Odhlášení a přihlášení vozidla
Odhlášení a přihlášení vozidla je proces při jedné návštěvě registru vozidel na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Jak lze odhlásit a přihlásit vozidlo, včetně dovozu, co k tomu budete potřebovat a jak je to s povinným ručením? Všechny potřebné informace se dozvíte na následujících řádcích.
Kupní smlouva
Prvním krokem, který nastává před samotným odhlášením a přihlášením vozidla, je prodej vozidla podložený kupní smlouvou. Přesto, že občanský zákoník výslovně neukládá sepsání písemné kupní smlouvy, v tomto případě to důrazně doporučujeme.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Náležitosti kupní smlouvy jsou následující:
- Identifikační údaje smluvních stran = minimálně jméno, příjmení, datum narození a adresu bydliště jak prodávajícího, tak kupujícího.
- Identifikace vozidla = uveďte minimálně dva identifikační údaje, ideálně však registrační značku, VIN a číslo velkého technického průkazu.
- Kupní cena (nemusí být stanovena výslovně).
- Datum podpisu - prodeje.
- Podpisy obou smluvních stran.
Změna majitele v registru vozidel
Podle zákona musíte podat žádost o zápis změny vlastníka do 10 pracovních dní od podpisu kupní smlouvy. Tento zápis je možné provést na jakémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností (odbor dopravy). Dávno tak odpadá nutnost řešit registr v místě bydliště prodávajícího.
Odhlášení a přihlášení vozidla by mělo proběhnout na základě společné žádosti původního i nového majitele vozidla. Běžnou praxí je však to, že přepis vlastníka vozidla provádí jen jeden ze smluvních stran, a to společně s plnou mocí opatřenou úředně ověřeným podpisem druhé strany.
V případě, že přepis vozidla provádí kupující, buďte důslední a ověřte si, že k řádné registraci skutečně došlo. Nedodržení 10 denní lhůty pro přepis vozidla může být klasifikováno jako přestupek s pokutou až 50 tisíc korun.
Dalším rizikem pak mohou být pokuty za dopravní přestupky, kterých se dopustí nový vlastník ve vozidle stále registrovaném na původního majitele.
V nejhorším lze odhlášení a přihlášení vozidla provést i bez souhlasu druhé strany. Jedná se ovšem o velmi složitý a zdlouhavý proces. Pro tyto případy si tedy ideálně zajistěte všechny potřebné dokumenty ještě před prodejem vozidla. Zejména se jedná o evidenční kontrolu vozidla, kterou ideálně absolvujte sami ještě před samotným prodejem. Zajistěte si také ověřenou kopii.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Co potřebuji k přihlášení vozidla
- Řádně vyplněný formulář pro změnu vlastníka vozidla
- Osobní doklady obou smluvních stran (případně pln moc s ověřeným podpisem jedné ze stran);
- Kupní smlouvou (případně faktura)
- Velký a malý technický průkaz
- Platnou zelenou kartu (doklad o platném povinném ručení)
- Protokol o evidenční kontrole
- Doklad o úhradě správního poplatku (800 Kč), případně i ekologické dani
Evidenční kontrola
Evidenční kontrola je v podstatě prověření, zda souhlasí skutečné údaje o vozidle s údaji, které jsou zapsané v technickém průkaze daného vozidla. Protokol o evidenční kontrole vozidla je nutné předložit při odhlášení a přihlášení vozidla a nesmí být starší 30 dní. Kontrola je spojena s vozidlem, nikoliv s konkrétní osobou, může ji tedy provést jak prodávající, tak kupující.
Ekologická daň
U starších vozidel, která spadají pod normu EURO 0, 1 nebo 2 je nutné navíc uhradit i ekologickou daň. Ta se u každého takového vozidla však platí pouze jednou, pokud tedy je v technickém průkaze vozidla zaznamenána, není nutné, aby ji nový majitel hradil znovu. Výše daně se liší, může však dosahovat až 10 000 Kč.
Cena za přihlášení a odhlášení vozidla z registru
Většinou jde o sumu 1 200 korun, která se skládá z registrace vozu a evidenční kontroly. Pokud chcete novou registrační značku, bude vás to stát dalších 400 korun, v případě speciálního požadavku na podobu registrační značky si připravte 10 000 korun. Při odhlášení z registru nic platit nebudete.
Přihlášení vozidla z dovozu
Pravdou je, že koupě vozu v zahraničí vás může vyjít často levněji, než v Česku. Zato si připlatíte při procesu dovozu a registrace. Důležité je, aby bylo vozidlo odhlášeno tam, odkud pochází, tedy v zahraničí. Poplatky jsou v tomto případě různé, ale částka je obvykle okolo 2 800 Kč. Pokud vůz dovezete po silnici, je nutné sjednat krátkodobé povinné ručení a zde se cena opět pohybuje v závislosti na cenách v daném státě.
Zápis do registru vozidel pak činí 800 Kč za osobní vozidlo. Důležitá je pak ekologická daň u vozidel s normou EURO 1 a EURO 2. To znamená 5 000 Kč a 3 000 Kč. Od normy EURO 3 již ekologickou daň neplatíte.
Cena za odhlášení a přihlášení vozidla ze zahraničí se tedy různí, ale určitě si připravte více, než u registrace v Česku.
Jak dlouho trvá přihlášení vozidla z dovozu?
Zákon stanovuje přihlášení vozidla ze zahraničí do českého registru ve lhůtě maximálně 30 dnů od podání vaší žádosti. Většinou to ale jde o něco rychleji.
Povinné ručení
Povinné ručení je, na rozdíl od havarijního pojištění, povinen platit každý vlastník vozidla, které je evidováno v registru vozidel a pohybuje se na veřejných pozemních komunikacích. Pozor, odhlášením a přihlášením ojetého vozidla povinné ručení původního majitele automaticky nezaniká. V případě, že vozidlo prodáte, je nutné doložit písemnou výpověď na základě změny vlastníka vozidla, ideálně s kopií technického průkazu, kde je tato změna zaznamenána, přímo na vaši pojišťovnu. Pokud vozidlo kupujete, je nutné k úspěšné registraci doložit i zelenou kartu jakožto platný doklad o povinném ručení. Smlouvu k pojištění vozidla tedy uzavírejte již na nového majitele, předejdete tak případně zbytečným komplikacím.