Co dělat s nepojištěným autem?
Podle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla §1 odst. 2, musí být každé vozidlo , které se vyskytuje na pozemní komunikaci (dálnice, silnice, místní komunikace a účelová komunikace s výjimkou účelové komunikace, která není veřejně přístupná) pojištěné u některého z členů ČKP.
Pokud vozidlo neprovozujete a nechcete platit pojistné , tak jste povinni jej odstavit, aby se nenacházelo na veřejně přístupné komunikaci. Nepojištěné vozidlo umístěte do garáže, na soukromý, veřejnosti nepřístupný pozemek apod.
Dále je nutné učinit tzv. depositum. To znamená, odevzdat RZ či SPZ vozidla a OTP u orgánu evidence vozidel (Obecní úřad obce s rozšířenou působností). Tyto kroky by měly být učiněny do 7 dnů ode dne zániku pojištění odpovědnosti.
Vyřazení vozidla z evidence může být pouze dočasné a lze jej obnovit. Na žádost vlastníka silničního vozidla ukončí úřad evidence režim dočasného vyřazení. Vlastník vozidla je povinen k žádosti přiložit doklady o splnění podmínek pro provoz vozidla na pozemních komunikacích. Obecní úřad obce s rozšířenou působností pak vlastníkovi vozidla vrátí osvědčení o registraci vozidla a tabulku s přidělenou registrační značkou a tyto skutečnosti vyznačí v technickém průkazu vozidla a v registru silničních vozidel.
Za vyřízení žádosti o dočasné či trvalé vyřazení silničního vozidla z registru vyžaduje příslušný orgán evidence vozidel poplatek ve formě kolkové známky ve výši 100 Kč.
Za provozování vozidla bez platné a účinné smlouvy o pojištění odpovědnosti hrozí nemalé pokuty a to i v případě, že nezpůsobí provozovatel vozidla v daném období škodu. Myslete také na to, že v případě nehody, při které je vám změněna RZ či SPZ je nutno tuto změnu pojišťovně nahlásit. Zda je či není vozidlo pojištěno a u jaké pojišťovny má účastník případné nehody sjednáno povinné ručení, zjistíte z databáze pojistitelů odpovědnosti.