Povinné ručení na skútr
Někdo touží po silné motorce, jinému stačí skútr. Dostanete se s ním skoro všude a díky nižší rychlosti i výkonu vyhovuje především starším lidem, ženám a méně zkušeným řidičům. I se skútrem se ovšem pojí různé povinnosti - například musíte uzavřít povinné ručení na skútr.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Co je povinné ručení na skútr?
Na úvod si upřesněme, co je to povinné ručení na skútr, protože řada motoristů v problematice pojištění stále tápe. Povinné ručení je typ pojištění, které je ze zákona povinné pro každého majitele vozidla. Pokud vlastníte vozidel více, musíte povinné ručení uzavřít na každé z nich.
Jde o pojištění, které v případě nehody kryje škody na majetku a zdraví třetích osob. A jelikož náklady po havárii mohou šplhat do neskutečných výšin, je nutné mít povinné ručení sjednané, ještě než vyjedete na silnici. Stojíte-li spíš o ochranu svého skútru, sjednejte si ještě havarijní pojištění (to není povinné, ale leckdy se také vyplatí).
SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění
Při výběru povinného ručení na skútr (nebo řešíte-li třeba povinné ručení na moped) se zaměřte nejen na cenu povinného ručení, ale především na jeho limity - není radno je podcenit a zbytečně šetřit, protože případná nehoda by se vám pak mohla hodně prodražit.
Rozdíl mezi skútrem a mopedem
Motorkáři vědí, že není motorka jako motorka. Možná si chcete pořídit skútr, ale najednou máte doma zaparkovaný moped. Řadě lidí se tato dvě vozidla hodně pletou. A tak se podívejme, jaký je mezi nimi rozdíl - a následně si povíme, jak je to s povinným ručením na skútr a zda potřebujete povinné ručení na moped bez SPZ.
Skútr se vyznačuje tím, že jde o takzvané jednostopé motorové vozidlo, které má malá kola, podlážku a chybí mu horní část rámu. Jeho motor má malý objem, a to typicky od 50 do 125 cm?. Případně může jít o elektrický skútr (tedy skútr s elektromotorem).
Moped vypadá trochu jako kříženec motorky a jízdního kola. Opět jde o jednostopé motorové vozidlo, které má pevnější rám než u jízdních kol a objem jeho motoru bývá do 50 cm?. Může jít o benzinový motor, ale vyrábějí se i elektrické mopedy (s elektromotorem).
Kolik stojí povinné ručení na skútr?
Ať už si pořídíte skútr, nebo moped, tak platí, že na obě tato vozidla musíte mít sjednané povinné ručení. A to ještě před první jízdou.
Povinné ručení skútr na 125 (s objemem motoru 125 cm?) většinou sjednáte u pojišťoven, které nabízejí povinné ručení. Pro srovnání i sjednání pojištění můžete použít naši online kalkulačku a najít si nejvýhodnější povinné ručení na skútr sobě na míru. A jaká je pro povinné ručení na skútr 125 cena? Liší se to samozřejmě pojišťovnu od pojišťovny, ale řádově jde o několik stokorun ročně.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Jak sjednat povinné ručení na skútr?
Povinné ručení na skútr si můžete sjednat u pojišťovny, kde máte pojištěný například už svůj osobní vůz - ale vybrat si klidně můžete i jinou pojišťovnu. Ceny pojištění i limity plnění se různí, proto je dobré nejprve si prohlédnout nabídky pojišťoven v kalkulačce povinného ručení a teprve potom oslovit vybranou pojišťovnu.
Máte-li už sjednané povinné ručení na jiné vozidlo, může být povinné ručení na skútr cenově výhodnější (a některé pojišťovny ho nabízejí k osobnímu vozidlu dokonce zdarma). Výhodou také je, že na povinné ručení na skútr můžete uplatnit svůj bonus povinného ručení, který pojišťovna vypočítává podle počtu měsíců pojištění a jízdy bez nehod. Cena pojištění může být tedy oproti běžnému ceníku pojišťoven nižší.
Při sjednání povinného ručení online stačí zadat informace o pojistiteli, včetně adresy a kontaktních údajů, informace o vozidle, odkliknete žádost o uplatnění bonusů a máte téměř hotovo. Po zaplacení pojistného obdržíte zelenou kartu a můžete se vydat na silnice.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Povinné ručení moped bez SPZ
Ještě si upřesněme, jak je to s povinným ručením na moped bez SPZ. Problém je v tom, že moped SPZ zpravidla nemá - nejen kvůli objemu motoru do 50 cm?, ale i kvůli tomu, že je možné jej řídit od 15 let. A můžete mít tedy moped bez řidičáku (oproti tomu řidičák na skútr potřebujete).
Jak tedy sjednat povinné ručení na moped bez SPZ, když základním parametrem, který od vás pojišťovna při uzavírání pojištění chce vědět, je právě SPZ? Možná jste to nevěděli, ale je možné uzavřít povinné ručení i na vozidla bez SPZ. (Ostatně, nová vozidla, která ještě nemají SPZ, dostávají státní poznávací značky také právě až na základě sjednaného povinného ručení).
Takže při návštěvě pojišťovny nebo při sjednání povinného ručení online nebudete zadávat SPZ ani číslo velkého technického průkazu, nýbrž zadáte VIN rámu mopedu.
Pokud plánujete jezdit na mopedu jen přes letní sezonu, může se vám namísto klasického povinného ručení na moped vyplatit spíš povinné ručení na dobu určitou nebo jen sezonní povinné ručení.
Jaký řidičák na skútr?
Už víte, že potřebujete mít uzavřené povinné ručení na skútr i povinné ručení na moped bez SPZ. Ale jak je to tedy s řidičským oprávněním?
Řídíte-li moped s řidičským průkazem v kapse, nic tím nezkazíte. Faktem ale je, že můžete řídit moped bez řidičáku. Důvodem je především to, že mopedy mají nízký výkon i rychlost (zpravidla do 50 km/h), takže na ně není vyžadováno řidičské oprávnění.
Jiné to je u skútrů. Dříve platilo, že pouze slabší skútry (s objemem motoru 50 cm?) bylo možné řídit s řidičským průkazem skupiny B (což je řidičské oprávnění na automobil). Na silnější skútry jste potřebovali řidičské oprávnění jiné skupiny (pro motorku). Od roku 2013 platí, že vám stačí na všechny skútry do 125 cm? řidičský průkaz skupiny B.
Podstatné ovšem je, že tento řidičák na skútr využijete, pouze má-li automatickou převodovku (pokud jí nedisponuje, nemůžete ho s pouhým ,,Béčkem" řídit) - u skútrů s manuální převodovkou už je potřeba mít v řidičském průkazu označeno, že můžete řídit také motorku do 50 ccm.
Povinná výbava na skútr
Nakonec se podívejme ještě na to, jaká je povinná výbava na skútr (případně povinná výbava na moped). Základ je zřejmý - helma, bez té byste neměli vyjet na silnici. Kupodivu ale helma není počítána mezi povinnou výbavu na skútr (alespoň ne v ČR). Povinná výbava na skútr (stejně jako povinná výbava na motorku) totiž v České republice obsahuje pouze dvě věci:
Dále myslete na to, že u sebe musíte mít všechny důležité doklady. Tedy:
- občanský průkaz,
- zelenou kartu,
- osvědčení o registraci vozidla,
- řidičský průkaz (u mopedu není třeba).
Pozor si ale dejte, pokud na skútru či na mopedu přejedete české hranice. V zahraničí je totiž povinná výbava na skútr jiná. A je třeba se tomu přizpůsobit, jinak vám hrozí pokuta. Například do Chorvatska potřebujete mít u sebe náhradní žárovky, v Litvě je i na motorce vyžadován hasicí přístroj a v Belgii musíte být na motorce oblečeni podle předpisů (tedy v rukavicích, kombinéze, dlouhých kalhotách a v botách s ochranou kotníků).