Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Přepis auta neboli přepis vozidla, jak na to?

Kupujete nebo prodáváte vozidlo a děsíte se toho, co vše budete muset podstoupit při vyřizování na úřadech? Nebojte, panika není na místě. Pojďme se na celý proces přepisu vozidla podívat společně. A poradíme, jak vyřídit povinné ručení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je přepis auta?

Přepis auta je převod vozidla na nového vlastníka v registru motorových vozidel. Typicky se s tímto termínem setkáte při prodeji vozidla, jeho darování nebo třeba převodu na manželku/manžela.

Pro tento úkon je potřeba buď osobně navštívit obecní úřad s rozšířenou působností a tam najít odbor dopravy, nebo vše vyřídit elektronicky prostřednictvím Portálu dopravy.

Tato novinka je dostupná od února 2024. Žádost musí elektronicky podat vždy původní majitel, jeho údaje se ve formuláři automaticky předvyplní a následně už je nutné dopsat pouze:

  • údaje o novém majiteli vozidla,
  • své kontaktní údaje,
  • dopravní odbor, který má žádost vyřídit.

Vždy je ovšem potřeba mít po ruce potřebné doklady a dokumenty. A neodmyslitelně se s přepisem auta pojí také zrušení stávajícího povinného ručení a jeho následné sjednání novým majitelem.

Přepis auta

Co je potřeba k přepisu auta?

Pro přepis ojetého vozidla jsou třeba následující dokumenty:

  • osobní doklady obou smluvních stran (pokud přepis provádí jen jeden z nich, pak i plná moc s ověřeným podpisem),
  • velký technický průkaz (pokud ho ještě máte - nově se totiž už nevydává),
  • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),
  • doklad o získání vozidla - kupní, leasingová smlouva, faktura, rozhodnutí o dědictví apod.,
  • u podnikatelů živnostenský list nebo koncesní listina, u firem notářsky ověřený výpis z obchodního rejstříku,
  • potvrzení o úhradě správního poplatku, u některých vozidel pak i o úhradě ekologické daně,
  • žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla.

Platná zelená karta už není potřeba - pojišťovny ji přestaly v papírové formě vydávat a není nutné mít ji u sebe ani při řízení vozidla. Úřady i policie si platnost pojištění ověří online.

Platí ale, že při přepisu auta už musí být povinné ručení sjednáno na nového majitele - a to staré musí být zrušené. Ideální je udělat to takřka zároveň, aby auto nezůstalo bez povinného ručení ani den.

Spočítejte si své povinné ručení přes naši online kalkulačku. Tu nejvýhodnější nabídku si pak rovnou můžete sjednat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Plná moc na přepis auta

Přepis vozidla probíhá na základě společné žádosti původního a nového vlastníka. V případě, že se přepisu nemohou zúčastnit oba, může změnu vlastníka provést pouze jedna ze stran. Potřebuje k tomu ale úředně ověřenou plnou moc od druhého člověka.

Jak přepsat auto?

Po prodeji vozidla je nový majitel dle zákona povinen do 10 pracovních dnů od podpisu kupní smlouvy podat žádost o zápis změny vlastníka vozidla na příslušném registru. Aby bylo vše přehlednější, přinášíme informace o přepisu z pohledu prodávajícího i kupujícího.

Přepis auta z pohledu prodávajícího

V první řadě si připravte kupní smlouvu, která bude obsahovat všechny potřebné náležitosti:

  • identifikační údaje obou stran - min. jméno, příjmení, datum narození a úplnou adresu;
  • identifikaci daného vozidla - uvádějte min. dva identifikační údaje, v ideálním případně registrační značku, VIN i číslo velkého technického průkazu;
  • datum prodeje;
  • podpisy obou smluvních stran;
  • kupní cenu.

Kupní smlouvu na vozidlo si můžete stáhnout zde::

Na úřadu je pak nutné vyplnit speciální formulář na přepis auta, jímž je Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla. Ten dostanete v papírové podobě přímo na místě, popřípadě si ho můžete předem stáhnout z webu Ministerstva dopravy ČR, vytisknout a vyplnit.

Nezapomeňte také, že vaše povinné ručení zaniká ve chvíli, kdy podáte výpověď ze smlouvy z důvodu změny vlastníka. Proto ji hlavně nezapomeňte včas u své pojišťovny podat. Jinak byste totiž povinné ručení platili i dál a zbytečně.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Přepis vozidla z pohledu kupujícího

Pokud vám prodávající dal plnou moc k převodu vozidla, pak prvním krokem bude sjednání povinného ručení. Zelená karta je totiž jeden z dokladů, nutných pro převod vozidla (a to i přesto, že ve fyzické formě ji pojišťovny už nevydávají - ale existence zelené karty tím nekončí).

