Klimatizace do auta
Většina z nás si už život bez klimatizace v autě neumí ani představit. Cestování v létě se díky tomu dostalo na úplně jinou úroveň a zejména při delších trasách je klimatizace neocenitelným společníkem. A my vám nyní prozradíme, jak vlastně funguje, jaký čistič či dezinfekci zvolit i co je nezávislá či přenosná klimatizace do auta.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění
Co je klimatizace?
Klimatizace, označována zkratkou AC (z angl. air conditioning), je zařízení, které upravuje teplotu v interiéru budov nebo dopravních prostředků. Na rozdíl od ventilace nemění vzduch za čerstvý nasátím nového, ale ,,pouze" snižuje nebo zvyšuje teplotu uvnitř. Klimatizace už je v drtivé většině případů automatickou součástí výbavy každého nového vozu, minimálně v každém najdete alespoň její manuální variantu.
Princip fungování klimatizace
Konkrétně v autech se používá kompresorové chlazení, které funguje na principu výměny tepla. Hlavní součástí tohoto systému je kompresor, který stlačuje chladivo v plynném stavu, čímž se zvýší jeho tlak a teplota. V kondenzátoru se pak teplota chladiva snižuje a tím dochází k jeho kondenzaci.
Poté chladivo proudí v již kapalném stavu do odvlhčovače s filtrem, který odstraňuje vlhkost a nečistoty, a pak chladivo putuje do výparníku, kde se změní opět na plynné skupenství. To ochlazuje vzduch, který následně proudí do interiéru vozidla.
O klimatizaci je nutné se starat
Ačkoli systém klimatizace patří mezi ty jednodušší, je třeba mu věnovat dostatečnou péči a údržbu. V opačném případě vás totiž mohou potkat nemilé komplikace a klimatizace nebude fungovat tak, jak by měla.
Pojďme se podívat na nejčastější problémy spojené s klimatizací:
- Klimatizace nechladí. Nejspíš klimatizaci v zimě nepoužíváte, což je ovšem škoda. Jestliže delší dobu neběží, riskujete, že při jejím zapnutí na jaře vám z průduchů bude vycházet teplý vzduch. Na vině bude nejspíš těsnění, kondenzátor nebo poškozený kompresor. Pokud nejste automechanik, nezbude vám nic jiného než své auto odvézt do servisu.
- Klimatizace chladí jen chvíli. Po nastartování ji zapnete a vše se zdá v pořádku, po nějakém čase ale chlazení ustává. Ani v tomto případě neváhejte zajet do servisu, může se jednat o spálenou pojistku, chybu v kompresoru nebo netěsnost.
- Vzduch proudí slabě. Jestliže vzduch proudí slabě, může být uvolněná hadice nebo je problém ve ventilačním systému.
- Nepříjemný zápach z klimatizace. Problém, který je poměrně častým důsledkem nedostatečné péče o klimatizaci do auta. Pravděpodobně se vlivem opomíjeného čištění klimatizace uvnitř usadila vlhkost a s ní spojená plíseň. Můžete mít také znečištěný filtr, který bude nutné vyměnit.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění
Jaký zvolit čištič klimatizace do auta?
Klimatizaci ve svém autě můžete čistit sami, především na jaře a na podzim je to velice žádoucí. Nejběžnějším prostředkem jsou spreje, které se umístí na sedadla. Poté nastartujete, aktivujete spreje a zavřete dveře. V autě ovšem nezůstávejte! Ze sprejů se uvolní aerosol, který si klimatizace nasaje do svých útrob a tím se vyčistí.
Na stejném principu fungují spreje s hadičkou, která se vsune do průchodů.
Když už se do čištění pustíte, nezapomeňte také na výměnu filtru.
Dezinfekce klimatizace do auta
Spreje na čištění klimatizace bývají účinné, ale nejsou stoprocentní. Nebojte se ve vašem servisu požádat o dezinfekci a hloubkové čištění vaší klimatizace v autě.
Autoservisy používají pro komplexní dezinfekci ozon, který má silné antioxidační účinky a pronikne do všech skulin a materiálů v autě. Likviduje nejen plísně, ale také bakterie a viry a váš vůz navíc provoní svěží specifickou vůní. Dezinfekce klimatizace do auta ozonem vás vyjde na cca 1 000 korun.
