Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění proti krupobití

Bouřky přinášejí kromě prudkého deště a vichřice často také krupobití, které dokáže napáchat poměrně velké škody na majetku, a to nejen na autě, ale i na domě. Je možné se škodám z krupobití nějak bránit? A jak správně sjednat a využít pojištění proti krupobití?

POROVNAT POJIŠTĚNÍ MAJETKU

Co je to krupobití?

Krupobití je meteorologický jev související s bouřkami. Kroupy vznikají vlivem proudění vzduchu uvnitř bouřkových mraků. Vzduchové proudy vynáší ledové částice, na které přimrzají kapičky vody. Ledová kroupa stoupá a klesá v oblacích, dokud nedosáhne hmotnosti, kdy ji vzduch neudrží a spadne dolů.

Co způsobuje krupobití?

Krupobití patří k přírodním živlům, které mají na svědomí řadu škod a může dokonce ohrozit i životy. Záleží na tom, jak velké kroupy padají. Drobné krupky jsou spíše nepříjemné, ale kroupy větší než cca 2 cm už mohou způsobit problémy. Výjimečně se vyskytují i kroupy větší než 5 cm, které už mají na svědomí i vážnější zranění. Výše škod pak může stoupat od několika desítek tisíc až ke sta tisícům korun.

pojištění proti krupobití

Jaké škody krupobití může napáchat?

  • škody na domě - poničí okna, střechu, solární panely, klimatizaci
  • škody na autě - poškodí karosérii a okna
  • škody na plodinách - straší zejména zemědělce, kterým zlikviduje úrodu, ale nepotěší ani drobné zahrádkáře
  • zranění osob a zvířat

Využijte naši online kalkulačku pojištění majetku. Přehledně vám spočítá pojištění a porovná jednotlivé nabídky. Tu nejvýhodnější si pak rovnou můžete srovnat.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Prevence proti krupobití

Je vůbec možnost se krupobití nějak bránit? Určitě zkuste využít následující tipy, i když je nutné říct, že před opravdu velkým krupobitím nemusí být ani ty účinné.

Prevence proti krupobití na zahradě

Pokud pěstujete na zahrádce jakékoliv plodiny, určitě se těšíte na odměnu za vykonanou práci v podobě chutných plodů a nechcete si nechat vše zničit během pár minut. Jako ochranu stromků, keřů a záhonků si můžete koupit speciální protikroupové sítě.

Využitelné jsou jak pro profesionální zemědělce, tak pro malé zahrádkáře. Sítě mají velikost oka uzpůsobenou tak, aby jimi větší kroupy nepropadly a zároveň měla síť dostatečnou nosnost. Stačí vytvořit okolo rostlin pevnou konstrukci, přes kterou se síť upevní pomocí lanek nebo drátů.

Prevence proti krupobití u auta

Před krupobitím auto zcela ochráníte pouze v případě, že ho máte schované pod střechou. Ne každý ovšem vlastní garáž nebo pevný přístřešek či má možnost auto včas převézt například do parkovacího domu. Pak nezbývá než se snažit i auto stojící na otevřeném prostranství nějak uchránit.

Většina lidí zkusí přes auto přehodit alespoň deku, ale to bývá ochrana nedostatečná. Jednak obvykle nezakryje celé auto, navíc krupobití bývá spojeno i se silný větrem a deka snadno odletí.

O něco lepší je za tímto účelem starý koberec, protože koberce bývají těžší, ale ani ten není ideální.

Nejlepší je pořídit si speciální plachtu na auto odolnou kroupám. Prodávají se v několika velikostech, aby vám auto zakryly celé. Jsou těžké a vypolstrované, uchytí se snadno pomocí pásků pod karosérii, takže vám je vítr neodfoukne.

Ovšem i tato plachta vám auto ochrání jen před kroupami o velikosti do 2 cm, proti větším nezafunguje stoprocentně.

