Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dovoz auta ze zahraničí? Takhle ho v ČR správně přihlásíte

Lepší cena, větší výběr a kvalitnější stav vozidla. To jsou nejčastější důvody, proč čím dál víc dáváme přednost nákupu auta za hranicemi. Ale výběrem toho ,,správného parťáka na cesty" to nekončí. V našem článku pro vás máme informace o tom, jak auto dovezené ze zahraničí správně pojistit a zaregistrovat v České republice.

Jak na převod vozidla na nového majitele

Dovoz auta ze zahraničí

I v zahraničí se samozřejmě nákup řeší kupní smlouvou. Předpokládejte, že bude v cizím jazyce. V takovém případě si dobře ověřte její obsah. Zároveň si od bývalého majitele vyžádejte doklad z městského úřadu, že byl vůz v daném státě odhlášen. Také nezapomeňte převzít velký a malý technický průkaz a případně další doklady, které k autu jsou zapotřebí.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Způsoby dovozu vozidla ze zahraničí

Kupní smlouva je podepsaná, teď je potřeba vaše auto dostat domů. To můžete provést dvěma způsoby:

  • Na vleku - nebudete potřebovat dočasné pojištění, ani převozní značky.
  • Na kolech - je potřeba si sjednat dočasné povinné ručení i převozní značky, které vyřídíte na registračním úřadě v dané zemi. Raději si předem zjistěte úřední hodiny. Převozní značky platí po omezenou dobu, obvykle 10 dnů.

TIP:

Kupní smlouvu mějte u sebe. Můžete ji potřebovat na hranicích při kontrole.

Přihlášení vozidla ze zahraničí

Při koupi auta v zahraničí je nutné projít několik kroků, abyste s ním mohli v poklidu jezdit. Nejdříve musí vůz projít technickou prohlídkou a následně musí být zapsán do českého registru vozidel. Jednotlivé kroky si pro jistotu projdeme.

Státní technická kontrola (STK)

První krokem při dovozu vozidla je jeho kontrola. V případě, že jste vaše nové vozidlo koupili v některé ze zemí Evropské unie anebo ve Švýcarsku, Norsku, Islandu či v Lichtenštejnsku, a má zde platnou technickou, bude vám stačit pouze evidenční prohlídka a nepotřebujete STK. Evidenční prohlídka stojí jen 1 000 Kč.

Pokud jste ale auto zakoupili v některém z ostatních států, budete muset projít STK (k té je potřeba malý a velký technický průkaz vozidla). Po provedení této kontroly pak obdržíte:

  • Protokol o technické prohlídce
  • Protokol o emisích
  • Technický protokol
  • Přílohu k technickému protokolu

Zápis do registru silničních vozidel

O zápis do registru žádá jak vlastník vozidla, tak jeho provozovatel (pokud se jedná o dvě různé osoby). V případě, že se některý z nich nemůže na úřad dostavit osobně, lze tuto situaci řešit:

  • Předložením žádosti s úředně ověřeným podpisem.
  • Předložením plné moci pro případ zástupu, opět s úředně ověřeným podpisem.

Pro vaši potřebu si můžete vzor žádosti o zápis vozidla do registru silničních vozidel stáhnout.

K zápisu do registru budete potřebovat:

  • Vyplněnou žádost o zápis
  • Originál zahraničního velkého a malého technického průkazu
  • Technický protokol s přílohou (pokud jde o vozidlo, které potřebuje schválit technickou způsobilost)
  • Protokol o evidenční kontrole
  • Zelenou kartu jako potvrzení o uzavření povinného ručení
  • Občanský průkaz
  • Živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku (podle toho, zda žádá fyzická anebo právnický podnikající osoba)
  • Doklad o zaplacení DPH. Ten hradíte v případě, kdy má vozidlo najeto méně než 6 000 km anebo vám bylo předáno do 6 měsíců od jeho první registrace.

Cena přihlášení vozidla ze zahraničí

Typ vozidla Výše částky
Osobní automobil, autobus, nákladní automobil, traktor, pracovní stroj 800 Kč
Přípojné vozidlo s nejvyšší povolenou hmotností nad 750 kg 700 Kč
Přípojné vozidlo s nejvyšší povolenou hmotností 750 kg a nižší 500 Kč
Motocykl s obsahem 50 cm3 a nižším 300 Kč

V případě, že vozidlo nesplňuje dané emisní normy, budete muset také uhradit ekologickou daň. Ta se platí jednorázově a její výše (0 - 5 000 Kč) se určuje podle emisních norem, které vozidlo splňuje.

Vaše žádost bude vyřízena do 30 dnů, ale často je to i dříve. A pokud si chcete na úřadě ušetřit čas s čekáním - objednejte se na zápis vozidla předem online.

Přejeme tedy snadný průběh tohoto procesu a spoustu bezpečně najetých kilometrů! A pokud se s novým autem chystáte i na dovolenou - třeba do Chorvatska, máme pro vás pár tipů.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Bez povinného ručení ani ránu

Abyste mohli se svým novým autem vůbec jezdit po českých silnicích, tak samozřejmě potřebuje povinné ručení, které si v dnešní době můžete bez problému sjednat online, z pohodlí vlastního domova, stejně jako havarijní pojištění.

Povinné ručení musí mít každý vůz, který se pohybuje po našich silnicích. Neriskujte jízdu bez něj, hrozí vám totiž jednak pokuty, a jednak i riziko, že případnou nehodu zaplatíte ze svého.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