Časový posun v Egyptě
Chystáte se na dovolenou do Egypta? Pak vás patrně bude zajímat, kolik tam mají hodin. Nikdo přece nechce prošvihnout plavbu po Nilu jen kvůli tomu, že si zapomněl přeřídit hodinky. Jak je to tedy s časem v Egyptě? A proč byste neměli zapomenout také na cestovní pojištění?
SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Ať už jste fanoušky archeologie, chaotických měst, nebo all-inclusive resortů, Egypt je pro vás jasná volba. Pyramidy v Sakkáře a Gíze, rušné trhy v Káhiře či relax u bazénu v Marsá Alam. Za tím vším jezdí do Egypta turisté z celého světa, ty české nevyjímaje.
Pokud vás čeká cesta do Egypta, rozhodně neponechte nic náhodě. Pořiďte si cestovní pojištění a nebudete se muset strachovat o případné finanční výdaje, pokud byste museli v Egyptě vyhledat lékařskou pomoc nebo by se vám třeba ztratila zavazadla.
Jaký je v Egyptě časový posun?
Jistě vás tedy bude zajímat, o kolik hodin si přeřídit svůj čas, až do země potomků panovníka Ramesseho či královny Kleopatry dorazíte.
Oproti České republice se naštěstí nejedná o žádnou dramatickou změnu. Česká republika leží v časovém pásmu o hodinu na východ od Greewichského poledníku, jenž udává tzv. Koordinovaný světový čas (Coordinated Universal Time, UTC). V Česku tedy máme UTC +1 a v Egyptě UTC +2.
Jednoduše to znamená, že v Egyptě je o hodinu více než v České republice. To znamená, že když bude u nás například pravé poledne 1. prosince, v Egyptě budou tou dobou rafičky ukazovat jedna hodina po poledni.
Ale pozor. Záměrně mluvíme o prosinci. V této zemi na řece Nilu se totiž nestřídá zimní a letní čas. A tak tato časová nerovnost platí v zimě, ovšem v době, kdy u nás máme letní čas, je v Česku stejně hodin jako v Egyptě. Takže třeba 1. července v pravé poledne v Třebešíně bude pravé poledne i v egyptském Luxoru.
Jak je to se změnou času u nás?
Proč se v Egyptě nemění čas?
Tato zcela praktická záležitost má své vysvětlení jednak v politice a jednak v ekonomice. Letní čas byl v Egyptě zrušen po revoluci v roce 2011. Tři roky na to ale vláda rozhodla o jeho návratu, protože se ukázalo, že tím země zásadně zatěžuje svůj energetický systém. Kvůli neustálému zapínání klimatizací se Egypt potýkal s častými výpadky proudu, čemuž mělo zamezit právě zavedení energeticky úspornějšího letního času.
Ve světě se nejedná o jedinou výjimku. Například z evropských zemí nemají letní čas ani na Islandu, v Bělorusku, části Grónska a některých norských ostrovech. Důvodem obvykle bývá právě energetická úspora.
Také v České republice se dlouhodobě vede debata o tom, zda stávající praxi nepřehodnotit. Zastánci zrušení střídání času argumentují tím, že taková změna představuje pro lidský organismus velkou zátěž, zároveň se jedná o přežitek z dob socialismu. Zatím ale Česko postupuje stejně jako zbývající země Evropské unie.
SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Jak na změnu času nastavit mobil?
V době, kdy každý jednotlivec i domácnost disponují řadou elektronických doplňků připojených k internetu, může být někdy matoucí dobrat se toho, který přístroj se přenastavil automaticky a u kterého je zapotřebí nastavit nový čas ručně.
Nejjednodušší je seřídit si čas podle specializovaných internetových stránek. V Česku je to například www.presnycas.cz. Před klíčovými daty, tedy před poslední nedělí v březnu a poslední nedělí v říjnu, si můžete také na svých digitálních zařízeních nastavit, zda chcete, aby se vám čas měnil automaticky. Většina moderních přístrojů to tak má přednastaveno v základním nastavení.
Kromě časového posunu by vás taky mohlo zajímat, čím se platí v Egyptě.
Jak zvládnout jet-lag?
Časový posun o jednu hodinu, jako je to v případě cesty z Česka do Egypta a naopak, by neměl mít zásadní vliv na cirkadiánní rytmus těla - tedy jakýsi biologický čas udávaný světlem. Kdykoli je jedinec navyklý na určitý rytmus, který se řídí východem a západem slunce v dané oblasti, může ho rychlý přesun do jiného časového pásma až na několik dní vykolejit, než si tělo navykne na nový rytmus.
Takovému efektu se říká jet-lag, česky také překládaný jako tryskáčový syndrom nebo pásmová nemoc. Obvykle pro něj neexistuje rychlé jednorázové řešení, které by dopadům zamezilo. Obecně ale platí, že pro zmírnění jeho efektu je nejlepší, když se cestující už v letadle přizpůsobí času cílové destinace.
Tedy pokud třeba cestujete odpoledne českého času na západ USA, kde je tou dobou ráno, neměli byste v letadle spát, ale chovat se, jako byste měli celý den před sebou a po příletu plynule navázat na čas, který je v dané destinaci.
Cestovní pojištění je základ
Pokud vás čeká cesta do blízkého či dalekého zahraničí, rozhodně nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůže vám uhradit mnohdy nemalé náklady na případnou lékařskou pomoc. V rámci cestovního pojištění můžete využít také šikovných připojištění, například připojištění zavazadel, když by došlo k jejich ztrátě či poškození, nebo třeba pojištění storna cesty.
Pro srovnání i sjednání cestovního pojištění do Egypta využijte naši online kalkulačku - celý proces je jednoduchý, rychlý a zcela online bez nutnosti podpisu smlouvy. Můžete se tedy pojistit doslova pár minut před odletem.