Při pojištění majetku dělají Češi jednu zásadní chybu. Víte jakou?
Publikováno: 17.10.2022
Svůj domov a majetek pojištěním domácnosti chrání celé 2/3 Čechů. Více než polovina má dokonce sjednané i pojištění nemovitosti. Je tu ovšem jedno velké ALE. Jaké? Podle analýzy České asociace pojišťoven je u většiny těchto smluv pojištění majetku špatně nastavené pojistné plnění. Jakému riziku se v takovém případě vystavujete? Pojďte se na to podívat.
Pozor na riziko podpojištění nemovitosti a domácnosti
Průzkumy ukazují, že pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti jsou v Česku jedněmi z nejoblíbenějších pojistek. Bohužel většina pojistných smluv má špatně nastavenou výši pojistných limitů, kvůli čemuž vzniká riziko podpojištění. Dle ČAP jsou většinou tyto pojistné limity nižší o 20 % až 49 %, v některých případech se dokonce jedná dokonce o více než 50 %, což už je skutečně alarmující. Proč? V případě pojistné události byste totiž od pojišťovny dostali jen polovinu odpovídající částky.
Celou řadu těchto případů jsme mohli například vidět při řešení pojistných událostí na jižní Moravě v důsledku tornáda, které se zde prohnalo v roce 2021. Vzhledem k výjimečnosti této události pojišťovny vůči svým pojistníkům zaujaly shovívavý postoj, jinak by se ztráty jednotlivých domácností pohybovaly i v řádech miliónů korun. Počítejte ovšem s tím, že u běžných škod je podpojištění standardně uplatňováno.
Co je to podpojištění nemovitosti a domácnosti?
Riziku podpojištění se vystavujete ve chvíli, kdy je pojistná částka ve smlouvě nižší, než jaká je skutečná hodnota vašeho majetku. Pojistné limity by tedy měly odpovídat sumě, za kterou byste svou domácnost nebo nemovitosti uvedli do stavu, v jakém byla před pojistnou událostí. Jestli jsou tyto částky nižší, dostanete od pojišťovny méně peněz a zbytek budete muset doplatit z rodinných úspor.
Jak ochránit majetek před podpojištěním
Jednoduše - provádějte pravidelnou revizi svých pojistných smluv. Provedli jste rekonstrukci koupelny nebo kuchyně? Koupili jste si nový nábytek, nebo televizi s domácím kinem? Všechny tyhle události by se měly promítnout i do vašich pojistek. Pokud navíc vlastníte nemovitost, vyplatí se sledovat meziroční nárůst jejich cen. České nemovitosti dokonce zaznamenaly nejvýraznější nárůst v rámci celé EU - jen za loňský rok o 24,7 %, a to nemluvíme o Praze, Brně nebo Ostravě, kde je tento skok ještě větší.
Aktualizace smluv pojištění majetku
Obecně se v tomto směru doporučuje:
- Aktualizovat své pojištění alespoň co 2 roky.
- Aktualizovat své pojištění vždy po rekonstrukci, stavebních úpravách nebo pořízení nového vybavení domácnosti.
- U pojistných smluv, které jsou starší více než 4 roky přesjednat pojistku na aktuální produkt, který obsahuje nová rizika nebo vyšší sublimity.
Možnou cestou je také indexace, díky které budete mít jistotu, že vaše pojistná smlouva bude odpovídat aktuálním cenám. I když bývá klientům nabízená už při sjednání, využívá ji velmi malé množství lidí.
Co je to nadpojištění nemovitosti a domácnosti?
Nadpojištění majetku vzniká v případě, kdy je pojistná částka ve smlouvě vyšší, než jaká je skutečná hodnota domácnosti nebo nemovitosti. V případe pojistné události s ním nedostanete vyšší pojistné plnění, a navíc zbytečně přeplácíte na pojistném.
Podívejte se na aktuální nabídku pojištění domácnosti
Chcete si udělat představu o tom, jak vypadá aktuální nabídka pojišťoven ohledně pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti? Použijte online kalkulačku a během pár minut ji uvidíte. Stačí zadat pouze základní údaje o vašem domově, zvolit si pojistná rizika, upravit limity pojistného plnění a danou pojistku si klidně během pár minut z pohodlí vlastního domova i sjednat. Uvidíte, že to zvládnete levou zadní, a kdyby náhodou ne – stačí se obrátit na náš tým specialistů (přes chat, telefon či e-mail), kteří jsou tu od toho, aby vám pomohli a poradili.