Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kupní smlouva na motocykl

Láká vás koupit si motorku, ale na novou jste ještě nestihli našetřit? V tom případě si můžete motorku koupit od někoho, kdo ji zrovna prodává. Je to velmi podobné, jako když si pořizujete ojeté auto. A my vám poradíme, jak se nespálit, jak má vypadat kupní smlouva na motocykl a jak proces přepisu motorky probíhá.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je kupní smlouva na motocykl?

Pořídili jste si motorku bez kupní smlouvy? V tom případě se můžete snadno dostat do potíží. Teoreticky je to sice možné a stačí vám mít svědka, který koupi potvrdí. Nicméně správně sepsaná kupní smlouva na motocykl, podepsaná prodejcem i prodávajícím, obsahující všechny náležitosti a vyhotovená ve dvou kopiích, vám může velmi usnadnit život a ušetřit vás problémů. Oceníte ji ostatně i při následném jednání s úřady či pojišťovnou.

Takže ano - pokud kupujete ojetou motorku, vždy vyžadujte dokument sepsaný na základě všech právních náležitostí neboli kupní smlouvu na motocykl. A stejně samozřejmě postupujte i v případě, že motorku prodáváte.

Kupní smlouva na motocykl

K čemu slouží kupní smlouva na motocykl?

Kupní smlouva je právně uznatelným dokumentem, který potvrzuje změnu majitele motorky. Kupní smlouva na motocykl navíc dokazuje, že motorka nebyla ukradena a že vše proběhlo tak, jak má - tedy podle zákona.

Taková kupní smlouva na motocykl může být sepsána třeba i ručně na papír. Je ovšem potřeba vědět, co vše v ní má být uvedeno, a nic důležitého nevynechat. Proto vám mnohem lépe poslouží vzor kupní smlouvy na motocykl, který najdete běžně na internetu.

Díky vzoru na kupní smlouvu potom budete mít vše důležité předvyplněné. Kupující a prodávající potom dopíší pouze své osobní a kontaktní údaje, informace o motorce, kupní cenu a další případné detaily. Nakonec smlouvu opatří datem a podpisy a obchod je uzavřen.

Právě správně vyplněná kupní smlouva na motorku je zásadní při následném přepisu motorky, při komunikaci s úřady i při evidenční kontrole motorky.

Co by měla obsahovat kupní smlouva na motorku?

V kupní smlouvě na motorku by se měly vyskytovat mj. tyto náležitosti:

  • Jméno, příjmení, adresa a rodné číslo prodávajícího
  • Jméno, příjmení, adresa a rodné číslo kupujícího
  • Předmět kupní smlouvy (uvedena by měla být tovární značka motorky, typ, rok výroby, číslo TP, výrobní číslo rámu, SPZ, výrobní číslo motoru, barva)
  • Práva a povinnosti prodávajícího
  • Práva a povinnosti kupujícího
  • Kupní cena
  • Platnost smlouvy
  • Závěrečná ustanovení (měla by obsahovat odkazy na příslušné zákony a paragrafy)
  • Místo a datum uzavření smlouvy
  • Vlastnoruční podpis prodávajícího
  • Vlastnoruční podpis kupujícího

Kupní smlouva na motocykl - vzor pro rok 2024

Pro kupní smlouvu existují různé vzory, které si můžete volně stáhnout na internetu. Důležité je, aby smlouva obsahovala všechny potřebné informace, které jsme si popsali výše. Pokud některé z údajů budou chybět, může to být problém v případě reklamace a odstoupení od smlouvy.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kdy je nutná kupní smlouva?

Kupní smlouvu uzavíráte vždy, když něco kupujete. I ústně uzavřený obchod je dle práva kupní smlouvou. Ale jak už jsme uvedli výše, lepší je mít smlouvu o prodeji motocyklu v papírové formě a ,,v ruce".

Právě s kupní smlouvou a dalšími doklady a dokumenty se následně musíte dostavit na obecní úřad s rozšířenou působností, kde zařídíte přepis motorky. Bez kupní smlouvy to nebude možné. Aby byla motorka bez problémů převedena na nového majitele, musí tomuto úkonu předcházet ještě evidenční kontrola. I ta bude bez platné kupní smlouvy velmi problematická.

Přepis také nebude proveden, pokud před ním neuzavřete povinné ručení na motorku - to bez kupní smlouvy taktéž nepůjde.

Na co si dát pozor?

Při koupi motorky byste měli být obezřetní. Ne každý prodejce je poctivý. V případě motorky, která stojí nemálo peněz, platí více než kdy jindy pravidlo: důvěřuj, ale prověřuj.

Zaprvé se ujistěte, zda motorka není kradená. To zjistíte na základě VIN přes různé webové aplikace - svou veřejně přístupnou aplikaci má například i Policie ČR.

Zadruhé se ujistěte, zda prodávající není aktuálně v exekuci. Pokud by to tak bylo, může se stát, že exekutor bude chtít nejen peníze od prodávajícího, ale zabaví i vámi koupenou motorku. A to i přes platnou kupní smlouvu.

