Cestovní pojištění do Brazílie
Železobetonový Ježíš nad nekonečnými plážemi Rio de Janeira, barvené favely i divoké džungle v povodí tajemné Amazonky. Nejen to láká cestovatele do největší země Jižní Ameriky. Pojďte se spolu s námi podívat, co byste měli před cestou do Brazílie vědět a proč je důležité sjednat si za tím účelem kvalitní cestovní pojištění.
Proč cestovní pojištění do Brazílie?
Stejně jako v dalších mimoevropských zemích nemůžete ani v Brazílii použít k bezplatnému ošetření průkaz zdravotního pojištění. Lékařská péče v zařízení odpovídajícím tuzemským standardům se v této převážně rozvojové zemi může prodražit. A tak je více než vhodné si cestovní pojištění před cestou do Brazílie sjednat.
POZOR! Jako pojištěný máte povinnost v případě jakékoliv pojistné události nejdříve kontaktovat asistenční službu, která vám vhodné zdravotnické zařízení doporučí. V případě, že byste šli bez rozmyslu do zařízení, které nemá pojišťovna nasmlouvané, může dojít ke sporu s pojišťovnou ohledně úhrady nákladů.
Navíc. Brazílie nepatří právě k nejbezpečnějším zemím světa a ani nejčistším. Ani těm s nejpřátelštější faunou a flórou. S trochou zdravého skepticismu se dá říct, že nějaké to riziko tam na vás číhá jak na ulici, tak v přírodě, ale i v domácnosti.
Je tedy nasnadě nepodcenit pojištění. To cestovní ochrání vaše výdaje za lékařské výlohy v případě úrazu nebo onemocnění. Poskytuje také nepřetržité asistenční služby v českém jazyce.
Pro další případy je možné sjednat i speciální připojištění. Například tato:
- Pojištění zavazadel - pro případ zpoždění, poškození či ztráty vašeho odbaveného zavazadla.
- Pojištění storna zájezdu či pobytu - bude se hodit tehdy, pokud byste ze závažných důvodů nemohli na cestu vyrazit.
- Pojištění odpovědnosti - pro případ, že někomu způsobíte škodu na zdraví či majetku.
- Pojištění na extrémní nebo rizikové sporty - budou se hodit tehdy, kdy se rozhodnete věnovat nějaké nebezpečnější sportovní aktivitě.
Kolik stojí pojištění do Brazílie v roce 2024?
Na kolik takové cestovní pojištění vyjde? Možná trochu nejednoznačná, ale rozhodně ne složitá otázka.
Cena cestovního pojištění se vždy odvíjí od konkrétního zájemce. Vždy při tom záleží na:
- destinaci
- délce pobytu
- typu pobytu
- počtu pojišťovaných osob
Teprve na základě toho je možné vypočítat, na kolik požadované pojištění vyjde. Není nic jednoduššího než k tomu použít naši online kalkulačku cestovního pojištění. Do ní vyplníte výše uvedené položky a během chvilky máte před sebou srovnání nabídek jednotlivých pojišťoven.
Jak si sjednat cestovní pojištění do Brazílie?
Pakliže máte vybráno, které z nabídek dáte přednost, zbývá vám už jen pár posledních kroků. Stisknutím tlačítka Koupit u příslušné nabídky přejdete na formulář, kde už jen smlouvu formálně stvrdíte. Po zaplacení příslušné částky vám do vaší e-mailové schránky dorazí všechny potřebné dokumenty.
Máte hotovo. Cestovní pojištění do Brazílie si po internetu sjednáte raz dva. Bez zbytečných složitostí.
Volání do Brazílie
Někteří tuzemští operátoři nabízejí speciální datové tarify pro cesty do vzdálenějších zemí. Nebývají však nejlevnější a navíc se vztahují jen na datové služby, čili například používání internetu.
Za odchozí i přijaté volání a SMS zprávy vám jinak ve většině případů naúčtují tučný poplatek. Pro větší přehled se podívejte na srovnání mobilních tarifů.
Nejjednodušší variantou bývá spolehnout se na místní internet a komunikovat se světem pomocí komunikačních aplikací, jako je WhatsApp, Messenger, Telegram a další. Můžete si také jednoduše zakoupit sim kartu přímo v Brazílii od některé z regionálních společností.
Výběr z bankomatů v Brazílii
V Brazílii se od roku 1994 platí měnou jménem real. Každý real má 100 centavos a obrazně řečeno za něj získáte zhruba 4 české koruny. Realy si můžete vyměnit na místě za některou ze silných měn, ideálně americký dolar. Směnárny najdete ve větších městech a turistických lokalitách.
Podobně je to s bankomaty, ze kterých můžete lokální měnu rovněž vybrat. Jedněmi z nejrozšířenějších jsou ty jménem Cirrus. Mívají zároveň nejvýhodnější kurzy.
Vždy si napřed ověřte u své banky, že na své kartě k běžnému účtu máte povolené výběry ze zahraničí, případně za jaký poplatek. Věnujte také pozornost poplatkům samotného bankomatu za jeho užití.
Další užitečné informace
- Na území Brazílie se nacházejí celkem čtyři časová pásma. Oproti světovému koordinovanému času (UTC) tak má -2 (východ), -3 (střed), -4 a -5 (západ) hodiny. Česká republika se v létě nachází v časovém pásmu UTC +2. Z toho plyne, že například Rio de Janeiro na východním pobřeží má oproti ČR časový posun -5 hodin.
