Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co dělat při srážce se zvěří

Publikováno: 25.09.2022

Podzim je v plném proudu a s tím souvisí i vyšší riziko srážky se zvěří. Na našich stránkách se tomuto tématu aktuálně věnujeme tak, abyste se dozvěděli vše, co potřebujete k případnému střetu vědět. Od sjednání pojištění, přes vyřízení pojistné události.

Co dělat při srážce se zvěří

Pojištění na střet se zvěří

Základní povinné ručení zdaleka není dostačující, jelikož většinou střet se zvěří nijak nekryje. Hrozilo by vám tedy, že byste vše platili z vlastních peněz. Nejčastěji proto bývá střet se zvěří součástí připojištění, například balíčku havarijního pojištění. V takovém případě vám může pojišťovna krýt pojistnou událost až do výše hodnoty vozidla. Myslete raději na fakt, že volně žijící zvěř za nehodu dle pojišťoven nemůže, za následky zodpovídá vždy řidič.

TIP I

V případě, že srazíte domácí nebo hospodářské zvíře, je vše jinak. Škodu totiž většinou hradí jeho majitel, který nezajistil, aby se zvíře volně nepohybovalo. Výjimku může ovšem tvořit zvíře, které bezprostředně slouží k výkonu povolání nebo jde například o asistenčního psa pro nevidomé. Jeho majitel pak škodu uhradit nemusí, pokud prokáže, že dodržel jeho řádný dozor.

Co při srážce dělat?

V momentě, kdy víte, že není možné se srážce vyhnout, eliminujte škody tím, že nebudete strhávat volant. Nejbezpečnější možností srážky se zvířetem je jet rovně, soustředit se na brzdění a na to, aby vůz zůstal na silnici. Automobily jsou právě na čelní střet lépe přizpůsobeny. Následně je nutné dodržovat předepsaná pravidla pro jakoukoliv nehodu, to znamená zapnout výstražná světla, obléknout sobě a posádce reflexní vesty a na silnici postavit výstražný trojúhelník, abyste zabránili hromadné havárii.

Následně volejte asistenční službu své pojišťovny, jejíž číslo najdete na zelené kartě, kterou u sebe musíte mít. Asistenční služba vám poradí, jak dále postupovat. Většinou se totiž musí k takové nehodě volat policie a to i v případě, že by zvíře po srážce ze silnice uteklo. Je nutné totiž srážku nahlásit správě honitby, která se o zraněné nebo mrtvé zvíře postará.

TIP II

Rozhodně zvíře nikam neodnášejte ani jej nenakládejte do svého vozu. Jednak může být nemocné, v případě zranění podrážděné a útočné (zejména divoké prase), a jednak jde o pytláctví.

Chcete-li se o možnostech připojištění povinného ručení nebo havarijního pojištění, navštivte naše stránky. Právě období podzimu bývá pro střet se zvěří nejrizikovější.