Zesilovač do auta
Pro někoho je jízda v autě pouhým přesunem z bodu A do bodu B, pro někoho je to speciální moment, kdy si může užít volnosti a třeba si i pořádně nahlas pustit svou oblíbenou muziku. Ne každá základní výbava ale splňuje technické požadavky na správnou zvukovou kulisu. A tehdy vstupuje do hry zesilovač. Povíme vám, jak funguje, proč by vám neměl chybět i jak na zapojení anténního zesilovače do auta.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění
Co je zesilovač do auta?
Zesilovač je elektronické zařízení, které má typicky za cíl zesílit vstupní signál, v našem případě zvuk z autorádia. S jeho pomocí bude signál na výstupu dostatečně silný pro další využití, např. pro napájení reproduktorů. Výsledná amplituda je vyšší, ale se stejným obrazem originálního signálu.
Jak funguje zesilovač do auta?
Jakýkoliv zesilovač funguje na principu zesílení původního signálu, respektive zvýšení jeho výkonu. Na vstupu přijímá nízkoúrovňový signál, typicky z autorádia, jehož výkon na výstupu zvýší natolik, že tento signál bude moci pohánět reproduktory reprodukující tento zvuk. Ve výsledku takto dosáhneme silnějšího a kvalitnějšího zvuku autorádia.
K čemu je zesilovač do auta?
Někteří řidiči si bohatě vystačí se základní kvalitou zvuku, vycházející z továrního nastavení audio soustavy v autě. Jenže některým fajnšmekrům taková úroveň zvuku nestačí. A tak mohou sáhnout po zesilovači, který obohatí jejich požitek z poslechu hudby za volantem nebo při produkci jen tak během stání.
Je však potřeba mít na paměti, že řidič musí primárně upínat svou pozornost na jízdu a na to, co se děje v okolí jeho auta tak, aby neohrozil sebe nebo ostatní. Proto při poslechu hudby v autě dbejte zvýšené opatrnosti a nenechte se strhnout hlasitostí a kvalitou audio produkce. Na druhou stranu může hlasitá hudba pomoct při prevenci mikrospánku.
Anténní zesilovač do auta
Ve fyzikálním světě a světě elektroniky však kategorie zesilovačů nekončí u zesilovačů zvuku. V autě například využijete i zesilovače antény do auta. Ten slouží k posílení signálu ze sítě FM, na níž vysílají rádia. Vzhledem k tomu, že ne všude má tato síť dostatečný signál, je anténní zesilovač vhodným řešením.
Po zapojení anténního zesilovače do auta eliminujete nepříjemné šumění a časté automatické přelaďování stanic v pásmu velmi krátkých vln (VKV). Poslech autorádia tak bude mnohem komfortnější.
Schéma zapojení zesilovače do auta
Kvalitnější autorádia mají minimálně jeden RCA výstup pro externí zesilovače. Tudy je tedy nutné vést signál z rádia, případně je možné za tímto účelem použít adaptér. Na výstupu se zesilovač připojí k reproduktorům, případně ještě předtím k subwooferu. Nezbytností je také zapojení zesilovače ke zdroji elektrické energie, tedy k baterii.
V každém případě se při instalaci zesilovače řiďte návodem od výrobce. Každé zařízení se liší a u každého se můžete v detailu setkat s různě specifickým postupem zapojení.
Při zapojování nepodceňte použití kvalitních kabelů se správným průřezem pro daná zařízení. Zesilovač v autě umístěte tam, kde bude dobře větraný a nebude se přehřívat.
Nejčastější problémy zesilovačů a jak je opravit
Právě přehřívání bývá častým neduhem zesilovačů do auta. Proto je důležité dát si při jejich umisťování záležet v otázce dobrého odvětrávání a proudění vzduchu. V opačném případě může dojít k poškození.
Často se setkáme také se ztrátou výkonu nebo šumem. Na vině může být špatné uzemnění, nekvalitní kabeláž nebo nesprávné nastavení. V takovém případě se doporučuje zkontrolovat všechna nastavení a spoje, případně se rovnou obrátit na odborníka.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění
Cena zesilovače do auta
Ceny za zesilovače zvukového signálu do auta se pohybují nejčastěji v řádu jednotek tisíců korun. Záleží samozřejmě na každém jednotlivém modelu.
Při samotném výběru se řiďte tím, jaký výkon mají vaše reproduktory nebo subwoofer a podle toho vybírejte sílu zesilovače. Čím výkonnější reproduktor, tím výkonnější musí být také zesilovač. Orientujte se přitom nominálním výkonem (RMS), který informuje o reálném výkonu zesilovače pro přehrávání. Maximální výkon, se kterým se často setkáte u popisků produktů, spíše slouží k nalákání zákazníka.
Pokud narazíte na zesilovač do auta o výkonu 1000w, znamená to, že se na tuto hodnotu dostanete reálně jen na zlomek vteřiny. Taky mějte na paměti, že zesilovače s jedním kanálem se typicky používají k pohonu subwooferů, zatímco ty vícekanálové právě k rozeznění reproduktorů.
Spolehlivé pojištění
Aby váš požitek z jízdy byl ještě lepší, nezapomeňte na odpovídající pojištění. S havarijním pojištěním můžete být v klidu, i když váš vůz utrpí zásadnější škodu. Typicky kryje náklady spojené s odstraněním škod po nehodě, přírodní katastrofě či vandalismu. Třeba tehdy, když by se někdo rozhodl odcizit váš pracně zapojení audiosystém se zesilovačem.
Pokud se poohlížíte po havarijním pojištění, které bude odpovídat potřebám vašim a vašeho vozu, využijte naši online kalkulačku havarijního pojištění a vyberte si takové, které nejlépe splní vaše požadavky. Pojištění si rovnou můžete online i sjednat, bez nutnosti trmácet se na pobočku.
Můžete si také ověřit, zda zbytečně nepřeplácíte za své povinné ručení. I tady máme k dispozici online kalkulačku povinného ručení, ve které si můžete rovnou sjednat své nové pojištění.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Autor: Maxim Hrozný