Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Přezutí na letní pneu - kdy, kde a za kolik?

Pomalu přichází teplejší počasí, zima nenávratně končí a spolu s tím se blíží i termín pro výměnu zimních pneumatik za letní. Pokud přezouváte v servisu, je vhodné objednat se včas, abyste pak nemuseli zbytečně čekat. Přezouvání na letní pneu ale můžete zvládnout i svépomocí. Jak na to, co si připravit a kolik můžete domácím přezouváním ušetřit?

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Termín pro přezouvání na letní pneu

Podle českých zákonů musí být na autech zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března. Žádný konkrétní termín pro přezouvání na letní pneu ale neexistuje. Můžete tak tedy učinit kdykoliv po 1. dubnu.

S výměnou pneumatik ze zimních za letní ale nemusíte zbytečně spěchat. Duben je často ještě chladnější, leckdy přijdou přízemní mrazíky a zimní pneu se vám v tomto období ještě mohou hodit.

Pokud se tedy objednáte do servisu až ve druhé polovině dubna, rozhodně nic nezkazíte. Doporučuje se počkat do chvíle, kdy venkovní teplota trvale přesahuje 7 stupňů Celsia.

S rezervací místa ale neotálejte, protože kapacity autoservisů nejsou neomezené. Snadno se může stát, že budete čekat i 2 nebo 3 týdny. Případně je alternativou přezutí svépomocí.

Přezutí na letní pneu

Kdy musíte mít bezpodmínečně zimní výbavu?

V potaz je také třeba brát speciální dopravní značku s označením C 15a neboli Zimní výbava. Ta se objevuje v určitých horských úsecích a přikazuje mít na autě zimní výbavu, i kdyby byl červen (pokud u sebe nemá dodatkovou tabulku s časovým úsekem). Platná je až do konce daného úseku, který je ukončen toutéž kruhovou značkou, ale přeškrtnutou.

Poznáte ji velmi snadno podle vyobrazení osobního auta a sněhové vločky na modrém pozadí. Jejím neuposlechnutím riskujete nejen pokutu, ale i nehodu.

Značka Zimní výbava

A vězte, že pokud dojde k nehodě kvůli jízdě na letních pneumatikách v zimním období (nebo ve zmíněném úseku označeném touto dopravní značkou), budete mít potíže nejen s policií, ale i s pojišťovnou. Ta vám totiž může odmítnout proplatit škodu.

Zákon nezakazuje užívání zimních pneumatik během letní sezony. Teoreticky přezouvat nemusíte a leckdo takto třeba dojíždí zimní pneu, než si pořídí novou sadu. Problém je ale v tom, že zimní variantě nesvědčí teploty nad 7 stupňů Celsia a ovladatelnost vozidla může být horší. Lepším řešením je proto používat celoroční pneu, které nemusíte přezouvat.

Kolik stojí přezutí na letní pneu?

Náklady na servis automobilu se neustále zvyšují, ale někdy není na výběr. S vlastním autem se zkrátka neodmyslitelně pojí určité výdaje. Ušetřit ale můžete třeba na správně sjednaném povinném ručení nebo havarijním pojištění. Na Top-Pojištění.cz najdete kalkulačku autopojištění, která vám pomůže objevit výhodnější nebo levnější pojišťovnu. Se změnou vám pak mohou poradit naši specialisté.

Ušetřit ale můžete i na přezutí gum na letní. Každý autoservis či pneuservis má jiný ceník, který se odvíjí i od velikosti kol. Menší kolo vás vyjde třeba na 300 Kč za kus, ta velká se přezouvají klidně za 800 Kč/kus. To vše si vynásobte čtyřmi. Můžete si ale třeba jen nechat přezout gumy a kola si pak přeházet sami, čímž uspoříte. Pokud ale stojíte nejen o přezutí, ale i o nasazení na auto a vyvážení, bude vás to naopak stát o něco víc.

Servisy často nabízejí také možnost uskladnění zimních pneumatik. To se hodí, pokud doma nemáte dostatečné prostory, kam je na sezonu uklidit. Za tuto službu typicky zaplatíte okolo 1 000 až 1 500 Kč (záleží opět především na velikosti kol). Nejlevnějším řešením je pak přezutí doma.

 SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

TIP: Při přezouvání v servisu mějte u sebe dostatečnou finanční rezervu pro případ, že mechanici objeví vadu na pneumatice. Nespoléhejte se na to, že přijímají platební karty. A bez kola zkrátka neodjedete.

Poplatky spojené s přezutím pneu

Typ výkonu nebo služby Cena
Přezutí na letní pneu 800 - 1 800 Kč (záleží na velikosti kol a nutnosti vyvažování)
Uskladnění pneumatik v průměru 200 Kč na měsíc
Oprava poškozených pneumatik 500 - 1 000 Kč za poškozenou pneumatiku
Pokuta za letní pneumatiky v zimě (od 1. dubna do 31. října jsou letní pneu dobrovolné) 1 500 Kč na místě, ve správním řízení až 5 000 Kč

Zdroj: www.pneumatiky.cz; aktuální k 10. 3. 2025.

Výměna pneu svépomocí

Pneumatiky si můžete vyměnit i sami. Pokud máte odvahu pustit se do takové akce bez odborného očka, nikdy nezapomeňte na tyto tři kroky:

  • Kontrola hloubky dezénu (minimum u letních pneu je 1,6 mm)
  • Dostatečné dohuštění pneumatik (to je potřeba udělat vždy po výměně)
  • Pevné upevnění disků (ztratit disk je snazší, než si myslíte)

A jak na to? Přezouvání na letní pneu není nijak složité. Chce to jen trochu trpělivosti a krapet síly. Když jde vše dobře, máte za několik minut hotovo. A ušetřit díky tomu můžete stovky korun.

  1. Připravte si vhodné nářadí (nástrčné klíče, utahovák a momentový klíč).
  2. Podložte kolo auta klíny, zatáhněte ruční brzdu a zařaďte jedničku nebo zpátečku.
  3. Uvolněte šrouby na kole.
  4. Zvedněte auto na heveru.
  5. Zcela odšroubujte šrouby a sundejte kolo.
  6. Pro jistotu jím podložte auto (kdyby náhodou spadlo) a nasaďte místo něj nové kolo.
  7. Šrouby utáhněte, ideálně do kříže proti sobě.
  8. Spusťte vozidlo na zem a šrouby dotáhněte momentovým klíčem.
  9. Pokračujte stejně u dalších kol.

Problém nastává s vyvažováním pneumatik. Vyrovnané hodnoty jsou klíčové pro bezpečnou a komfortní jízdu. Jsou-li pneumatiky špatně vyvážené, nerovnoměrně se sjíždějí a může to snadněji zapříčinit nehodu. Pokud proto máte podezření, že je něco špatně, raději si zajeďte na geometrii.

Podívejte se na videonávod, jak si sami přezout kola na autě:

Pojištění automobilu i pneumatik

Možná nevíte, že kromě pojištění vozidla si můžete sjednat i pojištění pneumatik. Běžné havarijní pojištění totiž sice kryje nehodu, vandalismus nebo živelnou pohromu, ale na pneumatiky se vztahuje jen v případě, že je jejich poškození součástí kolize. Pokud se na nich objeví jakýkoliv defekt, prorazíte si je nebo píchnete, máte rázem starosti i výdaje.

I proto je vhodné popřemýšlet nad připojištěním pneumatik. Jeho cena není vysoká (měsíčně se pohybuje kolem 5 % z jejich kupní hodnoty) a může vám ušetřit spoustu nepříjemností. Problém je, že mnohé pojišťovny si kladou různé podmínky a uplatňují různorodé výjimky. Proto si v pojistných podmínkách pečlivě pročtěte, na co vše se vztahuje. A pokud nejste spokojeni, můžete se poohlédnout u jiné pojišťovny.

Havarijní pojištění s různými připojištěními si můžete najít, porovnat a sjednat přímo na Top-Pojištění.cz. Prostřednictvím online kalkulačky havarijního pojištění si sami navolíte typ a výši krytí i finanční limity. A pak si nastavíte frekvenci platby podle svých potřeb. Nezapomeňte ani na povinné ručení, které je nutné ze zákona. I tento typ autopojištění si u nás můžete jednoduše vybrat a sjednat přes online kalkulačku povinného ručení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění

Autor: Jana Skálová, Martin Sítek