Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kde a jak využít nabíjecí stanice pro elektromobily?

Publikováno: 13.02.2024

Elektromobilita zažívá v České republice velký rozmach. Majitelé elektromobilů mohou využít rozsáhlou síť veřejných nabíjecích stanic, ale také si pořídit vlastní nabíječku domů. V našem článku se dozvíte, kde a jakým způsobem využít nabíjecí stanice nebo kolik veřejné a domácí nabíjení stojí. Také vám poradíme, jak ideálně váš elektromobil pojistit.

nabíjecí stanice pro elektromobily

Kde nabít elektromobil?

Majitelé elektromobilů mají hned několik možností, kde svůj vůz nabít. Tou nejpohodlnější a nejvýhodnější jsou domácí nabíječky, ale za cenu nemalé počáteční investice a změny elektrické distribuční sazby. Pak je tu stále se zvyšující množství veřejných nabíjecích bodů, včetně rychlonabíječek, které spravují různé soukromé subjekty.

Veřejné nabíjecí stanice pro elektromobily

Vůbec první veřejná elektronabíjecí stanice pro elektromobily byla v ČR registrována v roce 2011. Od té doby jejich počet narostl na 2 313. Síť nabíjecích stanic je v současnosti skutečně natolik rozsáhlá, že nemusíte mít žádné obavy z dojezdu. Čerpací stanice s elektronabíječkou jsou na dálnicích v ČR navíc označeny symbolem elektrické nabíječky.

Ani u elektroauta nezapomínejte na sjednání povinného ručení a havarijního pojištění. Pro srovnání nabídek využijte naši bezplatnou online kalkulačku.

srovnejte si POVINNÉ RUČENÍ

Typy nabíjecích stanic

Typ nabíječky Počet dobíjecích bodů v ČR Rychlost nabití
AC (klasické nabíjení střídavým proudem) 3 221 v závislosti na spotřebě a velikosti baterie i několik hodin (slouží pro dobití několika procent)
DC (rychlonabíjení stejnosměrným proudem do 99 kW) 1 092 cca 23 % za 7 min.; cca 85 % za 30 min.; cca 95 % za 45 min.
UFC DC (rychlonabíjení stejnosměrným proudem nad 99 kW) Jsou zahrnuty do počtu DC dobíjecích bodů. cca 80 % za 15 min.

Zdroj: cistadoprava.cz

Kde najít veřejnou nabíjecí stanici?

Značnou část nabíjecích stanic vlastní velké energetické firmy, ale našli bychom je také u velké části čerpacích stanic a supermarketů i nákupních center. Zdaleka nejvíce veřejných nabíjecích stanic pro elektromobily ve městech najdete v Praze a v Brně. V případě krajů je pak nejhustěji pokrytý Středočeský a Jihomoravský kraj. Nejméně nabíjecích stanic je ve Zlínském a Karlovarském kraji, ale i tak jich zde najdete několik desítek.

Mapa nabíječek v ČR

Zdroj: cistadoprava.cz

Počty veřejných nabíjecích stanic dle krajů

Kraj Počet nabíjecích stanic
Hlavní město Praha 1 129
Středočeský kraj 650
Jihomoravský kraj 488
Královéhradecký kraj 355
Moravskoslezský kraj 322
Jihočeský kraj 253
Plzeňský kraj 189
Ústecký kraj 183
Olomoucký kraj 160
Vysočina 154
Pardubický kraj 144
Liberecký kraj 104
Zlínský kraj 95
Karlovarský kraj 87

Zdroj: cistadoprava.cz; data k roku 2023.

Cena nabíjení elektromobilu

Ceníky za dobití elektromobilu jsou různé a závisí na tom, kdo danou stanici provozuje. Obvykle je ale průměrná cena u AC nabíječek okolo 8 až 12 Kč, u DC nabíječek asi 12 až 15 Kč. Nižší částky mají obvykle uživatelé nabíječek, kteří jsou registrováni u energetických společností a využívají jejich stanice.

