Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak má vypadat čestné prohlášení? (VZOR)

Čestné prohlášení se vám může hodit v mnoha životních situacích. Leckdo si ale není jistý, o co přesně jde a jak má vypadat. Stačí něco čestně prohlásit slovně? Nebo to musí být napsané na počítači? Přečtěte si, k čemu čestné prohlášení slouží, jak ho sepsat a na co nezapomenout. Na Top-Pojištění.cz vám také nabízíme pro čestné prohlášení vzor, který můžete použít.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Co je čestné prohlášení?

Čestné prohlášení je oficiálním dokumentem, na nějž pamatuje třeba i občanský zákoník. Pisatel v něm musí na svou čest potvrdit, že daný obsah odpovídá realitě. Zároveň by měl také napsat, že si je vědom, že mu v případě uvedení nepravdivých informací hrozí právní následky. To vše je třeba stvrdit vlastnoručním podpisem a doplněním data.

Svou váhu má ale i slovní čestné prohlášení. Typicky se tak děje například u soudu, kde můžete stanout jako svědek. Tehdy musíte před soudcem říci: ,,Přísahám na svou čest, že vypovím úplnou a čistou pravdu a nic nezamlčím." Znalci zase u soudu musejí říci: ,,Přísahám na svou čest, že posudek podám podle svého nejlepšího vědomí a svědomí." V USA se přísahá dokonce na Bibli.

Přísaha na naši čest má velmi vysokou váhu a uznávají ji zákony i lidé mezi sebou. V případě čestného prohlášení se proto má automaticky za to, že je pravdivé a že by vám vaše čest nedovolila lhát.

čestné prohlášení vzor

Jak napsat čestné prohlášení?

Čestné prohlášení můžete učinit ústně, ale ve většině případů po vás bude vyžadováno písemné čestné prohlášení. To by mělo být sepsané na počítači nebo psacím stroji, aby bylo dobře čitelné. Můžete ho ale napsat i vlastní rukou.

Nejsnazší je využít vzor čestného prohlášení a jen do něj doplnit příslušné údaje. Sepsat si ho můžete i po svém. Čestné prohlášení totiž nemá jednotnou ani zákonem danou formu. Leckdo si proto vystačí i s jednou větou.

Obsah, délka a struktura by ale měly vždy odpovídat tomu, co jím chcete prokázat. Obecné čestné prohlášení přitom můžete vystavit takřka na jakoukoliv záležitost.

Vzor čestného prohlášení

Pokud si nejste jisti, jak napsat čestné prohlášení a co vše by mělo obsahovat, je nejlepší využít mustr. Do něj jen doplníte všechny podstatné informace, podepíšete a máte hotovo.

Na Top-Pojištění.cz vám nabízíme pro čestné prohlášení vzor ke stažení. Může vám posloužit v mnoha životních situacích a hodí se mít ho po ruce ve vytištěné formě nebo uložený v počítači.

Stáhněte si vzor čestného prohlášení ZDARMA.

Jak má vypadat čestné prohlášení?

Nyní se podívejme na obvyklou strukturu čestného prohlášení a na to, jak má vypadat.

  • Hlavička: První částí čestného prohlášení je hlavička neboli název dokumentu, který sepisujete; v tomto případě stačí jednoduše na první řádek napsat Čestné prohlášení.
  • Identifikace prohlašovatele: Čestné prohlášení musí obsahovat přesnou identifikaci osoby, která ho píše. Nestačí jen jméno a příjmení, ale je potřeba uvést také adresu, rodné číslo nebo datum narození.
  • Obsah čestného prohlášení: Dále vypište obsah toho, co čestně potvrzujete, prohlašujete nebo dokládáte. Může jít o jednu větu nebo odstavec. Není vhodné rozepisovat se na celou stránku A4.
  • Datum a místo: Následuje datum a místo, kdy a kde jste čestné prohlášení sepsali.
  • Vlastnoruční podpis

Pokud se vám nechce vše vymýšlet z hlavy, můžete použít pro čestné prohlášení náš výše uvedený vzor.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Kdy využít čestné prohlášení?

Za běžných okolností se čestné prohlášení využívá zejména v komunikaci s úřady, ministerstvy nebo s bankami.