Náplň klimatizace do auta
Kromě čištění je nutné se také věnovat náplni v klimatizaci. Ta postupně ubývá tím, jak klimatizaci používáte a je logické, že je nutné náplň klimatizace do auta také doplňovat. Kontrola a doplnění by měly probíhat alespoň jednou ročně, můžete to spojit s pravidelnou výměnou oleje. Cena tohoto úkonu se pohybuje různě v závislosti na daném servisu, většinou ale počítejte s částkou kolem 2 000 korun za doplnění a servis.
Nezávislá či přídavná klimatizace do auta
Kromě již integrované klimatizace si můžete pořídit také nezávislou klimatizaci do auta. Tato přídavná klimatizace se hodí nejvíce na střechy karavanů a obytných vozů a je unikátní především ve využití vody jako chladícího média. Mobilní klimatizace do auta je nejen efektivní, ale také ekologická a potěší nižšími náklady na provoz. Navíc bude skvělým doplňkem při vašich letních dovolených v kempu.
12V nezávislá a přenosná klimatizace do auta
Kromě klimatizace na střechu si můžete do auta pořídit také přenosnou klimatizaci. Ta je v mnohem menším a kompaktním provedení, a i když má nižší chladicí schopnosti, i tak vám zpříjemní horké letní dny. Také o tyto přístroje je ale třeba se pravidelně starat a měnit filtry. Myslete na to, že tyto přenosné klimatizace vyžadují připojení k elektrické síti.
Záleží tedy pouze na vás, jakou nezávislou klimatizaci si vyberete - menší do interiéru nebo větší na střechu?
Na dovolenou s klimatizací a havarijním pojištěním
Ačkoliv se díky klimatizaci nezapotíte, horké chvilky vám mohou přinést i jiné nenadálé situace, kterým se někdy na cestách autem nelze vyhnout. Může jít o poškození vašeho vozidla na parkovišti, odcizení vašich osobních věcí z prostoru auta, poškození vandaly nebo dokonce i odcizení auta.
V těchto a mnoha dalších případech se rozhodně vyplatí kvalitní havarijní pojištění.
O co se postará havarijní pojištění?
Havarijko se postará především o to, abyste si opravu auta nemuseli platit sami. Proto když už najdete svoje auto jakkoliv poškozené nebo si to dokonce zaviníte sami, pojišťovna vše zařídí. Na vás zbude pouze spoluúčast. Kromě základních rizik (havárie, odcizení, poškození živlem, poškození cizí osobou) si navíc můžete k havarijnímu pojištění zvolit také doplňková připojištění, například:
- pojištění čelního skla,
- pojištění zavazadel,
- úrazové pojištění všech přepravovaných osob,
- rozšíření asistenčních služeb a další.
Jak a kde sjednat výhodné havarijní pojištění?
Ačkoliv cenu havarijního pojištění ovlivňuje především typ a cena vozidla, zvolená spoluúčast nebo vaše řidičská minulost, nemusíte rozhodně platit víc, než je nutné. Na trhu je nepřeberné množství nabídek pojištění a naše online kalkulačka havarijního pojištění je za vás projde a přehledně je seřadí tak, abyste si mohli vybrat nabídku vám na míru.
Smlouvu poté uzavřete také online, stačí vyplnit potřebné údaje a veškeré dokumenty vám přijdou do e-mailové schránky.
Dobré havarijní pojištění oceníte vždy, když bude třeba opravit škody na vašem autě, ať už jste si je zavinili sami, nebo jste se stali obětí různých, třeba i přírodních, živlů.
Kalkulačka havarijního pojištění
Kalkulačka povinného ručení
Kromě havarijního pojištění umí naše online kalkulačka najít také různé varianty povinného ručení. Povinné ručení mít ze zákona musíte, ale to neznamená, že nemůžete mít výhodnější, než je to vaše současné. I s tím vám rádi pomůžeme. Kalkulačka povinného ručení funguje zcela zdarma. Během chvilky vám přehledně porovná nabídky.
Autor: Kateřina Petříčková