Poté následuje evidenční kontrola, která se týká ojetých vozidel. U nových, dosud neregistrovaných aut vyžadována není. Smyslem evidenční kontroly je zjistit, zda skutečné údaje o vozidle (především číslo karosérie, tzv. VIN kód) souhlasí s údaji zapsanými v technickém průkaze. Evidenční kontrola se provádí na vozidlo, nikoliv na konkrétní osobu, takže ji může zařídit jak prodávající, tak kupující. Zajišťují ji stanice technické kontroly (STK) a pro účely registrace vozidla je platná 30 dní od data vystavení.

Od 1. března 2023 platí, že protokol o evidenční kontrole už s sebou na úřad nemusíte nosit - úředník si ho dohledá online.

Přepis auta v rodině a přepis auta bez kupní smlouvy

Pokud plánujete přepsat auto na manželku, manžela, potomky nebo jiného rodinného příslušníka, budete potřebovat darovací smlouvu. Ta obvykle obsahuje následující:

  • pojmenování obou smluvních stran;
  • specifikaci darované movité věci;
  • darování movité věci bezplatně;
  • příjem daru darovaným;
  • podpisy.

Po úspěšném darování auta pak musíte sjednat s pojišťovnou nové povinné ručení. Vše lze naštěstí udělat online. A přepis auta v rodině je samozřejmě nutné zlegalizovat i na obecním úřadu s rozšířenou působností, případně online.

České zákony dovolují i přepis auta bez kupní smlouvy - neboli je možné dohodu uzavřít i jen ústně. Pro jednání s úřady si ale raději připravte ověřenou plnou moc nebo nějakou písemnou dohodu ručně podepsanou oběma účastníky.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Přepis auta online

Jak už jsme zmiňovali na začátku, od února 2024 je možný také přepis auta elektronicky. Udělat to můžete přes Portál dopravy, kam se přihlásíte přes svou Identitu občana (Bank ID, NIA ID, mobilní klíč…). Následně si vyberete, o jakou službu máte zájem:

  • převod auta na jinou osobu,
  • registraci vozu po koupi v ČR nebo dovozu,
  • vydání další registrační značky,
  • vyřazení vozidla z provozu,
  • oznámení ztráty, zničení nebo odcizení registrační značky vozidla

Díky přihlášení se v příslušném formuláři předvyplní vaše údaje i údaje o vozidle a vy už pak jen dopíšete ty zbývající. Co se týká přepisu auta online, tak pak už jen stačí odeslat žádost. Jakožto prodávající získáte jedinečný kód, který pak přepošlete novému majiteli a ten žádost dokončí.

Správnímu poplatku se nevyhnete ani při elektronické žádosti. Nicméně ten je o 20 % nižší, což potěší.

Cena za přepis auta

Většinou se jedná o celkovou částku 1 200 korun. Ale může být i několikanásobně vyšší:

  • na úřadě zaplatíte za evidenci osobního auta 800 korun, při elektronickém vyřízení 640 korun,
  • evidenční kontrola stojí v průměru 400 korun,
  • poplatky za ověření podpisu (například na Czech POINTU) jsou 50 Kč/podpis,
  • pakliže vozidlo nesplňuje emisní normu, platí se při přepisu z prvního majitele na dalšího i ekologická daň - její výše je 3 000 až 10 000 korun,
  • další peníze navíc jsou za novou registrační značku, což ale není nutné. Pokud ji přesto chcete, připravte si 200 Kč za každou tabulku a správní poplatek 50 Kč (u značky na přání je to až 5 000 korun za kus).

Poplatek za přepis vozu platíte podle toho, jak se s kupujícím/prodávajícím domluvíte. Neexistuje žádná zákonná povinnost, kdo by jej měl zaplatit.

Povinné ručení při přepisu vozidla

Sjednání pojištění vozu může být jednoduché a rychlé díky Top-Pojištění.cz. Vše můžete udělat z pohodlí domova, od kalkulace, přes srovnání produktů, až po sjednání povinného ručení nebo i havarijního připojištění. Není na tom nic složitého.

Nejste s chytrým telefonem nebo tabletem zrovna dobří kamarádi? Nevadí, kontaktujte nás a naši specialisté s vámi vyberou a sjednají vhodné pojištění telefonicky a zcela zdarma!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Autor: David Derka