Pojištění nemovitosti – proč je dobré ho mít?
Náš domov je jednou z nejcennějších věcí, kterou máme. Proto je samozřejmě potřeba ho chránit a zajistit proti případným událostem. V tomto článku se spolu podíváme na to, jak vám v tom pomůže pojištění nemovitosti.
Jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti?
Obě tyto pojistky spadají do pojištění majetku, přičemž rozdíl v nich je velmi jednoduchý. Pojištění domácnosti vám ochrání všechno vybavení bytu nebo domu, které z něj můžete odnést – nábytek, elektroniku, oblečení, knihy atd.
Pojištění nemovitosti se pak vztahuje na přímé škody na stavbě, která je spojena se zemí pevným základem. Tím se tedy myslí přímé stavební součástí daného bytu nebo domu. U některých pojišťoven se navíc setkáte i s možností pojištění stavby ve výstavbě.
Co můžete v rámci pojištění nemovitosti zajistit?
Samozřejmě ,,hlavní" nemovitost jako takovou (dům, byt, chatu nebo chatku) a její pevné součásti. Tedy:
- stěny;
- strop;
- střechu;
- okna;
- okapy;
- omítky atd.
Krom toho můžete dopojistit i vedlejší stavby, např.
- garáž;
- zahradní domek;
- skleník;
- kůlnu;
- plot;
- i bazén.
A co ti z vás, kteří bydlí v pronájmu? Pojištění pevných součástí má na starosti jejich majitel, tedy pronajímatel všeho bytu. Stačit vám tedy bude pojištění domácnosti, ke kterému si ale raději sjednejte i pojištění odpovědnosti, které vás vytáhne z prekérních situací, třeba když vytopíte sousedy. Znáte to - prasklý kohoutek nebo vyteklá myčka a mapy na stropě jsou tu raz dva.
Která rizika kryje pojištění nemovitosti?
V nabídce pojišťoven se nejčastěji setkáme s krytím těchto rizik:
- povodeň a záplava;
- vichřice a krupobití;
- sesuv půdy, lavina, pád stromu;
- požár výbuch nebo pád letadla;
- vandalismus krádež nebo vloupání.
Setkat se pak můžete setkat i s několika úrovněmi rozsahu jejich krytí. K výběru je např. základní rozsah anebo kompletní pojistná ochrana.
A jak vždy říkáme -pořádně se seznamte s pojistnými podmínkami dané pojišťovny, definicemi krytých rizik i výlukami z pojištění, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni.
Kolik stojí pojištění nemovitosti?
Cena pojištění se odvíjí od pojistného krytí a výše pojistného plnění. Vliv má samozřejmě i výše spoluúčasti a také lokalita, ve které se nemovitost nachází (např. kvůli povodňovým zónám).
POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI
Nastavte správně pojistnou částku!
Při stanovení pojistné částky se řiďte jednoduchým pravidlem - pojistěte si majetek na takovou cenu, za kterou byste si ho mohli znovu pořídit. Vyhnete se tak tomu, že vaše nemovitost bude podpojištěná. Co to znamená? Pokud si sjednáte pojištění na nižší cenu, než jakou vaše nemovitost skutečně má, sice možná ušetříte pár stokorun na pravidelných platbách, ale v případě škody se dočkáte menšího pojistného plnění. Podpojištění mohou navíc některé pojištění i penalizovat.
Myslete na aktualizaci smluv
Sjednáte si pojistku a pak ji necháte ležet v šuplíku několik let? Chyba! Pojištění nemovitosti vyplatí kontrolovat a aktualizovat - alespoň každé dva až tři roky. Nejen díky rostoucím cenám, ale i třeba v případě rekonstrukce vašeho domova, kterému jste navýšili jeho hodnotu.
Pokud chcete mít tedy svůj domov pojištěný úplně, mějte krom pojištění nemovitosti i výše zmíněné pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti (starou známou - pojistku na blbost). Věřte nám, že s tímhle ,,trojlístkem" se vám bude spát mnohem klidněji! 😉