Daň z prodeje pozemku
Kromě příjemného zisku vás při prodeji pozemku čeká jedna menší nepříjemnost - zdanění těchto peněz. Jak na to, kdy daň vůbec platit nemusíte a co dělat, když je pozemek v obchodním majetku podnikatele? Pokud na tyto otázky neznáte odpověď, pak jste tady správně. Všechno podstatné se dozvíte v našem článku a možná dokonce zjistíte, že daň z prodeje pozemku není zase taková věda.
POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI
Co to je daň z prodeje pozemku?
Daň z prodeje pozemku vyplývá z toho, že s sebou prodej pozemku nese určitý příjem; jejím cílem je zdanit převod vlastnictví nemovitostí. Je to vlastně jako u prodeje jakékoliv jiné nemovitosti, za kterou získáte peníze, jež musíte zdanit jako kterýkoliv jiný příjem.
Od daně se dá v určitých případech osvobodit, existuje několik výjimek. Komplikací je, pokud se pozemek nachází v obchodním majetku podnikatele. Na to navážeme níže.
Daň z prodeje pozemku bývá občas nesprávně zaměňována s daní z nemovitosti - zde se jedná o jednu z majetkových daní, kterou je každoročně zdaňováno vlastnictví všech nemovitostí.
Kdo platí daň z prodeje pozemku?
Z informací uvedených výše vyplývá, že daň z pozemku platí prodávající, nikoliv kupující. Prodejcem pozemku přitom může být fyzická i právnická osoba a k prodeji se následně vážou i daňové povinnosti. Existují však případy, kdy může být prodávající od daně osvobozen.
Kdy je prodej pozemku osvobozen od daně?
Prodej pozemku je osvobozen od daně konkrétně ve dvou případech.
Prvním je splnění tzv. časového testu. Jedná se o to, že daný pozemek bude po určitou dobu ve vašem vlastnictví. V takovém případě daň platit nemusíte. Délka časového testu vychází ze zákona a liší se na základě toho, zda jste pozemek nabyli do 31. prosince 2020, nebo od 1. ledna 2021.
Splnění časového testu při prodeji pozemku
Nabytí pozemku | Délka časového testu |
---|---|
Pozemky nabyté do 31. prosince 2020 | 5 let |
Pozemky nabyté od 1. ledna 2021 | 10 let |
Zdroj: Zákon č. 386/2020 Sb.
Délku časového testu lze ponížit o dobu, kdy byl pozemek ve vlastnictví manžela nebo manželky. Lze to i v případě přímé linie, tedy pokud pozemek patřil vašim rodičům či prarodičům.
Druhým případem je tzv. uspokojení vlastní bytové potřeby. V případě, že si z peněz, které prodejem pozemku utržíte, zajistíte vlastní bytové potřeby, tak peníze nemusíte danit. Tento způsob je možný u pozemků, které byly nabyty po 1. lednu 2021; tento záměr je potřeba oznámit příslušnému finančnímu úřadu, a to ve stejné lhůtě, která platí pro podání daňového přiznání.
Je třeba dávat pozor na to, že musíte uspokojovat vždy jen vlastní bytové potřeby, nelze tedy například koupit byt či jinou nemovitost pro potomka, rodiče apod.
Kdy daň z prodeje pozemku zaplatit?
Částku, kterou získáte prodejem pozemku, můžete snížit o náklady na jeho pořízení. Daní se tak pouze skutečný zisk, který vám z nákupu a prodeje nemovitosti vyvstal. Pokud tedy pozemek prodáváte za nižší cenu, než jste ho koupili, nemusíte danit nic.
Údaje o prodeji pozemku uvedete v daňovém přiznání, konkrétně do kolonky ostatní příjmy. Daňová sazba činí 15 %. Kolik budete muset zaplatit na daních celkově, to zjistíte i po započtení daně z příjmu ze zaměstnání nebo ze samostatné činnosti.
S platbou daně je to poté trochu komplikovanější. Důležité je zorientovat se v termínech. V roce 2024 šlo podat přiznání v papírové formě do 2. dubna, elektronicky to šlo do 2. května. Pokud jste ho podali jakýmkoliv způsobem do 2. dubna, tak do stejného data bylo potřeba daň i zaplatit.
Pokud jste ho podávali po 2. dubnu a stihli jste to do 2. května, tak do stejného dne je potřeba i daň uhradit. Pokud vám dělá daňové přiznání váš daňový poradce, tak platí lhůta pro odevzdání i zaplacení, která končí 1. července
Co dělat, když je pozemek součástí obchodního majetku?
Nejprve si pojďme ujasnit, co je to obchodní majetek. Jedná se o všechen majetek, pohledávky, práva a další věci, které jsou peněžně ocenitelné, podnikatel je využívá k podnikání a objevují se v jeho účetnictví nebo daňové evidenci.
Pokud tam spadá i pozemek, který má být prodáván, tak příjem, který z tohoto prodeje vyplyne, se v daňovém přiznání neobjeví mezi ostatními příjmy, ale spadá do příjmu ze samostatné činnosti.
Proč je to problém? Z ostatních příjmů se neplatí zdravotní a sociální pojištění. U samostatné činnosti se tomu, ale nevyhnete, takže kromě daně, budete muset z toho příjmu odvést také tyto dvě položky.
Nezapomeňte na pojištění nemovitosti
Pokud svůj pozemek zatím neprodáváte, zato vám na ní stojí nemovitost. Pokud na ni máte sjednané pojištění, určitě jej nezapomeňte pravidelně aktualizovat, abyste se vyhnuli podpojištění nebo naopak nadpojištění. A pokud ji nemáte pojištěnou vůbec, tak pojištění nemovitosti rozhodně doporučujeme.
Kompletní pojištění majetku sestává z pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti, které kryje škody na vašem vybavení, přístrojích, spotřebičích atd.
V případě obou pojištění se můžete obrátit na nás a naše specialisty. Stačí zavítat do kalkulace pojištění majetku, zadat pár údajů o vás a pojišťovaném majetku a nechat se kontaktovat naším specialistou s nabídkou na míru.