Cestovní pojištění do Maďarska
Maďarsko je pro letní dovolenou stejně oblíbené jako mnohá přímořská letoviska, a to díky Balatonu, který tak trochu nahrazuje moře. Vyhledávané jsou i proslulé maďarské lázně a historická města. A turistické oblibě se těší i maďarská pusta. Podívejte se před cestou do Maďarska na praktické informace a tipy na zajímavá místa. Poradíme také, jak si sjednat cestovní pojištění, abyste si dovolenou užili v klidu.
Proč cestovní pojištění do Maďarska?
Před cestou do Maďarska se doporučuje sjednat cestovní pojištění, které vám pomůže uhradit v případě potřeby léčebné výlohy nebo třeba rozbitou televizi na hotelovém pokoji.
Lékařská péče je v Maďarsku založená na stejném principu jako u nás a v podobné kvalitě. Smluvní lékaři (mají pro nás poměrně komplikované označení ,,a társadalombiztosítás egészségügyi szolgáltatásaira szerződött szolgáltató") poskytují nezbytnou péči na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění, a to v takovém rozsahu jako místním občanům.
Nevyhnete se ale řadě příplatků. Ošetření si budete muset zaplatit v soukromých zdravotních zařízeních, která obvykle poskytují kvalitnější služby, ale zadarmo to nebude. Platbě se nevyhnete ani na stomatologii nebo při nákupu léků.
Cestovní pojištění vám zaplatí finanční náklady nejen na ošetření v Maďarsku, ale například i na převoz domů do nemocnice v ČR.
Výhodou je i možnost sjednat si v rámci cestovního pojištění různá připojištění. Která to jsou?
- Úrazové připojištění - vztahuje se na následky způsobené úrazem. Pokud jedete do Maďarska sportovat, což je aktivita, při které úrazy hrozí častěji, nezapomeňte se podívat, jaké sporty jsou v základním pojištění pojištěné. Možná budete potřebovat připojistit rizikové sporty nebo extrémní sporty.
- Připojištění zavazadel a elektroniky - na jejich krádež, poškození nebo zničení.
- Připojištění odpovědnosti v zahraničí - pokud někomu způsobíte zranění nebo něco nechtěně zničíte (ať už v hotelu, na pláži, v obchodě, nebo třeba na parkovišti).
- Připojištění storna zájezdu - dostanete finanční náhradu v případě, že třeba kvůli nemoci nemůžete odjet.
- Připojištění domácích mazlíčků - velmi vhodné pro cesty například se psem, onemocnění nebo úraz zvířete se vám v zahraničí může hodně prodražit.
Velkou výhodou cestovního pojištění jsou i asistenční služby. Fungují nonstop a poskytnou vám pomoc ve všech krizových situacích, nasměrují vás na nejbližšího lékaře, policejní stanici nebo příslušný úřad, pomohou s tlumočením a vyřízením potřebných dokumentů. Motoristé jistě ocení autoasistenci.
Srovnání cestovního pojištění do Maďarska
Cena cestovního pojištění závisí na mnoha faktorech. Důležité je, jakou výši limitů si zvolíte a co všechno budete chtít, aby pojištění obsahovalo.
Rychlý přehled nabídek i cen získáte v naší kalkulačce cestovního pojištění. Stačí zadat základní údaje o vás a vaší cestě a následně si už můžete jen doplňovat různá připojištění a srovnávat cenu.
Kolik stojí cestovní pojištění do Maďarska?
Konkrétní částku si vyhledáte v našem srovnávači, ale obecně se jedná o sumu v řádu stokorun, která je v celkových nákladech na dovolenou zanedbatelná.
Příklad cestovního pojištění do Maďarska
Pojištění je kalkulováno pro čtyřčlennou rodinu (manželé 40 a 38 let, děti 10 a 5 let) na týden turistického pobytu v Maďarsku. Obsahuje základní pojištění léčebných výloh a asistenci plus připojištění odpovědnosti, úrazu a zavazadel.
