Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dovoz auta z Rakouska - na co si dát pozor?

Publikováno: 26.09.2024

Omrzela se vám domácí automobilová nabídka? Nenašli jste v bazaru za humny, co jste hledali? Dovoz auta z Rakouska může být vítanou variantou, pokud vás tuzemský trh neuspokojil. Má však svá specifika a vyžaduje některé úkony, které byste při nákupu v Česku řešit nemuseli. Jaké? Vše si povíme krok za krokem. 

Dovoz auta z Rakouska

K vašemu novému vozu budete potřebovat povinné ručení. Využijte naši online kalkulačku a zjistěte si, kde vás vyjde nejvýhodněji:

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Jak najít prodejce aut z Rakouska?

Dovoz aut ze zahraničí není žádná novinka. Lidé tuto variantu volí buď proto, že domácí nabídka není dostatečně bohatá, případně naleznou v zahraničí lepší cenu, anebo věří, že auta na vzorných německých či rakouských dálnicích zůstávají v lepším stavu. 

Ať tak nebo tak, dovoz auta ze zahraničí může být pro mnohé vítanou změnou. 

V první řadě je ale potřeba projít si místní trh. Pokud pokukujete po vozidle z Rakouska, můžou vám k tomu pomoci například tyto stránky: 

  • Willhaben.at
  • Autoscout24.at
  • Mobile.de

Vybírejte pečlivě a nenechte se obalamutit dobrým dojmem z toho, že je auto ze zahraničí, a tudíž mu nehrozí praktiky běžné u českých prodejců (jako kamuflování závad, stáčení tachometru a podobně). Dbejte na detail, ptejte se prodejce, chtějte dodatečné fotky. Zkrátka postarejte se o to, abyste po příjezdu na místo nebyli z něčeho nepříjemně překvapení, nebo i později nezplakali nad výdělkem. 

Až si budete jistí, že jste si dopředu zjistili vše, co zjistit šlo, a koupě daného vozu vás pořád láká, domluvte si s prodejcem schůzku i s případným odkupem auta. 

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Postup při dovozu auta z Rakouska

Předpokládejme, že jste si zvolený vůz i jeho majitele dostatečně proklepli a teď se vypravujete na cestu k našemu jižnímu sousedovi. Pokud nejste sami zběhlí v auto-moto ranku, určitě oceníte, když se s vámi na cestu vydá i někdo, kdo rozezná klínový řemen od autobaterie a pomůže vám na místě s technickou prohlídkou vozu. 

Kromě stavu vozidla vás bude zajímat také to, zda vám prodávající dá k autu veškerou nutnou dokumentaci. Měli byste od něj obdržet: 

  • Malý technický průkaz - Zulassungsbescheinigung Teil I.
  • Velký technický průkaz - Zulassungsbescheinigung Teil II.
  • Servisní knížku s potvrzením o technickém stavu vozidla - Begutachtung
  • Kupní smlouvu

Právě u kupní smlouvy buďte obezřetní a klidně si její znění vyžádejte dopředu, abyste si ji mohli pečlivě přeložit a prostudovat. 

Jestliže je kupní smlouva v pořádku, stav vozidla odpovídá vašim představám a dokumentace obsahuje vše, co potřebujete, můžete podepsat smlouvu a přejít k finanční transakci. Na základě toho je pak auto vaše. 

Nyní vás čeká byrokratické kolečko. Jeho průběh se odvíjí od toho, jakým způsobem budete auto dostávat k sobě do vlasti. Pokud k jeho převozu použijete vlek, případně se obrátíte na specializovanou firmu, budete mít o starost méně. Jakmile ale budete chtít v novém voze odjet po rakouských komunikacích, musíte si napřed oběhat úřady.

Konkrétně se vypravíte na úřad zvaný Zulassungsstelle. Kde přesně se nachází nejbližší pobočka, zjistíte na stránkách místní asociace pojišťoven Versicherungsverband Österreich, zkráceně VVO. Na místě si pak zažádáte o dočasnou registrační značku (Kennenzeichen, Kfz). 

Potřebovat k tomu budete:

  • Kupní smlouvu
  • Doklad totožnosti
  • Velký technický průkaz a doklad o technickém stavu vozidla
  • Povinné ručení 

Výhodou je, že si dočasné povinné ručení můžete opatřit přímo na tomtéž úřadě. 

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Co při dovozu auta oběhat v Česku?

Pokud toto všechno splníte, obdržíte rakouské převozní značky a s nimi už se vesele můžete vydat se svým novým vozem domů. Tam vás ovšem budou čekat ještě klasické povinnosti spojené s přihlášením nového auta. 

To znamená, že budete muset napřed zavítat na stanici technické kontroly, kde si zařídíte evidenční kontrolu vozidla. Dále si budete muset zařídit plnohodnotné povinné ručení. Na registru vozidel po vás budou chtít také doklad o řádné platbě DPH, pokud se na vás vztahuje. Obecně platí, že DPH musíte uhradit, jestliže kupujete nové auto, tedy takové, od jehož první registrace neuplynulo více jak šest měsíců, nebo které nemá najeto více jak 6 tisíc kilometrů. 

Až doložíte všechny tyto náležitosti a zaplatíte správní poplatek 800 korun, vydá vám obecní úřad s rozšířenou působností české registrační značky a vy budete moci vesele brázdit silnice s novým čtyřkolým mazlíčkem. 

Cena za dovoz auta z Rakouska

Koupit si vůz v Rakousku může mít své značné výhody. Ať už jde o cenu, či to, že tamní vozy bývají mnohdy lépe opečovávané. Dovoz ze zahraničí má ale i svá negativa a jedním z nich je právě cena. 

Do výsledné sumy totiž musíte započítat mnohé vzniklé náklady. Jednak za samotnou cestu do Rakouska, respektive paliva a dálniční známku, případně i přespání v Rakousku. Dále je to kolem 60 eur za dočasné povinné ručení, správní poplatek za vyřízení převozní značky kolem 80 eur a samotné značky za 36 eur. V Česku pak za evidenční kontrolu zaplatíte 500 korun, správní poplatek za registraci vozidla činí 800 korun.

Pokud se vypravíte do Rakouska po vlastní ose, zkontrolujte si před cestou, co nesmí chybět podle tamních zákonů v povinné výbavě. A pro jistotu přibalte také cestovní pojištění.

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Povinné ručení a havarijní pojištění

Cena povinného ručení je individuální a odvíjí se od vaší škodní historie i vlastností nového auta. Pomocí naší online kalkulačky si můžete výslednou sumu jednoduše během pár kroků spočítat a rovnou si z pohodlí domova sjednat povinné ručení, které se vám bude nejvíce zamlouvat. 

Za zvážení stojí také opatřit si havarijní pojištění. To sice není dané zákonem, ale může se vám hodit. Například při přírodních katastrofách nebo srážce se zvěří. I k tomu můžete použít naši online kalkulačku havarijního pojištění. 

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Autor: Maxim Hrozný