Jaká pravidla platí na silnici pro motorová vozidla?
Publikováno: 01.03.2024
Na silnici pro motorová vozidla platí určitá specifická pravidla, která musíte dodržovat. Právě proto jsme si pro vás připravili informace o pravidlech na silnicích pro motorová vozidla, zda a případně jaké vás na této komunikaci čekají poplatky i jak si sjednat to nejlepší povinné ručení, které musíte mít, i kdybyste s autem vyjeli pouze na lesní cestu. Pokračujte ve čtení.
Co je silnice pro motorová vozidla?
Silnice pro motorová vozidla je rychlostní pozemní komunikace dálničního typu, na které kromě základních pravidel silničního provozu platí také různá zvláštní nařízení, a sice pravidla pro provoz na silnici pro motorová vozidla. Tyto úseky jsou označeny speciální dopravní značkou ,,Silnice pro motorová vozidla" a zpravidla na nich najdete alespoň dva jízdní pruhy pro každý směr.
Oproti dálnicím se však v mnoha bodech liší, například:
- nemusejí mít vyznačenou levou krajnici,
- odstavný pruh je o půl metru užší než na dálnici, stejně jako střední dělící pás,
- mohou mít větší stoupání nebo naopak klesání.
Jaká specifická pravidla platí na silnici pro motorová vozidla?
Pro jízdu na silnici pro motorová vozidla platí stejná pravidla jako pro dálnice. Ani na této komunikaci se nesmíte s vozem otáčet, couvat ani vjíždět na střední dělící pás a musíte dodržet maximální rychlost s tím rozdílem, že na silnici pro motorová vozidla je nejvyšší povolená rychlost 110 km/h, pokud není dopravním značením stanoveno jinak.
Stejně jako na dálnici (a vlastně všude), i na této silnici jste povinni přizpůsobit svou jízdu povětrnostním podmínkám a zohlednit například déšť, sníh nebo riziko ledovky.
Stejně tak je důležité dodržovat bezpečný odstup od vozidla před vámi. Existuje nepsané pravidlo, že odstup by měl činit minimálně polovinu naší rychlosti. To znamená, že pokud pojedete rychlostí 100 km/h, měli byste si od auta před vámi udržet odstup alespoň 50 metrů. Bohužel, správné rozestupy jsou i v České republice stále velmi podceňované a stojí za velkým množstvím nehod.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Cyklistům vjezd zakázán?
Stejně jako na dálnici, i na tento druh komunikace mají cyklisté vjezd zakázán. Silnice je určena pro rychlostní dopravu a pro cyklisty, které by auta musela ve velké rychlosti předjíždět, je tudíž velmi nebezpečná.
Vyznavači takovýchto adrenalinových zážitků by měli mít na paměti, že za jízdu na kole po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla vám může být udělena bloková pokuta ve výši až 2 000 Kč. Nemluvě o tom, že pohyb mezi vozidly, která se pohybují stokilometrovou rychlostí, je skutečně život ohrožující hazard.
Zpoplatněné úseky silnic pro motorová vozidla v ČR
Před rokem 2016 bylo zvykem silnice pro motorová vozidla značit jako vlastní kategorii komunikace a v některých mapách toto značení naleznete i dnes. Od 1. 1. 2016 však přišla reforma dálniční sítě a mnoho silnic bylo převedeno na dálnice.
Silnice pro motorová vozidla a dálnice jsou zpoplatněné, pokud dodatková tabulka u dopravního značení neudává jinak.
Pokud vám to přijde poněkud matoucí a nejste si při plánování svých cest jistí, zda potřebujete dálniční známku, na stránkách edalnice.cz naleznete přehlednou mapu placených a neplacených úseků v ČR. Uvidíte, kolik úseků na našem území je a kde se nacházejí. Jednoduše si tak ověříte, zda je na vaší trase poplatek zaveden, nebo projedete bez otevření peněženky.
Pokud se bez kuponu neobejdete, pak je třeba vzít na vědomí, že tato povinnost je dána všem motoristům, jejichž vozidla mají nejméně 4 kola a hmotnost do 3,5 tuny. Motocykly mít známku nemusí, naopak na autobusy a kamiony se pak vztahují pravidla týkající se mýtného.
Bez povinného ručení nevyjíždějte
Než však vyjedete na cesty, ujistěte se, že máte v pořádku své povinné ručení. Jak jistě víte, povinné ručení je zákonem daná povinnost každého provozovatele vozidla a bez jeho sjednání nesmíte s vozem na žádnou komunikaci. Je to totiž finanční ochrana pro případ, že dojde vaší vinou k dopravní nehodě a škodě na majetku či zdraví.
Na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla jsou tato rizika ještě větší, a to vzhledem k velké rychlosti a většímu množství vozidel. Povinné ručení vás podrží a pokryje vámi způsobenou škodu. Spolehnout se na něj můžete v případě škody na cizím majetku, zdraví druhých osob nebo při ušlém zisku poškozených osob.
Ke srovnání i sjednání povinného ručení můžete využít naši online kalkulačku, kde během chvíle uvidíte přehledný výpis dostupných produktů, vy si jen jednoduše vyberete ten nejlepší.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Havarijní pojištění pro klidnou jízdu
Pokud už máte uzavřené povinné ručení, můžete ještě zapřemýšlet nad havarijním pojištěním - to totiž pokryje škody na vašem voze. Základní havarijní pojištění vás ochrání při havárii, odcizení vozu a při řádění živlů nebo vandalů.
Z možných připojištěních si můžete vybrat například:
- pojištění čelního skla,
- úrazové pojištění ostatních cestujících,
- pojištění vašich zavazadel,
- právní ochranu a další.
Havarijní pojištění se vyplatí především u vozů mladších 6 let, uzavřít ho ale můžete i na starší auto. Zohledněte také svůj životní styl, kam nejčastěji jezdíte a jaké situace by vás mohly potkat. Na základě těchto parametrů si poté v online kalkulačce velmi rychle ověříte, jaké nabízené havarijní pojištění se hodí právě pro vás, a během pár minut ho můžete hravě uzavřít.