Systém ABS
O systému ABS nejspíš začnete přemýšlet až ve chvíli, když se na přístrojové desce vašeho vozu objeví svítící kontrolka. V tu chvíli vás možná, kromě nutnosti zajet do servisu, napadne, co to vlastně je ABS, jak funguje a jaký má vliv na bezpečnou jízdu. Vše se dozvíte na následujících řádcích.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Co je ABS?
Zkratka ABS znamená Anti-lock Brake System, což se dá volně přeložit jako protiblokovací systém brzd. Od roku 2004 patří mezi povinné bezpečnostní prvky každého vozu vyrobeného v EU a jeho hlavní funkcí je maximální brzdný účinek, stabilizace vozidla a zabránění smyku. Tohoto dosahuje tak, že brání zablokování kol při prudkém brždění nebo při brždění na kluzké silnici.
Díky tomu se kola stále odvalují a nedochází tak ke ztrátě přilnavosti k vozovce. Proto zůstává vozidlo ovladatelné.
Jak funguje brzdový systém ABS?
Systém ABS je základním prvkem aktivní bezpečnosti vozidla a funguje poměrně jednoduše. Na každém kole je indukční spínač otáček, který odesílá řídicí jednotce informace o aktuálním stavu jízdy. Ta na základě těchto údajů měří frekvenci otáček a kontroluje, zda nehrozí nebezpečí smyku. Pokud ano, řídicí jednotka aktivuje právě ABS systém.
To se projeví ve vašem brzdovém pedálu, který vyvíjí vůči vaší noze protitlak a nedovolí vám ho sešlápnout až na podlahu. Méně zkušení řidiči se mohou leknout a nohu z pedálu při prvním protitlaku úplně sundat, což je ovšem chyba. I nadále by měli brzdit a snažit se vozidlo dostat zpět do směru, který je třeba. Nejvíce tento systém oceníte v zimě, na ledu nebo v dešti.
Velmi podstatná je také pasivní bezpečnost vozidla, jež pomáhá zmírňovat následky, když už k nějaké nehodě dojde. Patří sem například bezpečnostní pásy, dětské autosedačky, airbagy či opěrka hlavy.
Mohl by vás zajímat posilovač řízení.
Když se rozsvítí kontrolka...
Po nastartování vozidla se na pár vteřin automaticky rozsvítí všechny kontrolky na přístrojové desce, ale pokud je vše v pořádku, všechny by posléze měly opět zhasnout. Jestliže kontrolka ABS svítí dál, značí to potíže s protiblokovacím brzdovým systémem. Není třeba hned panikařit, může se jednat pouze o povolené čidlo na jednom z kol, ale také to může být signál větší závady.
Nemusíte se nicméně bát, že byste se svým vozem nemohli vyjet, musíte ale dbát větší opatrnosti při prudkém brždění. Rozhodně doporučujeme se co nejdřív vydat do autoservisu, kde vám váš vůz zase opraví.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ
Jak reagovat při smyku?
Jak jsme už zmínili, brzdový systém ABS pomáhá předcházet nehodám tím, že zabrání zablokování kol při smyku nebo při intenzivním brždění. To řidiči oceňují především v zimě, kdy jsou vozovky hůře sjízdné a nehoda se může stát během několika vteřin.
Když už vaše vozidlo jde do smyku, v první řadě je nutné se řídit základním pravidlem - nezmatkovat. Ukvapené reakce typu rychlých pohybů volantem a hektické střídání brzdového a plynového pedálu celou situaci akorát zhorší.
Nedotáčivý smyk
Autům s pohonem předních kol, kterých je většina, hrozí tzv. nedotáčivý smyk, kdy vozidlo nekontrolovatelně pokračuje v původním směru navzdory natočení kol. V tomto případě rozhodně prudce nebrzděte ani nepřidávejte plyn, naopak vyšlápněte spojkový pedál a pevně držte volant ve směru jízdy. Kola by se měla opět chytit a vy tak opět získat vládu nad svým autem.
Přetáčivý smyk
Přetáčivý smyk se týká vozů s náhonem na zadní kola a vzniká při přílišném přidání plynu do zatáčky. Pokud cítíte, že vozidlo začíná rotovat, natočte kola proti vybočení, točte volantem ve směru, jakým se přetáčí zadní část vozu, a uberte plyn. Pomalu pak vracejte volant zpět do původní polohy.
Povinné ručení je základ
Smyk bývá častou příčinou vzniku dopravní nehody, která může mít velmi závažné následky. V takovém případě vás podrží vaše povinné ručení, které musíte mít ze zákona sjednané. Pokryje škody, které způsobíte dalším osobám v důsledku nehody, ať už jde o jejich majetek, nebo zdraví. Tím ušetříte mnohdy i statisíce - vzhledem k současným cenám aut a náhradních dílů se totiž výše škody může vyšplhat hodně vysoko.
I z toho důvodu byly v roce 2024 navýšeny minimální limity pojistného plnění tak, aby bylo možné pokrýt vzniklé náklady škod. Ceny povinného ručení se liší, při jeho sjednání se tedy rozhodně vyplatí využít online kalkulačku povinného ručení, která vám všechny nabídky přehledně srovná - vy si jen vyberete tu nejlepší. Kalkulačku lze využít také pro sjednání havarijního pojištění, které uzavírá čím dál více řidičů. Proč?
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Proč havarijní pojištění?
Jednoduše proto, že zatímco povinné ručení vás ochrání před placením škod, které způsobíte druhým, havarijní pojištění se postará o vás a vaše auto. Vyplatí se zejména u novějších vozů, ale pojistit můžete i svůj starší model.
Havarijko si můžete přizpůsobit svým potřebám a životnímu stylu, například při ježdění po městě asi úplně nevyužijete pojištění střetu se zvěří, ale hodit se vám bude spíše pojištění rizika odcizení vozu nebo vandalismu; jiní zase ocení pojištění proti přírodním živlům.
Bez havarijního pojištění by všechny opravy šly přímo za vámi a vaší peněženkou, s pojištěním ale můžete být v klidu. Také při výběru havarijního pojištění je vám k dispozici naše online kalkulačka, která vám dostupné nabídky srovná, a pokud si vyberete, můžete si dané pojištění rovnou sjednat - jednoduše, rychle a online z pohodlí domova. S případnými dotazy nebo nejasnostmi se potom můžete obrátit na naše specialisty.