém okamžitě řešit. Pokud jste ale auto nastartovali a vydali se na další cesty, pak nejen, že místo domů bude vaše trasa vést do nebližšího servisu, ale pravděpodobně tam ani nedojedete a čekají vás pořádně drahé opravy. Od okamžiku nastartování se v naftovém autě s benzínem v nádrži začínají dít neodvratitelná poškození.
Pravděpodobně se bude muset vyměnit celý palivový systém. Záleží na tom, jak velkou vzdálenost jste s autem ujeli. Samozřejmě čím větší vzdálenost, tím větší poškození auta.
Nafta v benzínovém autě
Tato situace je vzácnější než natankování benzínu do naftového auta a to proto, že ústí tankovací naftové pistole je širší, než hrdlo nádrže v benzínovém autě. Její zasunutí do nádrže tak vyžaduje mnohem více urputnosti a většinou vás tato ,,komplikace" včas varuje. Nicméně i tak k těmto situacím dochází. Platí stejný postup jako u situace, kdy řidič omylem natankuje benzín místo nafty.
V žádném případě nestartujte. Pokud sami nejste zkušený automechanik, bez pomoci servisu se neobejdete. Palivo je totiž třeba odčerpat a vyčistit palivový systém včetně výměny svíček, palivového filtru a případně také katalyzátoru. Záleží na tom, kolik nafty se do auta dostalo a zda, případně jak dlouho, jste s autem poté najezdili.
Když natankujete benzín s jiným oktanovým číslem
Není benzín jako benzín. Každý druh benzínu má vlastní oktanové číslo, které značí kvalitu paliva, respektive vyjadřuje odolnost paliva proti samozápalu v motoru při kompresi. Platí, že čím vyšší oktanové číslo, tím je i vyšší odolnost. Na většině čerpacích stanic najdete paliva s dvěma typy oktanových čísel, 95 a 98, existují ale i vyšší.
Jestliže do svého auta natankujete benzín s vyšším oktanovým číslem, pak se nestane nic a můžete jezdit bez starostí. Pokud natankujete benzín s nižším číslem, nemělo by sice dojít k závažným poškozením vozu, ale můžete se setkat s nižším výkonem motoru a vyšší spotřebou. Při příštím tankování už proto raději natankujte to, co vaše auto vyžaduje.
Jak správně natankovat
Splést se může každý a stává se to i těm ,,nejlepším". Za chybné natankování nesprávného paliva se nestřílí, ale vaše peněženka vám nepoděkuje, proto je lepší se na čerpacích stanicích soustředit a držet se několika málo kroků, jejichž dodržování eliminuje riziko chybného natankování.
- Zkontrolujte si víčko nádrže před každým tankováním, zvlášť pokud například v zaměstnání střídáte více typů vozů. Na každém víčku je uvedeno, jaké palivo do auta patří.
- Soustřeďte se na označení tankovacích pistolí, nikam nespěchejte.
- Pokud si přece jen nejste z jakéhokoli důvodu jistí, požádejte o pomoc obsluhu čerpací stanice.
Asistenční služby vám pomohou
V případě záměny paliva vám mohou opravdu přijít vhod asistenční služby, které máte sjednané v rámci svého povinného ručení nebo havarijního pojištění. Právě na asistenční službu se můžete obrátit v případě nehody nebo poruchy svého vozu, a to i pokud natankujete špatné palivo. Číslo na svou asistenční službu najdete na zelené kartě nebo v pojišťovací smlouvě.
Pokud ani jedno nemáte po ruce, můžete se obrátit na linku pomoci řidičům na čísle 1224, které vás na vaši pojišťovnu přepojí. Rozsah pomoci asistenčních služeb závisí na tom, jaké povinné ručení nebo havarijní pojištění máte sjednané a jak jste si služby nastavili.
Povinné ručení a asistenční služby
Základní povinné ručení obsahuje nejen asistenční služby, ale především vás podrží, pokud svým vozidlem způsobíte škody na majetku nebo zdraví ostatním účastníkům nehody. I proto je toto pojištění ze zákona povinné a chrání oběti dopravních nehod a dalších přestupků, při kterých jim vznikne újma.
Většina z nás nedisponuje takovými finančními prostředky, které by pokryly i milionové částky za škody na drahých vozech nebo za lékařskou péči. O tyto náklady se postará právě povinné ručení. Kromě asistenčních služeb nabízí také mnohá připojištění, například pojištění skel, živelní pojištění nebo úrazové pojištění.
Kde sjednat výhodné povinné ručení
Nejjednodušší cestou k uzavření výhodného povinného ručení je online srovnávač povinného ručení, ve kterém během chvilky vidíte dostupné nabídky přehledně srovnané dle ceny a nabízených služeb. Na jednom místě tak získáte informace o produktech různých pojišťoven a snadno si vyberete ten nejlepší. Uzavřít povinné ručení můžete rovnou na pár kliknutí a bez nutnosti podpisu. Smlouva nabyde platnosti uhrazením pojistného.
Havarijní pojištění nabízí ještě více
Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění dobrovolné, jeho sjednání se ale určitě vyplatí zvážit. Především u nových vozů je vhodným doplňkem k povinnému ručení. Havarijní pojištění hradí totiž škody, které se stanou na vašem majetku. Ať už omylem sjedete do škarpy nebo vám auto někdo poškodí na parkovišti před obchodem a viníka neodhalíte, havarijní pojištění se o to postará.
V rámci pojištění jste také chráněni při poškození přírodním živlem nebo vandalismem. Využít můžete i různá připojištění, například pojištění střetu se zvěří, pojištění čelního skla nebo pojištění všech přepravovaných osob. Také pro sjednání havarijního pojištění můžete využít online srovnávač.