Vždy, když sepisujete čestné prohlášení, je potřeba uvědomit si, jak na něj pohlíží české zákony. Platí, že čestné prohlášení nemůže u soudu sloužit jako důkaz (to je možné pouze výjimečně, pokud se na daný případ vztahuje zvláštní část zákona č. 500/2004 Sb., Správní řád, § 53 odst. 5). Jinak je ale úřady uznáváno a bez jasného podezření není rozporováno.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Typy čestných prohlášení

Nejčastějšími typy čestných prohlášení jsou např. tyto:

  • čestné prohlášení o neuplatnění slevy na dítě
  • čestné prohlášení o nulových příjmech
  • čestné prohlášení o slevě na manželku
  • čestné prohlášení o společné domácnosti
  • čestné prohlášení o neuplatnění úroků z hypotéky
  • čestné prohlášení o svéprávnosti
  • čestné prohlášení o zdravotní způsobilosti
  • čestné prohlášení o výši příjmu

Čestných prohlášení existuje de facto nekonečno různých verzí. Nyní si proto uvedeme pouze ty nejčastější, s nimiž se v běžném životě můžete setkat.

Čestné prohlášení o neuplatnění slevy na dítě

U daně z příjmu mohou zaměstnaní rodiče využít daňový bonus, který se odvozuje od počtu jejich dětí. Jedná se o takzvanou slevu na dítě. V roce 2025 platí, že rodič smí požadovat slevu na jedno dítě 1 267 Kč za měsíc, slevu 1 860 Kč na dvě děti a slevu 2 320 Kč na tři a více dětí.

Jenže slevu na dítě může uplatit pouze jeden z rodičů. Aby to mohl udělat, je nutné, aby druhý rodič žijící s ním ve stejné domácnosti sepsal čestné prohlášení o neuplatnění slevy na dítě. Tato listina úplně stačí jako důkaz, že druhý rodič slevu na dítě neuplatňuje.

Čestné prohlášení o nulových příjmech

Podnikání někdy není snadné. V začátcích mají podnikatelé často nízké nebo dokonce nulové příjmy. Pokud pracujete a zároveň si zřídíte živnost (máte ji tedy vedenou jakožto podnikání na vedlejší činnost), ale nemáte z ní v daném roce žádné příjmy, musíte to oznámit finančnímu úřadu. K tomu postačí sepsat čestné prohlášení o nulových příjmech. V něm uveďte, že právě z tohoto důvodu nepodáváte daňové přiznání. Přehled vyplněný samými nulami odešlete také na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.

Čestné prohlášení o slevě na manželku

Manželství přináší partnerům různé finanční výhody. Pokud má jeden z manželů (ať už muž nebo žena) roční příjmy do 68 000 Kč a zároveň pečuje o dítě do 3 let, může druhý partner uplatnit takzvanou slevu na manželku (nebo slevu na manžela). V daňovém přiznání za rok 2024 je takto možné žádat částku 24 840 Kč (pro držitele ZTP/P jde o 49 680 Kč).

Čestné prohlášení na slevu na manželku sepisuje ten, kdo má nízké příjmy, za něž má být poskytnuta druhému partnerovi sleva. V čestném prohlášení pro slevu na manželku je nutné jasně identifikovat daného člověka a musí obsahovat čestné potvrzení o tom, že jeho příjmy v daném kalendářním roce nepřesáhly 68 000 a že pečuje o dítě do 3 let.

Toto čestné prohlášení je nutné donést spolu s kopií osobního dokladu do mzdové účtárny zaměstnavatele druhého partnera, případně přiložit jako přílohu k jeho daňovému přiznání.

Čestné prohlášení o společné domácnosti

Za určitých okolností je potřeba doložit úřadům, že partneři nebo příbuzní žijí ve společné domácnosti. Takový důkaz se shání těžko. A proto stačí sepsat čestné prohlášení o společné domácnosti.

Toto čestné prohlášení je nutné k uplatnění daňové slevy na dítě. Nebo ho sepisují partneři, kteří nejsou manželé a mají různá trvalá bydliště, ale přitom žijí ve společné domácnosti.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Čestné prohlášení o neuplatnění úroků z hypotéky

Při podávání daňového přiznání máte nárok třeba i na uplatnění úroků z hypotéky nebo uplatnění úroků z úvěru ze stavebního spoření. Nicméně, pokud je hypotéka nebo půjčka psána na více lidí, může slevu uplatnit jen jeden z nich (a to navíc pouze ten, který na daních z příjmů zaplatí za rok víc, než je roční sleva poplatníka).

Od 1. 1. 2021 došlo ke snížení limitu výše úroků, které lze uplatnit v rámci společně hospodařící domácnosti, a to z 300 000 Kč na 150 000 Kč. Pokud mají hypotéku manželé společně, uplatňuje slevu z úroků pouze jeden z nich. Druhý musí napsat čestné prohlášení o neuplatnění úroků z hypotéky.

