Rybaření v Norsku
Norsko je pro rybáře jako pro muslimy Mekka. Země zaslíbená, kterou musí alespoň jednou za život navštívit každý, kdo to se svou udičkou myslí vážně. Zavedeme vás do krajiny fjordů a divokých řek a poradíme, co vše je potřeba, pokud se vydáte nahodit na norské štiky či pstruhy, včetně správného cestovního pojištění.
Nejsevernější ze skandinávských zemí je právem považována za ráj pro rybáře. Místní jezera, řeky i mořské zátoky jsou bohaté na podvodní tvory a divoká příroda svádí nejednoho milovníka lovu a venkovních aktivit navázat návnadu, nahodit a čekat. Či ještě lépe, vzít rybářskou loďku a vyrazit svému úlovku vstříc na širé moře.
Proč rybařit v Norsku?
V tamních jezerech natrefíte na rekordní štiky a okouny, řeky jsou plné nádherných pstruhů, a co teprve obří lososí farmy v mořích kolem břehů Norska? To vše je přístupné dobrodruhům z celého světa, a tak není divu, že na sever míří každoročně i početné výpravy z České republiky.
Ve Skandinávii jsou navíc připraveni na příjezd zahraničních zájemců o rybolov. Můžete se ubytovat v některé z registrovaných rybářských chat, které slibují nejen technické, ale i legislativní zázemí pro zahraniční rybáře.
Podmínky rybolovu v Norsku
Vyjet si do Norska za rybolovem je poměrně dostupná kratochvíle, ale ani tak nesmíte zapomenout, že se řídí svými pevně danými pravidly.
Předně je potřeba dodržovat některé zásady technik lovu. Nikde v Norsku se například nesmí lovit na živou rybu. Na některých tekoucích vodách je zase povoleno lovit pouze muškařením. Na jezerech se zase obvykle může rybařit na plavanou či položenou návnadu, což zase neplatí pro všechny řeky. Rozhodně se tedy informujte u správce daného revíru, jaká jsou pravidla pro konkrétní lokalitu.
Mezi nejpoužívanější techniky rybolovu v Norsku patří:
- Pilkrování
- Přívlač
- Muškaření
Zahraniční návštěvníci mají v Norsku zakázáno lovit jinak než na udici, tedy třeba do sítí nebo košů. Jinak ale pro lov na moři a ve fjordech na udici nepotřebujete v Norsku žádnou povolenku ani rybářský lístek.
Jinak je tomu ale ve vnitrozemských vodách, tedy na řekách a jezerech. Tam už je zapotřebí pořídit si zhruba za 300 norských korun (asi 660 Kč) státní rybářský lístek. K dostání je například na poštách, ale seženete ho i online, třeba na webu www.fiskeravgift.miljodirektoratet.no.
K němu je zapotřebí si vždy obstarat i místní povolenku, která platí pro daný revír, v němž hodláte chytat. Seženete ji u správců revíru, nebo též v přilehlých kempech či obchodech. Každý revír má svá vlastní pravidla a je žádoucí se s nimi vždy dopředu seznámit, nejlépe u samotného správce.
V Norsku platí, že si jednotlivci mohou své úlovky ponechat, ovšem pouze pro vlastní potřebu, nikoli třeba za komerčními účely. Zahraniční rybáři ubytovaní v registrované rybářské chatě si smějí z Norska odvézt až 18 kilogramů rybích úlovků, a to až dvakrát ročně.
Kde v Norsku rybařit?
Dá se říct, že v Norsku při výběru míst na rybaření takřka nemůžete šlápnout vedle. Přesto se najdou místa, která jsou pro fanoušky rybolovu nejatraktivnější.
Patří mezi ně například tato:
- Ostrov Hitra zhruba uprostřed norského pobřeží
- Severní členité pobřeží mezi Lofotami a Nordkappem
- Jezera Randsfjorden a Stora Lee nedaleko Osla
- Řeky v oblasti Hedmark na hranici se Švédskem
- Řeka Bardu v oblasti Steirud
Rybaření v Norsku - zájezd
Vzhledem k velké oblibě rybářských výletů do Norska existuje široká nabídka specializovaných rybářských zájezdů. Pořádají je jak velké cestovní kanceláře, tak i úžeji zaměřené agentury.
Pokud vám nevadí dlouhé cestování na vlastní pěst a určité nepohodlí při vyřizování všech náležitostí, zvládnete výlet za rybami do Norska i po vlastní ose, ideálně s partou kamarádů.
Cesta z Prahy do hlavního města Osla zabere autem kolem 16 hodin a vede přes Berlín, trajektem do švédského Malmö, Göteborgu a do Osla. Případně můžete využít podobně dlouhou trasu přes Hamburk a Dánsko.
V případě cesty autem si nezapomeňte zkontrolovat, že máte zaplacené povinné ručení. Doporučujeme si také před cestou sjednat havarijní pojištění, které vám pomůže uhradit škody, které by se staly na vašem vozidle. Oba typy autopojištění si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím online kalkulaček, které najdete na našem webu - je to jednoduché, rychlé a zcela online.
Ať už se na sever budete vydávat po vlastní ose, nebo s cestovkou, rozhodně nezapomeňte na cestovní pojištění. Ne vždy je rybaření v Norsku tím pohodovým vysedáváním u rybníku, jak ho známe z Česku, a pro všechny případy se vyplatí mít pojistné krytí. Může se koneckonců hodit právě i při dlouhých přesunech, pokud by došlo na komplikace. Opět můžete využít naší online kalkulačky.
Za rybolovem do Skandinávie
Nejen Norsko je ze skandinávských zemí rájem pro rybáře. Za rybolovem se jezdí také třeba do oblíbeného Švédska, kde jsou podmínky podobné jako v Norsku. Ale pozadu nezůstává ani Finsko, jinak přezdívané Země tisíců jezer.
Pokud vás cesta na sever s dobrodružným cílem láká, neváhejte a vyrazte.
Jak se připravit
Je však potřeba mít na paměti, že cestování za rybolovem do Skandinávie není totéž co vyrazit si na koupačku do Chorvatska. Rozhodně se nevyplatí podcenit přípravu. Správné vybavení a oblečení je pro úspěch vašeho výletu naprostý základ.
Určitě si nezapomeňte:
- Rybářské vybavení dle vlastní potřeby
- Nepromokavé oblečení
- Pevné obutí
- Pohodlné domácí oblečení
- Vybavení na kuchání a čištění ryb
- Cestovní pojištění
Ani ti největší dobrodruzi si nepřejí, aby se jim při jejich vysněné dovolené přihodila nějaká nepříjemnost. Bohužel ale stačí málo a úraz či třeba poškození cizí lodi může být na světě. Doporučujeme proto pořídit si dopředu cestovní pojištění, které vám může pomoci jak v případě zdravotních neduhů, tak třeba i při materiálních škodách nebo ztrátě zavazadel.
V naší online kalkulačce si během pár vteřin srovnáte různé produkty od více pojišťoven a vyberete si cestovní pojištění, které právě vám bude nejvíce vyhovovat.