- Ačkoli většině lidí je známé právě sedmimilionové Rio de Janeiro, hlavním městem Brazílie je vnitrozemská Brasília.
- Největším městem je téměř desetimilionové Sao Paulo.
- Internetové připojení není v Brazílii ničím neznámým. Tradičně ale lépe slouží ve velkých městech v obydlených regionech než v malých městech, natož mimo civilizaci.
- Ve většině hotelů narazíte na zásuvky o napětí 220 V. Používají se do nich zástrčky typu C, jaké známe z Česka, případně N s uzemňovacím kolíkem. V případě potřeby však můžete na místě zakoupit adaptér.
- Pro cestování mezi většími městy lze využít jak relativně levnou leteckou, tak i dostatečně pohodlnou a rovněž levnou autobusovou dopravu.
- Čeští občané mohou pro turistické pobyty kratší než 90 dní vstupovat na území Brazílie bez víz, pouze s platným cestovním pasem, jehož platnost musí být minimálně 6 měsíců od dne vstupu.
Zaujala vás Jižní Amerika? Přečtěte si taky o cestovním pojištění do Peru, Argentiny či Kolumbie.
Jak se mluví v Brazílii?
Jelikož byla Brazílie v minulosti portugalskou kolonií, zůstala oficiálním jazykem právě portugalština. Je také největší zemí, kde se oficiálně mluví portugalsky.
Ve větších centrech a turistických oblastech se částečně domluvíte i anglicky.
Očkování do Brazílie
České ministerstvo zahraničí doporučuje cestujícím do Brazílie (kromě většiny pobřežních oblastí) vakcínu proti žluté zimnici. Dále pak očkování proti hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Při cestách do oblasti Amazonie doporučuje užívání antimalarik.
V Brazílii je častým neduhem nebezpečná horečka dengue, proti níž neexistuje očkování a přenáší ji komár Aedes aegypti. Hlavní prevencí je tudíž ochrana proti komářímu bodnutí.
Podle ministerstva zahraničí je třeba mít se na pozoru také před virem zika, který se v Brazílii zvýšeně vyskytuje. I u něj platí prevence proti bodnutí komářím hmyzem.
Z výše uvedených důvodů je důležité, aby si člověk před cestou do Brazílie sjednal cestovní pojištění. Jak upozorňuje ministerstvo, úroveň soukromých klinik je na vynikající úrovni, ale první pomoc poskytují zdarma pouze státní veřejná nemocniční zařízení, jejichž kvalita se liší.
Pokud nemáte cestovní pojištění a sjednané finanční krytí, musíte veškeré výdaje platit hotovostí nebo kartou na vlastní náklady. V případě nutnosti hospitalizace je navíc potřeba složit dopředu 1 000 až 2 000 dolarů.
Více informací o zdravotnictví v Brazílii naleznete na webu ministerstva www.mzv.gov.cz.
Bezpečnostní situace v Brazílii
Po dobu cestování v Brazílii je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Jak upozorňuje ministerstvo zahraničí, bezpečnostní situace tam, obzvláště ve velkých městech, není ideální.
Důležité je na sebe zbytečně nelákat pozornost, nenosit u sebe viditelně cennosti, vyšší hotovost ani doklady.
Počasí - kdy jet do Brazílie?
Brazílie je jednou z nejrozlehlejších zemí světa a tomu odpovídá také její počasí, které může být v jednotlivých oblastech odlišné. Obecně ale napříč celou zemí panuje spíše tropické vlhké podnebí.
Letní měsíce připadají na období od listopadu do března, které se také cestovatelům doporučuje jako nejvhodnější pro návštěvu země.
Jak se dostat do Brazílie?
Letecky se nejčastěji létá do Brasilie, Sao Paula nebo Rio de Janeira. Čeští cestovatelé mohou ideálně využít letišť v Praze, Vídni či Berlíně a cena letenky se obvykle pohybuje od 15 tisíc korun. Průměrná délka letu do Brazílie s jedním přestupem je kolem 15 hodin.
Co vidět v Brazílii?
Brazílie toho má hodně co nabídnout. Přinášíme vám tedy namátkou pět největších lákadel, která byste rozhodně neměli opomenout:
- Socha Ježíše Krista v Rio de Janeiru - do roku 1994 nejvyšší socha Ježíše Krista na světě. V roce 2012 byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
- Copacabana - jedna z nejznámějších a nejpopulárnějších pláží na světě se nachází při pobřeží stejnojmenné čtvrti v Rio de Janeiru.
- Vodopády Iguazu - jde o nejvyšší systém vodopádů na světě. Nachází se na jihu, u hranice mezi Brazílií a Argentinou. Pro svou unikátnost se dostaly mezi sedm nových přírodních divů světa.
- Pantanal - na středozápadě Brazílie při hranici s Bolívií se nachází nejrozsáhlejší mokřad na světě, Pantanal. Rovněž patří na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.
- Roraima - unikátní stolová hora se nachází na severu na společné hranici Brazílie, Venezuely a Guyany. Její průměrná nadmořská výška činí 2 700 metrů nad mořem.