Další poplatky se objevují v případě, že nabíjíte nad časový a kapacitní limit, většinou jde o 2 Kč/min.

Nabíjení elektromobilu zdarma?

Ještě donedávna mohli čeští řidiči využívat velkorysých nabídek obchodních řetězců a při nákupu u nich nabít svůj elektromobil zcela zdarma. Od konce roku 2022 to ale už možné není. Kvůli energetické krizi a velkému nárůstu elektromobilů v ČR bylo nabíjení pro zákazníky obchodů zpoplatněno.

Chcete ušetřit na nákupu elektromobilu? Máme pro vás TOP 5 nejlevnějších elektromobilů na českém trhu.

Díky naší online kalkulačce zase ušetříte na pojištění.

Nabíjení elektromobilu doma

Nejkomfortnějším způsobem nabíjení elektromobilu je pomocí domácí nabíjecí stanice pro elektromobily, tzv. wallboxu. Jde o řešení, při kterém máte dobíjení pod vlastní kontrolou; nabít vůz lze jednoduše přes noc, takže druhý den vyrážíte s plnou baterií. Navíc ušetříte tím, že nemusíte platit za nabíjení z veřejné sítě. Nejdražší je na wallboxu pořizovací cena, která může být různá, vždy záleží na výkonu a použitých technologiích. Nejnovější wallboxy lze obsluhovat na dálku pomocí aplikace v mobilu.

Cena za domácí nabíječku se pohybuje od 10 000 Kč do 79 000 Kč (nejčastěji za kvalitní wallbox zaplatíte okolo 18 000 Kč). Ke koupi domácí nabíjecí stanice zkuste využít i státní dotační program Nová zelená úsporám, z kterého lze získat nemalé finanční prostředky na pořízení wallboxu.

Přečtěte si u nás o dalších dotacích na elektromobil.

Výhoda domácích nabíječek je ta, že si můžete zřídit dvoutarifní distribuční sazbu D27d, takže lze vůz nabíjet proudem, který je v určitých hodinách levnější. Ušetřit se tak dá až 50 % oproti běžné, jednotarifní sazbě. Nezapomínejte, že pokud chcete žádat o změnu distribuční sazby, je nutné, aby rozvody zkontroloval odborník a také zajistil instalaci wallboxu.

Způsoby nabíjení doma:

  • Wallbox (speciálně uzpůsobená nabíječka pro elektromobily, která je připevněna ke stěně nebo na stojan; výkon wallboxu by měl souhlasit s maximálním příjmem výkonu vaší autobaterie)
  • AC nabíjení přes klasickou zásuvku (přes 230V zásuvku se baterie může nabíjet až 2 dny)
  • Nabíjení přes třífázovou průmyslovou zásuvku (400V zásuvka nabije vůz rychleji než klasická, ale hrozí přetížení a zkrat sítě)

Cena nabíjení elektromobilu doma se samozřejmě odvíjí od vaší ceny elektřiny. Na Ušetřeno.cz se můžete přesvědčit, zda náhodou za elektřinu nepřeplácíte.

Pojištění elektromobilu

Pořízení elektromobilu není levnou záležitostí. Proto je vhodné si k němu sjednat i kvalitní havarijní pojištění. V případě pojistné události totiž můžete z pojistky zaplatit nákladné opravy a náhradní díly, které obsahují složité technologie. Samozřejmostí je i povinné ručení, protože se jedná o výkonný vůz, stejně jako jsou vozy s benzínovým a naftovým motorem. V případě autopojištění se majitelé elektromobilů mohou těšit z poměrně levného povinného ručení.

Pokud si takové pojištění pro váš elektromobil potřebujete sjednat, ale neznáte ceny pojišťoven na českém trhu, využijte jednoduše náš srovnávač povinného ručení nebo srovnávač havarijního pojištění na Top-Pojištění.cz, kde si můžete nastavit i přesnější parametry vaší pojistky a zvolené pojištění si klidně hned sjednat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