Chorvatsko v Schengenu - co se mění?
Publikováno: 26.06.2024
Možná se do Chorvatska letos chystáte poprvé. Možná už tam jezdíte celá léta. Každopádně byste měli vědět, že od vstupu Chorvatska do Schengenu funguje mnoho věcí jinak. V roce 2023 země vstoupila do schengenského prostoru a zavedla placení eury. Co to pro Čechy znamená? V následujících řádcích se dozvíte vše podstatné.
Nezapomínejte na cestovní pojištění do Chorvatska, využijte přehledné srovnání pro sjednání cestovního pojištění do Chorvatska online. Nyní cestovní pojištění s 60% slevou.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Chorvatsko v Schengenu
Česká republika je v Schengenu již od 21. prosince 2007. Většina z nás si na to zvykla už natolik, že nás dokáže překvapit, když nějaká evropská země v schengenském prostoru ještě není (a když tedy nemá zavedený volný pohyb osob přes hranice). Cestovní pojištění je stále základem bezproblémové dovolené.
Chorvatsko na přijetí čekalo několik let. Už před více než třemi lety Evropská komise usoudila, že je tato jihoevropská země připravena na členství v schengenském prostoru a stejně tak zvládne přechod na novou měnu - euro. Až od 1. ledna 2023 se to stalo realitou - vstup Chorvatska do Schengenu přišel téměř přesně 10 let od jeho vstupu do Evropské unie. A stalo se tak 27. zemí v schengenském prostoru.
Kontroly na hranicích v Chorvatsku
Co přesně znamená, že je Chorvatsko v Schengenu? Pro Chorvaty to uvnitř jejich hranic nepřináší téměř žádné změny. Ale projevuje se to, jakmile chce kdokoliv překročit chorvatské hranice. Kontroly na hranicích v Chorvatsku fungovaly až do konce loňského roku. Od 1. ledna 2023 ale byly zrušeny. Přes hranice je tedy možné volně projíždět i přecházet.
Pro turisty mířící na dovolenou k moři to znamená, že přejedou hranice bez čekání, bez front a naprosto plynule. Ostatně, totéž platí i pro překročení námořních hranic a od 26. března 2023 byly také zrušeny kontroly na vzdušných hranicích.
Další výhody Chorvatska v Schengenu
Co dalšího přinesl Chorvatsku vstup do schengenského prostoru? Například fakt, že od 1. ledna 2023 začalo Chorvatsko vydávat tzv. schengenská víza. Navíc může země konečně naplno využívat schengenský informační systém.
Obyvatelé z příhraničních obcí také mohou volně opouštět hranice svého státu i mimo hraniční přechody. Toto právo jim zaručuje článek 6 Schengenské smlouvy z roku 1985.
Leckdo si myslí, že schengenský prostor zajišťuje také volný pohyb zboží a kapitálu přes hranice členských států. Ale tak to není - tato možnost existuje díky Evropskému hospodářskému prostoru, jehož členy jsou všechny země EU (a tři další evropské státy). Takže ano, i v Chorvatsku platí volný pohyb zboží přes hranice, ale už je to nějaký ten rok.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Přijetí eura
Schengenský prostor Chorvatsko více zpřístupňuje turistům a dalším cestovatelům. Ale fakt, že se v Chorvatsku platí eurem, se vstupem do Schengenu nijak nesouvisí. Jedná se o dvě rozdílné záležitosti, které se ovšem v Chorvatsku udály v tentýž čas. Chorvatsko vstoupilo do eurozóny, což znamená, že přijalo společnou evropskou měnu.
Od roku 2023 si tak při cestě do Chorvatska musíte připravit eura. Nebo počítat s tím, že z tamních bankomatů dostanete už jen společnou evropskou měnu. Po vstupu do eurozóny sice ještě čtrnáct dní existovala v Chorvatsku možnost platit jak kunou, tak eurem, počínaje 14. lednem 2023 už ale zůstala jediná možnost - platit eurem. Pokud se tedy chystáte do Chorvatska na dovolenou, nemělo by vás překvapit, že na cenovkách uvidíte za číslovkou znak eura: EUR.
Mince společné evropské měny ražené v Chorvatsku dostaly, jak už bývá zvykem, symboly spjaté s historií země. Je na nich mapa Chorvatska, hlaholice a podobizna Nikoly Tesly, o jehož původ vedou Chorvati už roky spor se sousedními Srby.
Směnný kurz činil po zavedení eura 7,5345 kuny za euro a až do konce roku 2023 bylo možné kuny směnit v chorvatských bankách zdarma. Od té doby je možné kuny směnit už jen v chorvatské národní bance. S koncem roku 2023 tedy tato měna prakticky přestala existovat.
Vstupy Chorvatska do mezinárodních organizací
Chorvatské milníky | Datum |
---|---|
Vstup do NATO | 1. 4. 2009 |
Vstup do Evropské unie | 1. 7. 2013 |
Vstup do Schengenu | 1. 1. 2023 |
Vstup do eurozóny | 1. 1. 2023 |
Cesta do Chorvatska
Plánujete vyrazit letos do Chorvatska? Rozhodně v tom nejste sami. Podle odhadů tam zamíří opět kolem milionu Čechů. Chorvatsko sice kvůli přechodu na jinou měnu mírně podražilo, ale pořád se jedná o jednu z nejlevnějších dovolených u moře. Cestovat do Chorvatska můžete přitom letadlem, autobusem, vlakem, autovlakem nebo po vlastní ose autem. Poradíme vám, kolik stojí cesta autem do Chorvatska a na co se připravit.
Nezapomeňte si při vycestování za hranice sjednat odpovídající cestovní pojištění do Chorvatska, které se o vás v případě potřeby postará. Díky naší online kalkulačce cestovního pojištění si můžete srovnat nabídky pojišťoven a sjednat si takové pojištění, které bude nejlépe odpovídat vašim potřebám. Vše jednoduše, online a během pár minut. Cestovní pojištění je zkrátka základ.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Povinná výbava a dálniční poplatky v Chorvatsku
Máme pro vás přehledně sepsanou povinnou výbavu v Chorvatsku a k tomu informace o dálničních poplatcích.
Před cestou autem samozřejmě nezapomeňte ani na jeho pojištění. Základem je povinné ručení, bez kterého vyjet nemůžete, ale stejně tak byste měli mít uzavřené havarijní pojištění, které vám může vytáhnout trn z paty v případě poškození vašeho auta.
Využijte naší bezplatné kalkulačky a porovnejte si nabídky havarijního pojištění.