Propadlý řidičák
Každému se může stát, že přehlédne datum expirace svého řidičského průkazu. Jenže tím se řítí do maléru. Za řízení s propadlým dokladem hrozí mastná pokuta. V tomto článku vám povíme, kde a jak si propadlý řidičák obnovit, abyste se vyhnuli problémům se zákonem.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Co je řidičský průkaz?
Řidičský průkaz je doklad svědčící o vašem oprávnění řídit příslušné vozidlo. V českém právním systému je zakotven pod tzv. zákonem o silničním provozu, resp. v zákoně č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Řidičský průkaz se, s výjimkou autobusů a náklaďáků, vydává na deset let.
Novinkou od ledna roku 2024 je to, že již není nutné mít při řízení fyzický doklad u sebe. Příslušné orgány si jej v případě potřeby samy dohledají podle vaší občanky. Přesto není od věci ho s sebou vozit, rozhodně alespoň při cestách do zahraničí.
Pokuta za propadlý řidičák
Takto benevolentní ovšem zákon není v případě jízdy s propadlým řidičákem, respektive s průkazem s uplynulým datem platnosti. To najdete v pravém dolním rohu na přední straně kartičky. Pokud ukazuje datum, které je již minulostí, neměli byste správně za volant usedat.
Pokud tak ale navzdory zákazu učiníte - klidně i z nedbalosti - hrozí vám od policie pokuta za propadlý řidičák až 2000 korun na místě, případně 2500 korun ve správním řízení. A je jedno, zda máte dva roky propadlý řidičák, nebo jej máte deset let propadlý.
V extrémních případech vám může policie propadlý řidičský průkaz zabavit, a pokud byste si i tak nedali říct a příště by vás opět přistihli při řízení bez řidičáku, mohli byste vyfasovat až 50 tisíc korun pokuty.
kalkulačka HAVARIJNÍho POJIŠTĚNÍ
Výměna propadlého řidičského průkazu
Výměna řidičského průkazu není nic složitého a dnes ji zvládnete i z pohodlí domova.
Předně - o výměnu řidičského průkazu byste správně měli zažádat během posledních 90 dní jeho platnosti. Na jakémkoliv úřadu s rozšířenou působností vám ve lhůtě 20 dnů vydají průkaz nový. A to zdarma. Pokud byste na něj spěchali, můžete požádat o expresní vydání do pěti dnů, ale za poplatek 700 korun.
Naopak když budete žádat o nový řidičský průkaz dříve jak tři měsíce před jeho vypršením, třeba i z důvodu změny nějakého údaje, zaplatíte za takový úkon správní poplatek 200 korun.
Dnes je již možné požádat si o výměnu řidičského průkazu také elektronicky, a to prostřednictvím Portálu dopravy nebo Portálu občana. Stačí vyplnit pár základních údajů a elektronický systém už si sám vytáhne z registrů státu vše potřebné - včetně vaší fotky a podpisu. Pro hotový průkaz si ovšem budete muset na úřad zajít sami.
Co na prošlý řidičský průkaz říkají pojišťovny?
Řízení s prošlým řidičákem je sice prohřešek proti zákonu, pojišťovny k němu však obvykle nepřihlížejí jako k přitěžující okolnosti. Důležité pro ně je, že máte správně zaplacené povinné ručení, případně havarijní pojištění. Pro konkrétní informace se ale raději obraťte na svou pojišťovnu.
Jak vybrat správné pojištění k autu?
I kvůli takovým případům je dobré zkontrolovat si vedle data vypršení platnosti vašeho řidičského průkazu také všechny náležitosti ohledně vašich autopojištění.
Povinné ručení je předpokladem pro to, abyste se vůbec mohli s daným vozem legálně rozjet. Ukládá ho totiž zákon, ale je jen na vás, který produkt od které pojišťovny zvolíte. Na pomoc si můžete vzít naši online kalkulačku povinného ručení, kde si po zadání základních údajů o vaší řidičské historii a o vašem vozidle zjistíte, kolik u které společnosti za povinné ručení zaplatíte.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Určitě se vyplatí zvážit i pořízení havarijního pojištění. To sice není povinné, ale pomůže vám v případě kdejaké škody na vašem vozidle, již nepokryje povinné ručení viníka nehody. Může se jednat třeba o škodu, kterou napáchá povodeň nebo zvěř. I tady pro vás máme online kalkulačku havarijního pojištění.
Autor: Maxim Hrozný