Mapa záplavových oblastí ČR
Záplava a povodně. Dva pojmy, které se velmi často pletou. Pojďte se podívat na to, co to jsou záplavové oblasti, jak funguje jejich mapa a k čemu vám může posloužit. Jaké jsou možnosti pojištění majetku, pokud bydlíte v záplavové oblasti?
SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ Nemovitosti
Co je záplavová oblast?
Záplavová oblast je administrativně určené území, které může být zatopeno vodou v případě výskytu přirozené povodně, a to i opakovaně. Určuje se na základě různých výpočtů, které pracují s průtokem a nejvyššími hladinami vodních toků a dalšími parametry.
Stanovení záplavových území je vyžadováno zákonem a je zpracováváno správcem dotčeného vodního toku. Ten poté předkládá návrh vodoprávnímu úřadu, který stanovuje definitivní rozsah.
Mapa záplavových oblastí
Mapu záplavových oblastí můžeme definovat jako grafické znázornění území, která mohou být ohrožena záplavou.
Tyto mapy jsou vytvářeny odbornými institucemi z oblasti vodohospodářství a jsou důležité při plánování výstavby budov, infrastruktury a při zajišťování ochrany obyvatel.
Mapy jsou veřejně dostupné a může se do nich podívat každý. Díky tomu pomáhají vlastníkům nemovitostí chránit vlastní majetek a zdraví a připravit se lépe na ,,velkou vodu".
Rozdíl mezi povodňovou a záplavovou oblastí
Záplavové území je stanoveno na základě zákona. Právě pro plnění povinností, které zákon ukládá, je stanovení záplavového území naprosto klíčovou věcí.
Povodňová oblast, která je stanovena na základě povodňové mapy, je územím, které vychází z výpočtů soukromých organizací. Respektive jeho rozsah není stanoven zákonem a má primárně sloužit například pojišťovnám.
Povodňové mapy počítají s širším rozsahem povodně, než je tomu u záplavových oblastí, a také sledují i další rizika jako například zpětné vzdutí vody přes kanalizační systém.
Není také od věci si ujasnit, jaký je vůbec rozdíl mezi záplavou a povodní.
Porovnejte si pojištění nemovitosti v naší online kalkulačce.
Co znamená bydlení v záplavové oblasti?
Bydlení v záplavové oblasti s sebou nese určitá rizika. Ačkoliv zde mohou nemovitosti stát méně než jinde, tak s sebou koupě domu či bytu v této oblasti může přinést dodatečné náklady, a to v nemalé výši. A proto je dobré se proti povodni či záplavě chránit.
Člověk, který žije v záplavové oblasti, musí počítat se zvýšeným rizikem poškození jeho majetku. Proto by součástí nemovitosti měly být i konstrukční prvky, které pomohou v případě samotné záplavy majetek ochránit. Hovoříme o instalaci vodotěsných dveří či stěn a dalších opatření.
Kromě nebezpečí na majetku hrozí také ztráta osobního bezpečí. Proto je potřeba v případě delších dešťů sledovat výstrahy meteorologů a dalších bezpečnostních složek, a pokud je to nezbytné, tak zahájit včasnou evakuaci.
Pokud vás povodeň či záplava neušetří své návštěvy, podívejte se, jaký je postup při záplavách a povodních.
Záplavová oblast a pojištění majetku
Pojištění majetku je základní součástí krytí škod, které jsou způsobené přírodními živly. Pokud se však váš majetek nachází v záplavové oblasti, otázka pojištění je poněkud složitější.
Pojišťovny při stanovování rizika pro danou nemovitost vycházejí právě i z map záplavových oblastí a dalších povodňových map v ČR. Pokud se vaše nemovitost nachází v zóně s vysokým rizikem, může se stát, že vás pojišťovna nebude chtít pojistit vůbec nebo za výrazně vyšší pojistné.
Při sjednávání pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti si dejte pozor také na čekací dobu, tedy období po uzavření smlouvy, během níž se pojištění ještě na majetek nevztahuje. Zajímejte se také o spoluúčast a pravidelně svoje smlouvy aktualizujte.
Bydlení v záplavové oblasti neznamená, že by bylo pojištění majetku nedosažitelné, ale je potřeba dbát zvýšenou pozornost výběru té správné pojistky a také se zajímat o další možné způsoby ochrany nemovitosti před vodou.
Hledáte nyní pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti? Zkuste naši kalkulačku pojištění majetku, kam zadáte pouze několik hodnot a my vám poskytneme přehledné srovnání z pojistek v naší nabídce. Vy už si jen vyberete to správné pojištění pro vás.
Hledáte POJIŠTĚNÍ Nemovitosti?
Autor: Tomáš Keramidas