Čestné prohlášení o svéprávnosti

Podle nového občanského zákoníku už není možné nikoho zcela zbavit svéprávnosti. Je možné akorát omezit svéprávnost, a to nejdéle na 3 roky. Pokud se stav dotyčného nezlepší, vše opět řeší soud a může svéprávnost omezit na další časové období, ale nejdéle na 5 let.

Často se ale stává, že se stav dotyčného člověka zlepší a chce zpátky všechna svá práva, jichž ho soud zbavil. V tom případě je potřeba (kromě jiného) sepsat čestné prohlášení o svéprávnosti. Velmi často je potřeba tuto listinu sepsat i při komunikaci s úřady a ministerstvy, pokud potřebujete doložit svou schopnost činit právní úkony.

Čestné prohlášení o svéprávnosti by mělo obsahovat informaci, že jste ,,na základě § 152 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, plně svéprávný/á a způsobilý/á k právním úkonům".

Čestné prohlášení o zdravotní způsobilosti

Zdravotní způsobilost se zpravidla posuzuje proto, aby zaměstnavatel věděl, zda je dotyčný člověk schopný vykonávat danou práci. Proto potvrzení o zdravotní způsobilosti obvykle vydává lékař a často je vyžadován dokonce posudek o zdravotní způsobilosti.

Může se ale stát, že někdo bude nezpůsobilý k výkonu práce. A tak bude například požadovat určité sociální dávky od České správy sociálního zabezpečení nebo Úřadu práce. Pokud budete muset dokázat svou zdravotní způsobilost, je nejvhodnější udělat to s pomocí čestného prohlášení o zdravotní způsobilosti. V něm uveďte, že ,,na základě znalosti svého zdravotního stavu, že jsem způsobilý/á k výkonu práce".

Čestné prohlášení o výši příjmu

Banky a jiné instituce po vás mohou chtít doložit příjmy. Běžné to je, pokud si chcete vzít půjčku nebo žádáte o jiný podobný bankovní produkt. Příjmy můžete doložit potvrzením od zaměstnavatele. Jindy stačí kopie výpisu z účtu. A někdy postačí pouhé čestné prohlášení o výši příjmu. V něm uveďte výši vašich příjmů za poslední kalendářní rok nebo za období, které banku zajímá.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Hypotéky a čestná prohlášení

Pokud žádáte o hypotéku nebo už máte hypotéku, je čestné prohlášením jedním z nejčastějších dokumentů, které bance nebo úřadům musíte dokládat. Ať už jde o:

  • čestné prohlášení o neuplatnění úroků z hypotéky,
  • čestné prohlášení o stavu nemovitosti,
  • nebo čestné prohlášení o výši příjmu.

Pokud máte pocit, že banka po vás chce příliš dokumentů a zbytečně celé schvalování hypotéky protahuje, možná je čas poohlédnout se u konkurence. Na Ušetřeno.cz můžete najít srovnání hypoték a v hypoteční kalkulačce si můžete přesně spočítat, kam se vám vyplatí jít. Pokud budete mít k hypotékám jakékoliv jiné otázky, naši specialisté vám po telefonu rádi poradí.

A co pojištění majetku?

Na závěr si ještě napišme něco málo o pojištění majetku. I když by se mohlo zdát, že pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti nemá s čestnými prohlášeními žádnou souvislost, opak je pravdou. Pokud totiž dojde ke škodě (ať už vás vytopí soused nebo vás vykradou zloději), tak vaše čestné prohlášení bude jedním z hlavních důkazních materiálů pro pojišťovnu. Může po vás chtít například:

  • čestné prohlášení pro účastníka nebo svědka vzniku škodní události,
  • čestné prohlášení o neuplatnění škody u jiného pojistitele,
  • čestné prohlášení o předmětech, které se nacházely v domácnosti.

Abyste se s pojišťovnou nemuseli zdlouhavě dohadovat o náhradě škody, je potřeba si zejména vybrat dobrou a spolehlivou pojišťovnu a mít správně sepsanou smlouvu. Na Top-Pojištění.cz najdete kalkulaci pojištění nemovitosti a domácnosti, kde zadáte pár údajů o vás a vaší nemovitosti, načež si můžete vybrat to nejvýhodnější pojištění. S jeho sjednáním vám mohou pomoci naši specialisté a udělají vám nabídku přímo na míru.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Autor: Jana Skálová