Jsou v Chorvatsku žraloci?
Chorvatsko je oblíbenou destinací pro letní dovolené díky svým krásným plážím a průzračně čistému Jadranu. Mnoho turistů však znepokojuje otázka, zda jsou v těchto vodách žraloci. Odpověď zní ano, v Jaderském moři žijí žraloci, ale útoků zde bylo jen pár. Kde k nim došlo a jak je možné riziko střetu se žralokem v Chorvatsku minimalizovat? Máme pro vás odpovědi.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Útoky žraloků v Chorvatsku
Případy útoků žraloků v Chorvatsku jsou opravdu velmi vzácné. Podle dostupných statistik za posledních pět let (2019-2023) bylo zaznamenáno jen několik málo střetů s člověkem, které se odehrály zejména v odlehlejších oblastech mimo hlavní turistické destinace. Celkově v Chorvatsku došlo od roku 1900 pouze k pětadvaceti útokům žraloka na člověka, přičemž smrtí skončilo čtrnáct z nich.
K poslednímu závažnému útoku došlo v 70. letech minulého století u Omiše, kdy žralok bílý v Chorvatsku napadl turistu, který na následky zranění zemřel. Naposled byl žralok bílý viděn v roce 2005 u Istrie, ale potápěči, který ho spatřil, neublížil. V roce 2019 došlo k jednomu potvrzenému útoku žraloka u ostrova Vis, avšak od té doby byly incidenty spíše ojedinělé. Pár let zpátky byl také u Dubrovníku nejspíš spatřen žralok mako.
V letošním roce pak sociálními sítěmi proběhly fotografie žraloka útočícího na rybu na severu Istrie, ale podle odborníků se jednalo o žraloka obrovského, který se živí drobnými rybami a planktonem, takže i tato zpráva vás může nechat v klidu.
Celkově se dá říci, že největší šanci narazit na žraloka v Chorvatsku máte v odlehlejších vodách, případně kolem ostrovů, a to vzhledem k jejich ekologickým podmínkám.
A co jedovatí hadi v Chorvatsku? Přečtěte si náš článek.
Jaderské moře - žraloci, kteří zde žijí
Jaderské moře je, dle Chorvatského státního ústavu pro ochranu přírody, domovem asi 40 druhů žraloků. Většina z nich ovšem bývá plachá a neškodná. Některé druhy žraloků v Jadranu v něm žijí stále, jiné sem občas pouze připlavou na návštěvu. Co se týče velkých žraloků, byli zde v minulosti viděni:
- Žralok bílý: Tohoto impozantního žraloka spatříte spíše v hlubokých mořských vodách. Má tmavě šedý hřbet a bílé břicho.
- Žralok mako: Jedná se o ohrožený druh, který poznáte podle modrošedé barvy s bělavým břichem.
- Žralok modrý: Oproti žraloku bílému a mako není žralok modrý pro člověka zvlášť nebezpečný. Poznáte ho podle tmavě modré barvy a štíhlému tvaru těla.
7 rad, jak omezit riziko útoku žraloka v Chorvatsku
I když je pravděpodobnost útoku žraloka v Chorvatsku minimální, existují některá opatření, která mohou plavci a turisté dodržovat pro zvýšení své bezpečnosti:
- Plavte v dobře osvětlených oblastech: Žraloci jsou nejaktivnější za soumraku a v noci, kdy loví svou kořist. Plavání v tuto dobu tedy může být potenciálně rizikové. Proto je nejlepší užívat si mořských vln během dne za dobrého světla a viditelnosti.
- Plavte ve skupinách: Žraloci mají tendenci útočit na osamocené jedince. Plavání ve skupině je tedy mnohem bezpečnější. Skupina lidí je pro žraloka více zastrašující a jeví se jako méně atraktivní možná kořist.
- Dbejte na místní varování: Místní úřady a plavčíci často vydávají varování a doporučení ohledně přítomnosti žraloků v oblasti. Sledujte tato oznámení a řiďte se jejich pokyny. Pokud je oblast uzavřena kvůli možnému výskytu žraloků, nevstupujte do vody.
- Neplavejte poblíž rybářských oblastí: Rybářské lodě často přitahují žraloky kvůli návnadám a odpadkům z rybolovu. Plavání v blízkosti jejich lodí tedy může zvýšit riziko setkání se žralokem.
- Nemějte na sobě při plavání lesklé předměty a šperky: Žraloci jsou přitahováni lesklými předměty, které mohou připomínat rybí šupiny. Pokud máte na sobě šperky nebo jiné lesklé předměty, před vstupem do vody je sundejte.
- Zůstaňte na mělčině: Žraloci obvykle plavou v hlubších vodách a méně často se vyskytují v mělčinách. Držte se tedy mělčích vod, kde je riziko setkání se žralokem nižší.
- Vyhněte se plavání s otevřenými ranami: Žraloci mají velmi citlivý čich a jsou schopni ucítit krev na velkou vzdálenost. Plavání s otevřenými ranami nebo krvácejícími zraněními je může přilákat.
Na trhu pak najdete také speciální náramky, které využívají především surfaři - ty slouží k odpuzování žraloků s použitím magnetické technologie.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Cestovní pojištění do Chorvatska
Jak tedy můžete vidět, potkat žraloka v Chorvatsku je spíše rarita. Mnohem větší riziko střetu budete mít se známým mořským ježkem. A i když je oproti žralokům o dost menší, stejně může jím způsobené zranění potrápit nejen chodidla, ale taky peněženku.
Proto si před cestou do Chorvatska sjednejte to kvalitní cestovní pojištění, které se o vás postará ve všech ohledech. Určitě se do něj vyplatí přidat i:
A jestli se chystáte autem do Chorvatska, nezapomeňte také na autoasistenci. Chcete se k Jadranu vydat udržitelnější a romantičtější cestou? Podívejte se na to, jak se dá vycestovat do Chorvatska vlakem.
Cestovní pojištění si můžete snadno a rychle srovnat i sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky, a to z pohodlí domova.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
A pokud se rozhodnete cestovat autem, určitě si přečtěte o povinné výbavě a dálničních poplatcích v Chorvatsku. A samozřejmě si nezapomeňte sjednat povinné ručení a havarijní pojištění.