Carsharing
V době přelidnění a nedostatku zdrojů se lidstvo upíná k fenoménu sdílení. Nač vlastnit něco, co si můžu půjčovat? Sdílení aut neboli carsharing je jednou z oblíbených novinek moderní doby. V článku si povíme, co budete k půjčení auta potřebovat, jaké výhody a nevýhody sdílené auto má, který typ auta momentálně nejvíc frčí a třeba i jaká je cena carsharingu.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Co je carsharing?
Carsharing je sdílení automobilu, nejčastěji provozované specializovanými firmami. Ty nabízejí flotilu vozů, které je možné si prostřednictvím aplikace na kratší dobu a za poplatek za kilometr a čas vypůjčit. Tato forma sdílení je ideální pro dopravu ve městech a na kratší vzdálenosti.
Jak sdílení aut funguje?
Carsharing je tady s námi už přinejmenším od nultých let 21. století. Uplatnění našel zejména ve městech a u lidí, kteří buď mají auto, jež plně nevyužívají, anebo auto ani nemají, neboť by ho využívali jen zřídka. Jenže čas od času by se jim hodilo.
Průsečíkem těchto množin je sdílená ekonomika. Ten, kdo má svůj vůz, ho může ve volných chvílích nabízet ostatním. Ti naopak v době, kdy se potřebují přesunout na čtyřech kolech, mohou sdílení aut na krátkou dobu využít.
Tento koncept přejaly ve větším měřítku specializované firmy. Obvykle disponují flotilou vozů, jež mají zámky přístupné prostřednictvím aplikace nebo čipové karty. Zájemce si prostřednictvím aplikace najde na mapě, kde se právě nějaký volný vůz nachází, a jednoduše si ho vypůjčí na stanovenou dobu, tzv. free float.
Existuje ale víc druhů carsharingu. U jiného si můžete vozidlo dopředu rezervovat a pak si ho vyzvednout na stanovišti provozovatele a zase ho na určeném místě vrátit, tzv. round trip. Anebo můžete využít sdílení přímo mezi soukromými majiteli vozů, tzv. peer-to-peer. To ale nebývá tak časté jako dva výše zmíněné druhy carsharingu.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění
Co je pro carsharing potřeba?
Tak jako u většiny podobných služeb se ani tady obvykle neobejdete bez mobilní aplikace. V dnešní době v Česku existuje řada společností na sdílení aut a přístup k jejich službám je obvykle právě přes aplikaci či webové stránky.
Pro carsharing mezi jednotlivci pak můžete navštívit specializované inzertní portály, kde se lidé někdy dělí o nabídky na sdílení (vypůjčení) svého vozu.
Každá služba má svoje vlastní pravidla. U některých krátkých výpůjček se platí pouze za minutáž používání a za ujeté kilometry. Konkrétní částka se vám pak strhne přímo z bankovního účtu, nebo z kreditu u společnosti.
Jinde k tomu musíte napřed uhradit jednorázový poplatek za užívání služby, případně zaplatit měsíční nebo roční předplatné a v tom období si jezdit dle libosti.
Ale pozor, některé carsharingové služby mají omezení ujetých kilometrů - pokud byste se chystali třeba na delší dovolenou, je lepší raději sáhnout po službách autopůjčovny, anebo u carsharingové společnosti toto nahlásit.
Někde se navíc půjčení sdíleného auta může vztahovat třeba i jen na území daného města či státu. Rozhodně si před využitím takové služby důkladně prostudujte její podmínky, abyste nebyli zaskočeni nějaký pravidlem.
Výhody a nevýhody sdílení aut
Výhodou carsharingu je nepochybně to, že ušetříte za provozní náklady, stejně jako za parkovací stání a různé další poplatky spojené s provozem auta. Obzvlášť pokud auto nevyužíváte příliš často, ale spíš nárazově. Velká města navíc obvykle těmto službám umožňují zdarma parkovat i na stáních vyhrazených pro rezidenty. Navíc se tím teoreticky snižuje hustota provozu, a tudíž také šetří životní prostředí.
Nevýhodou carsharingu může být zejména snížená flexibilita. Nelze se spolehnout, že volné auto bude ve vašem dosahu v době, kdy ho tam zrovna budete potřebovat mít. Taky nemusí jeho parametry zrovna odpovídat vašim potřebám. V neposlední řadě může někoho znervózňovat už jen samotný fakt, že sedí za volantem cizího auta.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Nejčastější typy sdílených aut
Pro dobrý poměr mezi univerzálností a skladností se nejčastěji při carsharingu setkáte s menšími městskými auty typu Škoda Fabia, Dacia Sandero, Renault Clio, Hyundai i20 a podobnými.
Větší carsharingové služby ale pamatují i na atypické požadavky, a tak nabízejí například auta typu combi, vícemístná SUV nebo dodávky pro případ stěhování.
Zvlášť v poslední době je u těchto služeb trendem posilovat své flotily o elektrické vozy. Dostávají tak své službě vůči životnímu prostředí nejen tím, že se podílejí na snížení počtu aut v ulicích.
Cena carsharingu
Ceníky jednotlivých firem se liší. Například jedna z nejtradičnějších carsharingových společností v Česku, Autonapůl, nabízí vypůjčení svých nejmenších vozů za pět korun na kilometr a 75 korun na hodinu. A to včetně paliva.
Pokud tedy vyrazíte jejich vozem Dacia Sandero na nákup do pět kilometrů vzdáleného obchodu a zpátky, přičemž výlet vám zabere dohromady tři hodiny, zaplatili byste počátkem roku 2025 za takovou výpůjčku 380 korun.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění
Sdílené auto a povinné ručení
Pokud si vozidlo jen půjčujete v rámci carsharingové služby, nemusíte řešit otázky týkající se pojištění. Což může být další výhoda sdílených aut.
Jakmile se ale rozhodnete pro vlastní vozidlo, na povinné ručení nesmíte zapomenout. Prostřednictvím naší online kalkulačky povinného ručení si snadno spočítejte, na kolik vás vyjde a které je pro vás to nejvýhodnější.
Pro jistotu nezapomeňte ani na havarijní pojištění. Zvlášť, pokud máte novější auto, u kterého by vás i drobná škoda mohla zabolet. Opět doporučujeme naši online kalkulačku havarijního pojištění, kde si jednoduše spočítáte, na kolik vás takový doplněk kde vyjde.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Autor: Maxim Hrozný