Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Můžete v Chorvatsku natrefit na jedovaté hady?

Publikováno: 10.06.2024

Do Chorvatska každý rok vyráží celá řada turistů, kteří se těší na klid, pohodu, příjemnou atmosféru a především nádherné moře. I tak je ale dobré zajímat se o to, jaká v Chorvatsku hrozí nebezpečí. Seznamte se třeba s druhy zdejších hadů.

Hadi v Chorvatsku

Jedovatí hadi v Chorvatsku: Na co si dát pozor?

Většina hadů, které v Chorvatsku potkáte, pro člověka není nebezpečná. Najdete zde ale tři jedovaté druhy, na které je třeba dávat si pozor.

Zmije růžkatá (Vipera ammodytes)

Pojmenovaná je po svém malém rohu na špičce nosu, takže ji poznáte velmi snadno. Vyskytuje se hlavně na a pod kameny, v křoviscích a také na krajích lesů. Patří mezi nejnebezpečnějších hady v Chorvatsku, protože její uštknutí umí způsobit závažné zdravotní komplikace. 

Zmije růžkatá v Chorvatsku

Zmije obecná (Vipera berus)

Také její uštknutí je velmi bolestivé. Zmije obecná má na zádech charakteristický klikihák, přičemž tělo může mít zbarvené od hnědých odstínů, přes šedé, až po černé. Díky tomu se lépe maskuje ve svém přirozeném prostředí, mezi které patří lesy, louky a horské kamenité oblasti. 

Zmije obecná v Chorvatsku

Zmije menší (Vipera ursinii)

Je poměrně vzácná a chráněná, takže na ní nejspíš nenarazíte. Má slabší jed, ale ani tak její uštknutí není dobré podceňovat a je vhodné vyhledat při něm lékařskou pomoc. Zmiji menší se vyskytuje především na horách.

Zmije menší v Chorvatsku

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejedovatí hadi v Chorvatsku: Druhy, kterých se bát nemusíte

V Chorvatsku žije spousta hadů, kteří vám nijak neublíží. Patří mezi ně mimo jiné užovka hladká a užovka obojková, které jsou v přírodě velmi užitečné, protože pomáhají regulovat populaci škůdců.

Jsou v Chorvatsku mořští hadi?

Mořských hadů se v Chorvatsku bát nemusíte. Vyskytují se totiž především v tropických oblastech, například ve vodách Tichého a Indického oceánu. Jejich jed bývá velmi silný, proto si při cestách do exotických destinací dávejte na mořské hady velký pozor.

Kde v Chorvatsku narazíte na jedovaté hady

Mezi přirozené prostředí hadů v Chorvatsku patří hlavně kamenité oblasti (stezky a skály), kde je hadům teplo a které jim poskytují bezpečný úkryt. Dále hady v Chorvatsku najdete na horách (především na pohořích Velebit a Dinara) i v lesích (nejvíce v hustých porostech).

Proto buďte při pohybu v těchto místech obzvláště opatrní. Neuškodí se i poptat zdejších obyvatel, jak to s výskytem hadů v dané oblasti právě je. 

Přemnožení hadů v Chorvatsku v roce 2024

Počet hadů v Chorvatsku bývá většinou stabilní. Letos na jaře ale chorvatská média informovala o přemnožení zmijí v oblasti Splitsko-Dalmatské župy. Přemnožení zdejších jedovatých hadů, včetně zmije růžkaté, která patří k nejjedovatějším hadům Evropy, způsobilo hned několik okolností. Patří k nim jednak stále se zvyšující teploty, stejně jako větší počet polí, o která se nikdo nestará. Vliv má určitě i to, že v dřívějších dobách byly zmije lovené pro svůj jed na výrobu séra, kdežto teď jsou chráněné.

Pokud se tedy chystáte právě do Dalmácie, buďte obezřetní na výletech do přírody, i třeba v hustých porostech zahrad. Nicméně se nemusíte bát, že by na vás had zaútočil jen tak. Tito tvorové jsou většinou plaší a útočí pouze ve výjimečných případech, kdy se cítí ohrožení. Nejčastěji k uštknutí hadem dochází například ve chvíli, kdy na něj šlápnete nebo si na výletě chcete sednout na kámen a pořádně si místo neprohlédnete. 

Pokud by k uštknutí hadem přeci jen došlo, zdejší lékaři samozřejmě mají dostatečnou zásobu protijedu, takže odpovídající péče a ošetření se vám v nemocnici dostane. A abyste účet za něj nemuseli hradit z vlastní kapsy, je důležité nepodceňovat sjednání opravdu kvalitního cestovního pojištění do Chorvatska.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak se v přírodě pohybovat bezpečně

Pokud se vydáváte do míst, kde se mohou hadi vyskytovat, oblečte si dlouhé kalhoty a pevnou obuv, které slouží coby základní ochrana před kousnutí hadem. Při chůzi hustým lesem, po kamenitých stezkách apod., se dobře dívejte kam a na co šlapete. Pořádně také prohlédněte terén, pokud se například chystáte sednout na kámen.

