Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Digitální covid pas

Evropská komise představila digitální covid pas, který by měl v době pandemie koronaviru umožnit cestování po Evropě. S digitálním COVID pasem by mohly cestovat osoby očkované proti koronaviru nebo lidé s negativním PCR testem, případně s vytvořenými protilátkami. 

Cestování Digitální covid pas

Co je digitální covid pas?

Digitální covid pas je mezinárodní digitální doklad pro snadnější cestování po Evropě. Obdrží ho očkované osoby, osoby se negativním PCR testem či osoby s vytvořenými protilátkami. Doklad bude navázaný na informační databázi propojenou s mezinárodními systémy. Díky tomu bude u dané osoby hned jasný její „koronavirový stav“ a dá se tedy říci, že se postupně může stát vstupenkou do života tak, jak ho známe před světovou pandemií.

Samotnou podobu covid pasu si představme jako QR kód, který budeme mít načtený v mobilním telefonu a bude po celé EU jednotný, tedy vzájemně akceptovatelný.

Výhoda digitálního covid pasu?

Díky tomu, že digitální podoba COVID pasu bude jednotná pro celou EU, bude akceptovaný po celém území EU. Pro držitele digitálního covid pasu tak odpadne vyhledávání jednotlivých dokumentů, které jsou nezbytné pro vstup do jednotlivé území. Digitální covid pas vše toto nahrazuje. Díky tomu se bude stačit prokázat jednotným digitálním COVID pasem - QR kódem.

S očkováním nemusíte do povinné karantény

Každé očkované osobě bude vystaveno potvrzení v rámci informačního systému infekční nemoci (ISIN) s novým modulem Vakcinace. Tato evidence se následně využijte v případě kontaktu s nakaženou osobou, a pokud už člověk prodělal očkování, nemusí nastoupit do povinné karantény - jak u nás, tak v zahraničí. A to i v případě návratu z oblastí se zvýšeným výskytem koronaviru. Jde ale pouze o ty případy, kdy člověk absolvoval očkování oběma dávkami vakcíny.

Je třeba dodat, že digitální COVID pas neřeší konkrétní podmínky vstupu do cílové destinace nebo po návratu zpět do ČR. Pokud například cílová destinace bude při vstupu na své území vyžadovat karanténu, držitel digitálního COVID pasu se jí nevyhne, jedině když pro očkované osoby bude platit výjimka.

Systém ISIN je napojen na mezinárodní aplikaci EU. Krom očkování osob bude také sledovat hodnocení nežádoucích účinků vakcinace.

Digitální COVID pas

Létání jen pro očkované?

Je nasnadě, že očkované osoby budou mít celou řadu výhod, a to především v oblasti cestování do zahraničí. Jejich průkopníky najdeme hlavně u leteckých společností. Australská aerolinka Qantas například oznámila, že ve chvíli, kdy bude vakcína široce dostupná, pustí na palubu svých letadel pouze očkované osoby.

Mezinárodní rada letišť (ACI) s ale takto striktní postoj odmítá. Má za to, že by cestovní ruch naopak ještě více utlumil. Proto zastává variantu, aby si lidé mohli vybrat mezi vakcinací a negativním PCR testem.

Na toto navazuje i činnost Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA), které připravuje digitální COVID pas ve formě aplikace Travel Pass, do které je zapojeno několik světových aerolinek. Spuštění do ostré verze se pak očekává každým dnem. Jak má tato aplikace fungovat? Bude sloužit především jako zdroj informací, které lidem poradí, kdy musí podstoupit test či očkování. Dále bude obsahovat informace o certifikovaných centrech pro absolvování PCR testu a samozřejmě umožní tyto výsledky sdílet s laboratorními centry.

Vlastní cestou jde pak například Ryanair, který spustil kampaň ,,Naočkujte se a leťte" a dokonce vytvořil vlastní verzi COVID digitálního pasu ve formě mobilní aplikace jménem Ryanair C-19 Travel Wallet. Do té je možné nahrát až 6 dokumentů včetně výsledků testů, očkovacích certifikátů a dalších potvrzeních potřebných k překročení hranic.

Etická otázka zvýhodňování očkovaných

Je jasné, že svobodu v cestování a v dalších oblastech by uvítali určitě všichni. Bohužel proces očkování není tak rychlý a jednoduchý, a především mladší ročníky, které si budou muset na vakcínu počkat o něco déle, by chtěly po více než ročním střídavém lockdownu návrat do normálu. Jaký vývoj se dá tedy očekávat? Princip výhod pro očkované zkoumají odborníci na etiku a také právníci, protože panují obavy ze zasahování do základních lidských práv lidí.

V této otázce se rozchází i postoj jednotlivých zemí. Izrael, který je premiantem v očkování potvrdila, že kdo bude očkovaný, může navštěvovat restaurace, kulturní i společenské akce. Oproti Německo touto cestou jít nechce.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