Žraloci v Řecku: Je potřeba se bát?
Publikováno: 12.06.2024
Vyrážíte na dovolenou do Řecka a zajímá vás, jestli jsou v Jónském a Egejském moři žraloci? Pak čtěte dále. Máme pro vás informace o tom, jaký žralok v Řecku na vás může vykouknout i jak se riziku setkání s touto parybou co nejlépe vyhnout. Před cestou si také nezapomeňte vyřídit kvalitní cestovní pojištění.
Jací žraloci v Řecku žijí?
Ve vodách omývajících pevninské i ostrovní Řecko žije několik druhů žraloků. Patří k nim také:
- Žralok veliký (Cetorhinus maximus): Dosahuje délky až 12 metrů, takže se jedná o vskutku majestátního tvora. Bát se ho ovšem nemusíte, protože se živí výhradně planktonem.
- Žralok modrý (Prionace glauca): Má štíhlé, modře zbarvené tělo a vyskytuje se téměř po celém světě. Útoky na člověka jsou poměrně vzácné, a když k nim došlo, jednalo se většinou o nevhodné chování člověka ve vodě či nešťastnou událost.
- Žralok bílý (Carcharodon carcharias): Je známý jako jeden z nejnebezpečnějších žraloků pro člověka. Má mohutné tělo, světlé zbarvení a špičatý čumák. Jeho výskyt je v Řecku ovšem vzácný.
Podle dostupných statistik se žraloci ve vodách kolem Řecka vyskytují poměrně vzácně, tudíž je setkání s nimi spíše neobvyklé. Ti, které zde můžete pozorovat, bývají neškodní a pohybují se daleko od pobřeží.
Kde v Řecku můžete narazit na žraloka?
Většina pláží je v Řecku pro plavání bezpečná. Každopádně existují místa, kde je výskyt žraloků více pravděpodobný.
- Korintský záliv: V jeho hlubokých vodách se mohou pohybovat velcí žraloci, a to včetně žraloka bílého.
- Kyklady: Kolem těchto ostrovů někdy bývá v létě k vidění žralok modrý.
Kolik bylo útoků žraloků v Řecku?
K napadení žralokem v Řecku téměř nedochází. Jeden z mála útoků se stal v roce 2008 u ostrova Karpathos, kdy došlo jen k lehkému zranění potápěče. Další incident se odehrál v roce 2016 u Peloponésu, i v tomto případě žralok způsobil pouze lehké zranění jednomu plavci.
Co se týče výskytu a pozorování žraloků v Řecku, v roce 2020 byl spatřený žralok u Kréty, další byli viděni kolem Kyklad a Jónských ostrovů.
Co dělat, abyste žraloka nepotkali
- Neplavejte sami: Žraloci útočí spíše na osamělé jedince, na skupinu si až tak netroufnou.
- Plavejte ve dne: Nejčastěji žraloci loví v noci a za soumraku. Šance, že by k napadení došlo ve dne, je tedy o dost menší.
- Pozor na krev: Nechoďte plavat, pokud máte otevřenou ránu nebo nějaké zranění. I pouhou kapku krve umí žralok vycítit na velkou vzdálenost.
- Lesklé věci nechte na břehu: Třpytivé předměty jako šperky, hodinky atp. mohou žralokům připomínat rybí šupiny. Proto si je na koupání raději sundejte.
- Pohybujte se mimo území s rybářskými loděmi: Právě kolem nich se žraloci mohou pohybovat, a to kvůli odpadu z rybolovu, který je láká.
Co dělat při setkání se žralokem
V případě, že v moři na žraloka přeci jen narazíte, postupujte následovně:
- Nepanikařte: Prudkými pohyby, zmatkem a cákáním vody můžete žraloka přilákat, protože mu budete připomínat kořist.
- Nereagujte: Žraloka nezahánějte ani se ho nedotýkejte.
- Pohybujte se pomalu: Na břeh či na loď plavejte pomalu, bez prudkých pohybů.
Jací další nebezpeční živočichové jsou v Řecku?
Kromě žraloků můžete v mořských vlnách kolem Řecka narazit také na další nebezpečné tvory. Setkání s nimi není smrtelné, ale rozhodně může být nepříjemné a vyžadující lékařské ošetření.
Nebezpečné ryby
- Ropušnice: Tato ryba má na svých ploutvích dlouhé ostny s jedovými žlázami. Bodnutí od ropušnice je velmi bolestivé a nepříjemné, ale ne smrtelné.
- Ostnatci: Ostnatci se vyskytují na mělčině, kde se zavrtávají do písku. Pokud byste na jednoho z nich stoupli, naježí své ostny s jedovými žlázami, kterými vás bodnou. Zranění způsobené touto rybou je velmi bolestivé a následky můžete pociťovat až několik dní. Můžete mít i teplotu, zvracet, u někoho dokonce dojde k poruchám srdečního rytmu a ke ztrátě vědomí.
- Murény: Ty se ukrývají podél útesů, kde ve svých skrýších číhají na kořist. K pokousání murénou většinou dochází v případě, kdy se ji lidé snažili pohladit nebo chytit. Sama o sobě na vás nejspíš nezaútočí, ale v případě středu dochází k poměrně velkému zranění, kdy vám tato ryba může vykousnout i kus tkáně.
Trnuchy
Také trnuchy se vyskytují na mělčině, v písku či bahně. Obdobně jako ostnatci útočí jen v případě, kdy na ně šlápnete. V takových případech se brání ostrým trnem na ocase. Zranění způsobené trnuchou bývá opravdu bolestivé, takže je nezbytné vyhledat lékařské ošetření.
Medúzy
- Talířovka svítivá: Malá medúza, která umí způsobit velkou bolest a dokonce i alergickou reakci.
- Měchýřovka portugalská: Má sice krásnou barvu, ale také hodně silný jed a velmi dlouhá chapadla.
Na medúzy u pobřeží narazíte nejčastěji po bouřce, takže v takové dny se raději vlnami kochejte jen ze břehu.
Mořští ježci
Pokud šlápnete na mořského ježka, můžete se těšit na bolestivé zranění, které vám způsobí jeho ostré bodliny. Ty se zabodnou do kůže, snadno se v ní zlomí a právě jejich drobné části mohou způsobit nepříjemný zánět.
Cestování do Řecka v klidu a bezpečí
Pokud se na svých cestách chcete cítit opravdu bezpečně, sjednejte si ještě před odjezdem kvalitní cestovní pojištění do Řecka. Důležité jsou především limity léčebných výloh, ze kterých plynou náklady na převoz, ošetření, hospitalizaci a případnou repatriaci zpět do České republiky.
Kromě toho si můžete do cestovního pojištění přidat také šikovná připojištění, jako je:
Jestli se v Řecku chystáte také sportovat, zjistěte si, jestli vaše plánovaná sportovní aktivita spadá do oblasti rekreačních sportů, nebo je třeba se připojistit pro sporty rizikové, či dokonce extrémní. A v případě, že se chystáte vyrazit autem do Řecka, nezapomeňte také na autoasistenci.
Samozřejmostí by pak mělo být havarijní pojištění, které pokryje škody na vašem vozidle v případě havárie. Spočítejte si ho jednoduše přes naši kalkulačku.