Prevence proti krupobití u domu

Na domě jsou nejnáchylnějšími částmi střecha a vše, co je na ní, tedy střešní okna a solární panely. V bezpečí ale nejsou ani ostatní okna, zvlášť pokud silný vítr žene kroupy z boku. Na možnost krupobití je nejlepší myslet předem a pořídit si odolná tvrzená skla, která kroupy tak snadno nerozbijí.

Dobrou službu mohou poskytnout i pevné venkovní okenní rolety, nezapomeňte je při silném krupobití zatáhnout. Pořídit se dají i na střešní okna. Pokud je nemáte, zakryjte alespoň střešní okna dekou, kterou oknem ,,přivřete", aby se na něm udržela.

Fotovoltaické panely jsou opatřeny zasklením, které by mělo být odolné proti kroupám do velikosti 4 cm. Už při jejich instalaci se zajímejte o kvalitu skla, zda není potřeba dodatečné zasklení. Poškozené panely mohou začít vykazovat potíže i s několikatýdenním (nebo i několikaměsíčním) zpožděním, nechte si v případě podezření na poškození panelů raději udělat odbornou kontrolu a případně poškozené panely vyměnit.

Co dělat v případě poškození majetku krupobitím?

Škody na majetku mohou být poměrně rozsáhlé a kromě spousty práce s jejich odstraňováním vás čeká i finanční ztráta.

Jedinou možností, jak získat náhradu škody, je mít uzavřené vhodné pojištění majetku. Jinak si bohužel budete muset vše hradit ze svého.

Škody na domě, případně na vybavení domácnosti, vám pomůže finančně zvládnout pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Součástí pojištění nemovitosti může být i pojištění zahrady, které se bude vztahovat například na zahradní domek, plot, skleník nebo některé plodiny.

K uhrazení škody na autě potřebujete havarijní pojištění.

Havarijní pojištění si můžete porovnat zdarma a online prostřednictvím naší kalkulačky.

Najít havarijní pojištění

Proč se může i proti krupobití hodit pojištění domácnosti? Pojištění nemovitosti se vztahuje na škody způsobené na stavbě jako takové, tedy na střeše či oknech, ale pokud vám v důsledku rozbitého okna zateče dovnitř voda a zničí nábytek nebo elektroniku, už potřebujete pojištění domácnosti.

Víte, v čem se liší pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti?

Jak funguje pojištění proti krupobití?

Krupobití je zahrnuto mezi pojistná rizika jako přírodní živel. Při sjednávání pojištění domu si vždycky přečtěte pojistné podmínky vámi vybrané pojišťovny, jestli je riziko krupobití obsaženo už v základní pojistce, nebo je potřeba sjednat si připojištění.

Většina pojišťoven však má krupobití zahrnuto už v základním rozsahu pojištění majetku. Pokud si nejste při výběru jistí, můžete využít našich specialistů na pojištění, kteří vám rádi pomohou vybrat to nejlepší pojištění nemovitosti.

Stejně tak u autopojištění se zajímejte, jestli pokryje havarijní pojištění živel nebo ne.

Jak pojištění proti krupobití využít a jak postupovat?

Jakmile dojde k pojistné události, tedy ke krupobití, musíte vše co nejdříve nahlásit své pojišťovně, a doložit, že se vám škoda opravdu stala. Podívejte se, jak vyřídit pojistnou událost.

Nezapomeňte si pořídit dostatek důkazů, nejlépe fotografie a videa poničeného majetku. Pojišťovna k vám vyšle likvidátora škody, který škodu posoudí. Neměli byste tak škody odstranit dříve, než k tomuto posouzení dojde. Na druhou stranu máte povinnost zabránit tomu, aby se škoda zvětšovala.

Nejlepším postupem je neodkládat hlášení pojišťovně, ale zavolat ihned na její infolinku, popsat situaci a domluvit se na dalším postupu.

Pojištění nemovitosti a domácnosti si můžete snadno vybrat v naší online kalkulačce pojištění majetku.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ MAJETKU

Autor: Petra Maříková