Cena cestovního pojištění - příklad z našeho srovnávače:
Varianta pojištění (limity) | Nejlevnější nabídka |
---|---|
Nižší | 273 Kč |
Střední | 484 Kč |
Vysoká | 964 Kč |
Poznámka: Jedná se o ilustrační příklad, nejde o obchodní nabídku. Počítáno dne 9. 8. 2024.
Jak si sjednat cestovní pojištění do Maďarska?
Můžete si samozřejmě sami porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven, ale mnohem rychlejší je využít srovnávač cestovního pojištění, který udělá veškerou práci za vás.
V ilustračním příkladu jsme vám ukázali variantu nejlevnějšího cestovního pojištění, ale ne vždy je nejlevnější zároveň to nejlepší. Zaměřte se na to, co konkrétně vybraná varianta obsahuje, zejména na výši limitů u léčebných výloh a u všech připojištění. Cestovní pojištění pak zvolte podle toho, co plánujete na dovolené dělat a co si berete s sebou.
Volání z Maďarska
Maďarsko je v EU, takže v zóně 1 a platí zde pro vás stejné ceny za volání, SMS i internet v mobilu, jaké máte doma v ČR.
Pokud by vám nevyhovoval váš tarif, můžete si porovnat mobilní tarify a najít si pro vás výhodnější.
Před cestou si ověřte, že máte aktivovaný roaming.
Výběr z bankomatů v Maďarsku
V Maďarsku se platí forinty, jejich mezinárodní označení je HUF, přímo v Maďarsku se ale setkáte se zkratkou Ft. Kurz je aktuálně (rok 2024) 1 HUF = 0,064 Kč. V mnoha obchodech a restauracích máte možnost platit i eury.
V Maďarsku není problém vybrat si peníze z bankomatu nebo platit kartou, zejména v turistických oblastech je možné zaplatit kartou i v menších stáncích se suvenýry a občerstvením. Na maďarském venkově je situace podobná jako u nás. Ačkoliv je platba kartou čím dál rozšířenější, můžete narazit na menší provozovny, kde terminál nemají.
Při výběru z bankomatu si dejte pozor na dynamickou konverzi měny, tedy na automatický převod měny na české koruny. Vždy vybírejte peníze v místní měně, tedy ve forintech. Při výběru v korunách pro vás bude kurz méně výhodný, protože si ho stanovuje sám provozovatel bankomatů. Obvykle je výhodnější kurz, který použije vaše banka v ČR při následném převodu měny.
Užitečné informace před cestou do Maďarska
- Důležitá telefonní čísla: Tísňová linka 112, policie 107, záchranka 104, hasiči 105
- Předvolba v Maďarsku: +36
- Telefonní číslo na velvyslanectví ČR: +36 1 462 50 11 (nouzová linka o víkendech a mimo pracovní dobu +36 30 924 7081)
- Jazyk: Maďarština, domluvíte se ale běžně i anglicky a německy.
- Doklady ke vstupu: Stačí vám občanský průkaz nebo cestovní pas, vízum není potřeba. Každý člen rodiny potřebuje vlastní doklad (i dítě).
- Cestování se psem: Cestovní pas pro psa, povinný je čip a očkování proti vzteklině.
- Doklady pro motoristy: Řidičský průkaz, technický průkaz od vozidla a zelenou kartu (originál i kopii v papírové podobě)
- Dálnice: Jízda po dálnici je zpoplatněná, dálniční známku pro Maďarsko zakoupíte online na www.autopalya.hu.
- Doprava: Maximální povolená rychlost je v obci 50 km/hod, mimo obec 90 km/hod, na rychlostní silnici 110 km/hod a na dálnici 130 km/hod.
- Zásuvky: Elektrické napětí je stejné jako u nás, i zásuvky jsou shodné s našimi, nepotřebujete tedy žádnou redukci.
- Internet: V hotelích a veřejných budovách je samozřejmostí Wi-Fi. Také valná většina soukromých ubytovatelů nabízí připojení k Wi-Fi zdarma.
- Kriminalita: Podobná jako v ČR, na turisticky atraktivních místech si dejte pozor na kapsáře a hlídejte si kabelky. Opatrnost je třeba i na dálnici, kde můžete narazit na organizované skupiny zlodějů (nenechávejte odemčené auto, když z něj vystoupíte).