A zatřetí - podnikáte-li a přitom prodáváte motorku, tak kromě všech běžných podkladů musíte při přepisu motorky předložit také živnostenský list, výpis z obchodního rejstříku (starý nanejvýš 12 měsíců) a fakturu o provedené platbě za prodanou motorku.

Jak postupovat při přepisu motorky?

Na přepis motorky máte ze zákona 10 pracovních dnů. Při překročení této lhůty vám hrozí pokuta. Nejjednodušší je, pokud se na obecní úřad s rozšířenou působností vydají obě strany (prodávající i kupující). Ale přepis motorky může zařídit i jen jeden z nich - postačuje mu k tomu plná moc. Pro přepis motorky s plnou mocí je ovšem potřeba úředně ověřený podpis, takže je nutné s ní nejprve zajít na Czech POINT.

Dále je potřeba vědět, že kromě úspěšně provedené evidenční kontroly musí nový majitel ještě před přepisem uzavřít povinné ručení.

Na úřad obce s rozšířenou působností s sebou samozřejmě nemusíte přivézt motorku. Ale zato musí být předloženy tyto dokumenty:

Pak už jen vyplníte žádost o přepis motorky a zaplatíte poplatek ve výši 500 Kč (u motorek s objemem do 50 ccm nebo u skútrů je přepis zpoplatněn částkou 300 Kč). Pokud se nikde nevyskytne problém (například není zjištěno, že motorka byla kradená), je přepis motorky úspěšně dokončen. A vy se tím okamžikem stáváte jejím novým majitelem.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Změny v roce 2024

Také v roce 2024 nabyly platnost některé změny zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Tou největší změnou je vydávání technických průkazů i osvědčení o registraci v rámci jednoho dokladu.

Zanikají tak nové tzv. velké a malé techničáky, i když ty dosavadní zůstávají stále v platnosti. O nový doklad je možné žádat online (Portál dopravy, Portál občana nebo aplikaci s názvem eTechničák). Stejně tak tento doklad automaticky dostanete právě v případě prodeje motorky, respektive její registrace na nového majitele.

Změny platné od roku 2023

Souhrn základních změn lze dohledat na stánkách ministerstva dopravy.

Od 1. 3. 2023 platí:

  • Žádost o zápis v registru vozidel je možné podávat také elektronicky.
  • SPZ je možné rezervovat až 1 měsíc předem (na základě VIN motorky nebo čísla podvozku).
  • Platnost evidenční kontroly je delší - nikoliv jen 30 dní, ale 1 rok.
  • Při přepisu nemusíte předkládat protokol o evidenční kontrole - úřad ho má k dispozici online.

Od 1. 9. 2023 platí:

  • Platnost technické způsobilosti a historické původnosti (u historických vozidel) se prodlužuje na dobu 5 let.
  • Při změně vlastníka (nebo i provozovatele) mohou prodávající i kupující podávat žádost o přepis nezávisle na sobě (ale musí to oba udělat na totožném úřadu).

Plná moc k přepisu motocyklu

Na závěr se ještě detailněji zaměřme na to, jak má vypadat plná moc na přepis motorky. Můžete opět využít vzor plné moci k přepisu motorky, co najdete na internetu, případně si tento dokument můžete sepsat sami.

Do hlavičky vepište ,,Plná moc". Pak by měl text začínat slovy ,,Já, níže podepsaný..." a dále doplňte vaše jméno, adresu, číslo občanského průkazu či rodné číslo. Pak byste měli napsat slovo ,,zmocňuji" a vypsat totožné údaje o člověku, jehož zmocňujete k přepisu motorky. Pod to pak stručně popište, k čemu konkrétně mu dáváte svou plnou moc. Tato konkrétní specifikace je velmi důležitá, aby plná moc nemohla být zneužita k jiným účelům.

V případě přepisu motorky v plné moci přesně specifikujte i dané vozidlo - zapište jeho značku, model, VIN, rok výroby, číslo TP a SPZ.

Na konec plné moci patří datum, místo a podpisy zmocnitele a zmocněnce.

A pozor, plná moc k přepisu motocyklu musí mít úředně ověřené podpisy. Takže aby byla platná, musíte s ní nejprve zajít na Czech POINT a nechat podpisy ověřit.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Povinné ručení na motorku

Na vozidlo, s nímž vyjíždíte na silnice, musíte mít sjednané povinné ručení. Platí to tedy nejen pro auto, ale i pro motorku, nebo nově pro elektrokoloběžku, segway či sněžný skútr. Možná proto hledáte výhodné povinné ručení nebo chcete to stávající vyměnit za nějaké levnější.

Na Top-Pojištění.cz najdete srovnání povinného ručení i havarijního pojištění a naši specialisté vám po telefonu mohou poradit se sjednáním či nejasnostmi ohledně pojištění. S předstihem můžete vyzkoušet i nezávaznou kalkulačku povinného ručení, která vám jasně ukáže, která pojišťovna pro vás bude nejvýhodnější.