Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava v Maďarsku a základní informace pro motoristy v roce 2024

Maďarsko je jako stvořené pro milovníky cyklistiky, krásné přírody, historie i gastronomie. Není proto divu, že se tam často vydáváme nejen na rodinnou dovolenou, ale třeba i na prodloužené víkendy. Maďarsko je velmi dobře dostupné autem, a tak se pojďme podívat, jaká je tam povinná výbava, jaké platí rychlostní limity nebo za co můžete dostat pokutu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Povinná výbava v Maďarsku

Z Prahy do Budapešti se autem dostanete za zhruba 5 hodin a nejčastěji se jezdí přes Slovensko, případně přes Rakousko. Při cestě autem do Maďarska je ale potřeba vědět, co vše je součástí povinné výbavy. Pokud by vám cokoliv chybělo, hrozí za to pokuta. Plus si nezapomeňte zkontrolovat i povinnou výbavu pro Slovensko, případně Rakousko (nebo další země, do nichž se následně vydáte).

Povinná výbava v Maďarsku v roce 2024 zahrnuje:

  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesty
  • Autolékárničku
  • Dětskou autosedačku/podsedák
  • Bezpečnostní helmu na motorku
  • Zimní pneumatiky

 

Vozidlo musí být v Maďarsku vybaveno reflexními vestami pro všechny členy posádky vozu. Ty navíc musí být umístěny v kabině vozu, a ne například v kufru. Pokud se chodci pohybují mimo obec a už je horší viditelnost (mlha, šero, noc), také mají povinnost nosit reflexní vesty.

Výstražný trojúhelník je v Maďarsku povinný pro všechna vozidla s výjimkou motorek. A stejně tak je u všech vozidel kromě motorek povinná i autolékárnička. Ta vám může pomoci při nehodě nebo úrazu, takže by měla být vždy kompletní. Zároveň myslete i na cestovní pojištění do Maďarska, které vám v případě úrazu nebo hospitalizace může ušetřit nemalé peníze.

To nejvýhodnější si můžete najít prostřednictvím naší online kalkulačky.

Při cestování po Maďarsku s těmi nejmenšími je potřeba vědět, že děti do 150 centimetrů výšky musejí sedět v autosedačce nebo na podsedáku, a to na zadních sedačkách. Vpředu malé děti mohou sedět pouze za předpokladu, že nejsou starší 3 let a jsou umístěny v autosedačce (popřípadě ve vajíčku) proti směru jízdy; zároveň je nutné mít vypnutý airbag.

Maďarsko povinná výbava

Při jízdě na motorce je nutné mít v Maďarsku bezpečnostní helmu (platí to i pro spolujezdce).

Zimní pneumatiky jsou povinné, ale ne v konkrétním časovém období (podobně jako je tomu v ČR). V zimě je musíte mít pouze na silnicích, které jsou označené příslušnou dopravní značkou. Sněhové řetězy mohou mít automobily pouze na silnici se souvislou vrstvou sněhu a ledu, přičemž při jejich nasazení nesmíte překročit rychlost 50 km/h. Pneumatiky s hroty jsou zakázané.

Co se týká hasicího přístroje, ten je v Maďarsku pouze doporučený. Při nehodě se vám ale může vyplatit, proto je vhodné si ho do zahraničí pořídit. Zároveň myslete i na havarijní pojištění - pokud nabouráte nebo se vaše auto jinak poničí, havarijní pojištění tyto škody pokryje. V případě, že havarijko nemáte, může pro vás být řešením třeba krátkodobé havarijní pojištění.

Srovnání nabídek různých pojišťoven najdete v online kalkulačce.

SROVNÁNÍ HAVARIJNÍHO POJIŠTĚNÍ

Základní informace pro motoristy v Maďarsku v roce 2024

Před cestou je vhodné nastudovat si také další důležité informace. Třeba o tom, jestli se za dálnice v Maďarsku platí, jak je to s rychlostními limity nebo jestli existuje nějaká tolerance alkoholu za volantem. (Totéž platí i pro další státy, jimiž budete projíždět nebo do nichž následně budete pokračovat.)