- Očkování: Žádné není povinné, doporučit lze proti klíšťové encefalitidě a tetanu, případně hepatitidě A.
Zajímavosti o Maďarsku
Zřejmě všichni máme v povědomí zvláštní jazyk, kterým se v této zemi hovoří. Maďarština totiž patří mezi ugrofinské jazyky, prapůvodem z oblasti Uralu. Podobná je jí také například finština. A nejen díky jazyku se vám může Maďarsko zdát poněkud exotické.
Typická je živelnost, ale také velmi horké až středomořské klima díky Balatonu a rozlehlým nížinným pláním na jihovýchodě země, sousedícím se Srbskem. Mezi 16. a 17. stoletím se navíc částečně nacházelo pod nadvládou Osmanské říše. Kulturní spřízněnost s Evropou se ovšem promítá zejména ve velkolepé architektuře hlavního města Budapešti, které tak trochu připomíná Vídeň nebo Paříž, k čemuž dopomohl historický vliv na správu rakousko-uherského impéria.
Co navštívit v Maďarsku
Maďarsko nabízí opravdu široké spektrum zážitků. Pojďme se podívat na ta nejvýjimečnější místa.
Budapešť
Zřejmě první destinací, kam se většina Čechů vydá, je právě Budapešť. Vůbec nejpohodlněji se sem dostanete přímou vlakovou linkou z ČR a přes Slovensko. Hlavní město je plné bulvárů, ale také historie a ohromující architektury - od pozůstatků římské osady Aquincium, přes židovskou synagogu, až po turecké lázně.
Na východním břehu Dunaje, tedy části, zvané Pešť, se objevují i alternativnější podniky a etnické restaurace. Výrazná a velmi známá je pak novogotická budova parlamentu. Dominantou západního břehu, který více připomíná pražskou Malou Stranu, je pro změnu Budínský hrad, kam se dostanete přes ohromný Dunaj, který je překlenut slavným řetězovým mostem.
Balaton
Věděli jste, že toto největší středoevropské jezero, které patří mezi tzv. stepní jezera, má průměrnou hloubku 3 metry? Přičemž nejhlubší místo má pouze 11 metrů. Balaton ovlivňuje okolní mikroklima, které skutečně připomíná středomoří, a také proto je jezero o délce 78 kilometrů vyhledávanou letní destinací. Svahy okolních kopců jsou prudké, pokryté lesy a vinicemi. Jezero nabízí služby v lázeňství, ale také vodních sportech.
Pécs
Jde o jedno z nejkrásnějších maďarských měst na jihozápadě Maďarska. Český název je Pětikostelí, ale rovněž se mu říká Brána do Chorvatska, jelikož opravdu téměř sousedí s Chorvatskem a opět je jeho atmosféra jako vystřižená z oblastí horkého Balkánu a římských provincií.
To připomíná nejen podoba katedrály svatého Petra a Pavla, ale také stará římská nekropole ze 4. století našeho letopočtu, která je v současnosti pod ochranou UNESCO. Díky klimatu, které je ovlivněno tím, že je město položeno v nížině a před povětrností jej chrání okolní pohoří, zde Římané založili významné město Sophianae provincie Dolní Panonie.
Co koupit v Maďarsku
A jaké suvenýry si můžete pořídit pro sebe na památku nebo jako drobný dárek pro své blízké?
- Maďarská paprika - mletá paprika v pytlíčcích s tradičními maďarskými motivy je k sehnání doslova všude, jedná se o nejoblíbenější maďarský suvenýr.
- Tokajské víno - tradiční zlatavé víno, které se vyrábí v severovýchodním Maďarsku v oblasti Tokaj-Hegyalja.
- Destiláty - pro Maďarsko jsou typické ovocné pálenky, nejoblíbenější je Barack palinka (meruňková).
- Keramika - zdobená maďarskými motivy.
- Paštika z husích jater - Maďarsko je po Francii druhým největším producentem husích jater.
- Sladkosti - Konyakmeggy (koňaková višeň), Balaton szelet (nejoblíbenější maďarská oplatková tyčinka)