Určitě je také dobré se při výletech držet vyznačených stezek, na kterých je riziko setkání s hadem mnohem menší.

Jak se zachovat při uštknutí hadem

  1. Buďte v klidu: Nepanikařte a snažte se uklidnit sebe i uštknutou osobu.
  2. Zafixujte postiženou končetinu: Část těla, kterou had uštknul, by měla být co nejvíc v klidu a pokud možno pod úrovní srdce, aby došlo ke zpomalení šíření jedu.
  3. Minimalizujte pohyb: Čím více pohybu, tím rychleji se jed bude šířit krevním oběhem. Děti by rozhodně po uštknutí vůbec neměly chodit, pokud je třeba je přemístit, raději je vezměte do náručí.

Při uštknutí počítejte s tím, že místo kousnutí hadem bude bolestivé, oteklé a zarudlé. Mohou se projevit příznaky jako nevolnost, zvracení, závratě a celková slabost, dokonce i šok.

Po kousnutí od hada okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a zaznamenejte také čas uštknutí a ideálně pořiďte i fotku hada. Tyto podklady lékařům pomohou stanovit odpovídající léčbu (množství séra, jeho druh atd.).

POZOR! Na ránu nedávejte led ani ji nenařezávejte nebo nezaškrcujte. Tyto tradované metody mohou naopak celou situaci ještě zhoršit.

Další nebezpečná zvířata v Chorvatsku

Kromě hadů, nebo třeba žraloků v Chorvatsku, můžete narazit také na následující tvory:

Mořští ježci

Najdete je ve vodě u pobřeží a poznáte je podle kulovitého těla a dlouhých ostrých bodlin. Pokud na ježka šlápnete, bodliny snadno proniknou do kůže a způsobí bolestivé zranění. 

Vyndat bodliny mořského ježka je poněkud obtížné kvůli tomu, že se snadno lámou. V případě, že by vám v ráně část bodlin zůstala, vystavujete se vysokému riziku infekce. Proto je dobré vydat se na pohotovost, kde vám chodidlo ošetří. 

Černé vdovy

Tohoto jedovatého pavouka, vyskytujícího se v přímořských oblastech, poznáte podle černého těla s červenými skvrnami na břiše. Kousnutí černou vdovou pak není žádná procházka růžovým sadem. Umí totiž způsobit zvracení, křeče a pro malé děti a starší osoby mívá i fatálnější následky.

Černá vdova v Chorvatsku

Abyste se s černou vdovou nesetkali, dávejte pozor hlavně u hromad dřeva, kamenných zídek a v tmavých koutech.

Štíři

Na štíry natrefíte především na jihu Chorvatska. Bodnutí od štíra umí způsobit otok, bolest a zarudnutí v místě vpichu. Některé druhy ovšem mají agresivnější jed, který způsobuje horečku, či dokonce svalové křeče. A kde si na štíry dávat pozor? Pod kameny, u kamenných zídek a na kamenitých stezkách.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Na dovolenou do Chorvatska se správným cestovním pojištěním

I když je Chorvatsko součástí EU, nemůžete se zde spoléhat pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění. Důležité je sjednat si odpovídající cestovní pojištění, které se postará o vaši klidnou a bezpečnou dovolenou. 

Zaměřte se v něm hlavně na odpovídající limity léčebných výloh. Právě z nich plynou náklady na lékařské ošetření, hospitalizaci, léky i případnou repatriaci zpět do České republiky. Bude se vám tedy hodit nejen v případě, kdy narazíte na hada nebo šlápnete na mořského ježka. 

Kromě toho si do cestovního pojištění do Chorvatska můžete přidat také šikovná připojištění, například:

Chystáte se v Chorvatsku sportovat? Pak si v pojistných podmínkách ověřte, do jaké kategorie spadá sport, který se plánujete provozovat. Pokud nepůjde o rekreační sporty, budete se muset připojistit pro ty rizikové, či dokonce extrémní. Využijte naše online kalkulačku cestovního pojištění.

A pokud jedete autem do Chorvatska, zvažte také autoasistenci nebo důkladné proklepnutí vašeho povinného ručení a havarijního pojištění.

Nabídky autopojištění si můžete porovnat přes naše kalkulačky.

porovnat havarijní POJIŠTĚNÍ