Rychlostní limity

  • V obci: 50 km/h
  • Mimo zastavěné oblasti: 90 km/h
  • Rychlostní komunikace: 110 km/h
  • Na dálnici: 130 km/h

Dálniční a mýtné poplatky

  • Dálnice jsou v Maďarsku zpoplatněné.
  • Pro jejich využití je potřeba si zakoupit elektronickou dálniční známku, kterou pořídíte na zákaznických centrech dálniční společnosti, velkých čerpacích stanicích i online na webu ematrica.nemzetiutdij.hu.
  • K dispozici je 1denní, 10denní, měsíční nebo roční známka. Potřebují ji i motorky a autobusy; nákladní auta musí mít mýtnou jednotku.

Denní svícení

  • Použití světel v režimu denního svícení je v Maďarsku povinné.
  • Pokud se pohybujete v zastavěných místech, je zakázáno používat dálková světla.

SROVNÁNÍ POVINNÉHO RUČENÍ

Bezpečnostní pásy

  • Použití bezpečnostních pásů v Maďarsku je povinné pro řidiče i všechny cestující ve vozidle.

Alkohol

  • V Maďarsku platí nulová tolerance alkoholu za volantem.
  • Při silniční policejní kontrole tedy musíte nadýchat 0,00 promile.

Před řízením byste měli být střízliví i kvůli případné nehodě - pokud byste bourali pod vlivem, tak by pojišťovna mohla mít problém uhradit škodu vzniklou na vozidle. A to i přesto, že byste měli sjednané povinné ručení, případně havarijní pojištění. Výhodné autopojištění si můžete najít i prostřednictvím Top-Pojištění.cz.

Kamery a antiradary

  • Antiradarová zařízení můžete v Maďarsku používat, ale ne jakákoliv. Je potřeba se ujistit, že váš antiradar odpovídá směrnici Radio Equipment Directive (2014/53/EU).
  • Kamery do auta jsou také povoleny, ovšem pouze pro osobní účely. Pokud se jimi natáčí, máte povinnost veškeré záznamy po 5 pracovních dnech smazat. Využívat je navíc smíte pouze k soukromým účelům.

Pokuty v Maďarsku

Za porušení dopravních předpisů vám v Maďarsku hrozí pokuta. Její výše se může různit podle závažnosti prohřešku. A stejně jako ji můžete dostat na místě, tak vám může přijít i domů (například za překročení rychlosti změřené radarem).

Prohřešek Výše pokuty
Překročení rychlosti 30 000 až 300 000 HUF
Mobil za volantem 15 až 30 000 HUF
Alkohol za volantem 15 000 až 300 000 HUF
Jízda na červenou až 100 000 HUF
Špatné parkování až 15 000 HUF

Zdroj: cebia.cz, ceny jsou pouze orientační. Aktuální k 12. 8. 2024.
Poznámka: 1 maďarský forint se rovná 0,064 Kč.

Autopojištění do Maďarska

V České republice je ze zákona povinné sjednat si pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (neboli povinné ručení). V případě nehody kryje škody na vozidle třetí osoby. Pokud vyrážíte do zahraničí, měli byste mít jistotu, že vaše povinné ručení bude platit po celou dobu a že máte sjednané dostatečně vysoké limity. Pokud se svou pojišťovnou nejste spokojeni, můžete se podívat na srovnání povinného ručení na Top-Pojištění.cz.
Do zahraničí se zároveň vyplatí sjednat si také havarijní pojištění, které naopak kryje škody na vašem vozidle. V naší online kalkulačce si můžete prohlédnout nabídky různých pojišťoven a vybrat si z nich tu nejvýhodnější.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Zároveň myslete také na cestovní pojištění. U něj se zaměřte především na výši léčebných limitů a zvažte, která varianta pojištění pro vás bude ta pravá. Ani v tomto případě se nevyplácí šetřit a zvolit to nejnižší.

Jeho součástí navíc zpravidla bývá i pojištění úrazu a pojištění odpovědnosti, případně si k němu můžete sjednat třeba pojištění zavazadel nebo připojištění storna zájezdu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY